Žena v červenom kabáte

Žena v  červenom kabáte https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295248/bmid_zena-v-cervenom-kabate-5eb-295248.jpg 5 2 1

Charlotte Kerrová bola sedem rokov manželkou jedného z najvýznamnejších spisovateľov 20. storočia - Friedricha Dürrenmatta. Ich spolužitie opisuje nie ako homogénne kontinuum, ale zažíva ich a rozpráva o nich v skokoch, sleduje asociácie, zachytáva obrazy rokov, kedy sa vo svojej kreativite cítila ohrozená výbušným géniom tohto spisovateľa, mysliteľa a filozofa. Príbeh ich vzájomného umeleckého ovplyvňovania je i príbehom doby, ktorú diela oboch odrážali a tiež ovplyvňovali. Kniha je ilustrovaná reprodukciami rukopisnej korešpondencie F.D.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry O literatuře
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Die Frau im roten Mantel , 1992

Koka
03.06.2016 5 z 5

Mám akúsi podvedomú averziu k spomienkovým knihám, ktoré napíšu slávne vdovy o rokoch prežitých s ešte slávnejšími umelcami. Avšak táto kniha ma nečakane veľmi zaujala a prekvapila. Pozoruhodná je už jej štruktúra - útržkovité, chronologicky poprehádzané spomienky na epizódy zoznámenia a spolužiatia s Friedrichom Dürrenmattom, ale aj na roky "pred ním" a "po ňom" sa striedajú s textami praktických odkazov a ľúbostných vyznaní, ktoré jej F. D. písal a ktorých kópie tvoria zásadnú časť ilustrácií. Podrobne vykreslené scény autorkiných únikov a návratov z/do dosahu hviezdnej príťažlivosti veľkého umelca, oficiálne uznávaného ako "švajčiarsky národný poklad", sa striedajú s dôverným vykreslením procesu jeho i jej tvorby a vzájomného ovplyvňovania.
Prekvapujúce boli i významné a vysoko oceňujúce zmienky o slovenskom kameramanovi Igorovi Lutherovi, ktorý s pani Kerrovou-Dürrenmattovou spolupracoval na niekoľkých jej dokumentárnych projektoch, ako aj slová najvyššieho profesionálneho uznania na adresu českého scénografa Josefa Svobodu, ktorý sa zasa podieľal na inscenáciách Dürrenmattových hier vo švajčiarskych divadlách.
Ak sa niekto zaoberá Dürrenmattovou literárnou, divadelnou či výtvarnou tvorbou, určite by nemal túto knihu opomenúť.

Autorovy knížky

Charlotte Kerr
německá, 1927 - 2011
1994  100%Žena v červenom kabáte

Kniha Žena v červenom kabáte je v