Ženy z bloku 10 - Lékařské pokusy v Osvětimi

Ženy z bloku 10 - Lékařské pokusy v Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/202525/bmid_zeny-z-bloku-10-lekarske-pokusy-v-o-LwU-202525.jpg 4 432 118

V mužské části osvětimského koncentračního lágru nechalo vedení SS na jaře 1943 oddělit dvoupodlažní budovu kasáren, blok 10, od ostatního táborového území. Prováděly se tam lékařské pokusy na zhruba 800 židovských ženách. Dva doktoři na nich zkoušeli metody sterilizace, jíní je podrobovali dalším experimentům. Autor líčí, co se s těmi ženami dělo, jak zvládaly úkoly všedního dne a s jakými následky se přeživší vězeňkyně – bylo jich kolem 300 – musely po válce vyrovnávat.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Die Frauen von Block 10 , 2012

jan7940
19.09.2019

Je škoda, že poctivá literatura faktu mající vyšší vypovídající hodnotu o továrnách na smrt má mnohem nižší hodnocení, než beletrie typu POVOLÁNÍ z Osvětimi, těšící se v současnosti značně popularitě především mezi čtenářkami, mající o téma koncentračních táborů "opravdový badatelský zájem".

zuzka894
04.09.2019 3 z 5

Zajímavé. Nečekejte žádný román, jsou to jen fakta, fakta, spousta jmen a čísel. Herr Lang jde přímo k věci, žádná okecavačka o počasí. Byly to strašné pokusy, ale na rovinu, kdyby jich nebylo kde by byla lékařská věda dnes.

Dominika_a
01.07.2019 5 z 5

Neskutečně silná kniha, a nedovedu si vůbec představit co si museli prožít ..

vklaskova
28.06.2019 5 z 5

Kniha psaná formou popisné práce. Součástí jsou i bohaté citace a odkazy na použité prameny. Autor se rozhodně nevyžívá v hrůzném líčení detailů veškerého zvěrstva, ale snaží se pravdivě popsat to,co se opravdu dělo, a to bez jakýchkoliv citových výlevů. Proto se kniha, které jsem se zpočátku bála, četla dobře. Mám jasnou představu o tom, jak fungovaly tehdejší pokusy na ženách, o konkrétně jmenovaných přeživších se můžeme také dočíst v souvislosti s velmi složitým a často nicotným finančním vyrovnáním.

katy87
06.06.2019 3 z 5

Jak správně hodnotit knihu o hrůzách holocaustu? V první řadě musím ocenit, že autor zpracoval dosud neprobádané téma (o těchto věcech jsem neměla tušení) a že si dal opravdu mravenčí práci s prameny, ze kterých čerpal, ať už to byly nepublikované materiály z archivů či rozhovory. Nicméně co se týče formy na mě kniha působila dost rozpačitým dojmem. Vše bylo sepsáno bez větší koherence, často se zde objevovaly nová jména různých lidí bez toho, aniž by jim dal autor prostor k většímu příběhu. Daleko lepší byla poslední pětina knihy, která se věnovala poválečným snahám obětí pokusů o finanční kompenzaci nebo o prosté uznání toho, že na nich tenkrát tyto příšerné zločiny byly spáchány. To množství administrativy ze strany německých úřadů a pocit zmaru a zoufalství obětí je pro mě těžko v dnešní době představitelné.

teeyinka
16.05.2019 4 z 5

Popravdě nevím, jestli mě mrazilo více z popisu pokusů, nebo z popisu poválečného vývoje a soudů. Tak jako tak žádné příjemné čtení, protože kniha podává syrová fakta a člověku se až nechce věřit, že byli (a nedělám si iluze, že už by nebyli) lidi schopni takových zvěrstev...

rencovav
06.04.2019 4 z 5

Možná bych neměla číst tolik knih o válce. Na druhou stranu je to zajímavé, to jo. I pro to porovnání. Autor zde přistupuje k jednotlivým obětem jako k osobnostem, vypráví jejich příběh. Přesto je to poměrně náročná publikace plná termínů týkajících se sterilizací a dalších pokusů prováděných na ženách. Velice užitečná a nepříliš známá byla závěrečná část - vyplácení odškodného a vůbec situace a život přeživších žen po válce. Ještě mi zbývá přečíst Hvězdy nad Berlínem a pak si snad dám od války pauzu.

S.Nicole93
28.03.2019 4 z 5

Kniha s touhle tématikou je vždy dobrá volba pro četbu - vždy tím něco získáte a máte opět nový pohled na celou tuhle dobu. Knihu, jako všechny jí podobné doporučuji. Je dobré si uvědomit, že tyhle zvěrstva nedělal pouze doktor Mengele. Jsou věci, které se ani do prohlídky Osvětimi nevlezou, a proto máme tyhle knihy, které přináší zpověď a poznání.

Stani95
02.03.2019 4 z 5

Co dodat k teto knize, urcite stoji za precteni, protoze tuhle cast nasi historie bychom nemeli opominat. Ale vice se mi libily jine knihy s touto tematikou napr. Mengeleho devce, jelikoz tahle knizka je pojata jako dokument.

Zdekat
17.02.2019 3 z 5

Kolika hvězdičkami se má hodnotit kniha o holokaustu? U této knihy je zajímavá část o způsobu, jakým poválečné německo mařilo snahy o odškodnění. Jsou ale asi i čtivější nebo působivější knihy k tomuto tématu - Svědkové z továrny na smrt, Děti které přežili Mendeleho, Chudí v Lodži...
Občas šáhnu po podobné knize a v pokoře čtu. Moje lidské snažení pak dostává na chvíli jiný rozměr. Od věci není ani zamyšlení nad tím, proč si dokázal národ tak nadšeně a nekriticky zvolit do svého čela podobný systém a proč nebránil jeho proměně v čisté zlo. Historie se může opakovat.

Luffi
08.02.2019 4 z 5

Nejsou slova, která by mohla dokonale popsat hrůzy, jež lidé v koncentračních táborech zažívali. A děsím se dne, kdy ti, co přežili, už nebudou moct své svědectví vyprávět. V hodnocení dávám "pouze" 4 hvězdy, jelikož úvodem autor opakovaně zakládal na příbězích žen z bloku 10, bohužel ty zůstaly v pozadí ve shluku jmen a nahradily je podrobně popisované praktiky zde používané, společně s příběhy těch, na jichž bedrech leží tíha těchto skutků. To je obrovská škoda, jelikož konkrétní a podrobnější osudy žen by rezonovaly v mysly mnohem déle. Každopádně to nemění nic na podstatě toho, co kniha chce předat dál a doporučuji všem její přečtení.

kejty95
22.01.2019 4 z 5

I když jsem od knihy čekala trochu něco jiného, zaujala mě. I když jak už psali jiní čtenáři, je to hodně o doktorech a jejich asistentech a příběhy obětí tam tak rozebrány nejsou.. taky mi vadilo zbytečně hodně letopočtů a jmen, co člověku stejně nic moc neřeknou. Ale i tak docela silná kniha.. ty zrůdnosti, co se děly..brr.

Banelsa
12.01.2019 3 z 5

Čekala jsem od této knihy vic příběhu dotyčných i přesto jsem ji dočetla. Je napsaná spíše jako dokument o doktorech a asistentech s menším množstvím informacích o obětech.

spoock
05.01.2019 2 z 5

od knihy jsem čekala něco jiného ... skutečné příběhy skutečných žen, i kdyby jen 5ti, příběh o nich, sestavený z jejich vzpomínek ... mezitím se nejvíc informací dočítám o "lékařích" a "asistentech", sem tam útržky vzpomínek těch co to prožili ... více než skutečný příběh mi to připomíná dokument, spoustu jmen, odkazů ... ztrácela jsem se ... ... je dobře, že se o těchto věcech píše, už jen proto, aby se nezapomnělo ...

SSTknihy
29.10.2018 5 z 5

Když se řekne „lékařské pokusy na lidech v Osvětimi“, většina lidí si automaticky vybaví postavu děsivého „anděla smrti“ Josefa Mengeleho. Jenomže těch lékařů, kteří pod hlavičkou výzkumu a hledání nových lékařských postupů, zneužívali stovky a stovky nevinných lidí jako živá pokusná morčata, bylo mnohem víc. Jedním z nejděsivějších míst byl právě blok č.10, kde každé ráno vyvolávala služba ty ženy, které se ten den měly podrobit děsivým procedurám, které měly navždy zničit jejich zdraví, ženskost, lidskou důstojnost a v mnohých případech život sám.
Autor neuvěřitelně detailně a citlivě popisuje každodenní život v Osvětimském pekle, ne s cílem šokovat, ale udělat z objektů lékařských zvěrstev opět lidské subjekty. Děsivým dovětkem je pak závěrečná část knihy, popisující zoufalý boj těchto žen za odškodnění, uznání nebo alespoň omluvu, kterých se jim z oficiálních míst dostalo zoufale málo.

Neami2
20.10.2018 3 z 5

Kniha byla působivá, ale hůř se mi četla, jelikož to bylo podáno spíše jako dokument, ne jednotlivé příběhy.

chiara
26.08.2018 4 z 5

Velice emotivní kniha o utrpení žen určených k lékařským experimentům v Osvětimi.
Dokumentaristicky podáno několik příběhů žen, které na vlastní kůži prožily lékařské pokusy v osvětimském koncentračním táboře ale je zde zároveň zahrnuta spousta dalších jmen nebo čísel těch, které tímto utrpením prošly.
Musela jsem knihu několikrát odložit, nezvládla jsem přečíst v jednom kuse tu dávku hrůz, beznaděje, bolesti a zároveň snahy o přežití. Statečnost!
Poslední a pro mne snad ještě horší bylo čtení posledních kapitol „Osvobození“ (nová svoboda rychle ztrácela svůj lesk…) a „Léta poválečná“ o tom, jak se ženy vracely po válce do „běžného života“ a jak s nimi bylo jednáno a nakládáno. Lékařské prohlídky, posudky, odsouvání soudních rozhodnutí, protahování soudních vyrovnání. Politické vyrovnání, to jak se k němu Spolková republika postavila – téměř tak nechutné jako dění v koncentračním táboře.

pazdy15
07.08.2018 4 z 5

Tak hned na úvod říkám , že bych dal 3 hvězdy ... Ale jen pro to , že jsem četl mnohem větší "masakry" z lágrů a v mnohem poutavějším a akčnějším provedení a tato mi nepřišla jako ta, co vyžaduji (akční příběh, děj) . Nicméně to mě vůbec neomlouvá , a naopak musím uznat věrohodnost a konkretizované zpracování příběhu ! Je to odlišné, při porovnání např. knih "Treblinka, slovo jako z dětské říkanky", anebo "Vpekle plynových komor". Právě ta poslení zmíněná je mnou hodnocena jako vrchol všech sepsaných autobiografií z lágrů vůbec ! Proto nemohu dát 3 z 5 ale 4 ... Velmi dobrá kniha ;)

Astarothh
25.07.2018 3 z 5

Další kniha o holokaustu opětovně dokazující, jaký byl nacismus a její pohunci zvrácená a odporná ideologie. Kniha vypráví o doktorech, kteří sterilizovali za drsných podmínek vězenkyně v Osvětimi. Když pominu ty, co zemřely, po válce většina z nich už nemohla mít děti a těžko se domáhala odškodnění...

Plaknel
01.07.2018 4 z 5

Velmi zajímá knížka. Sice se mi četla, tak trochu zvláštně a i dlouho.
Konečně jsou popsání i jiní lékaři, co dělali pokusy na lidech.
Jsem ráda i za fotky z bloku 10, který je veřejnosti nepřístupný.
Utrpení těch žen i mužů je šílené a můžeme jen doufat, že už se snad nebude nikdy opakovat.

koncentrační tábory druhá světová válka (1939–1945) Osvětim (koncentrační tábor) lékařská etika pokusy na lidech holokaust, holocaust

Hans-Joachim Lang
německá, 1951