Zemřít na jaře

Zemřít na jaře https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/339213/bmid_zemrit-na-jare-4D6-339213.png 4 64 25

Svým posledním románem Zemřít na jaře postavil Ralf Rothmann pomník nezletilým německým vojákům, které Hitler nuceně naverboval v samotném závěru druhé světové války. Kniha je velkolepým obrazem o zmrzačených životech a traumatech mladinkých vojáků, jedinečným románem o otcích a synech, nadšeně přijatým čtenáři i kritiky. Rothmann text vystavěl na skutečném příběhu svého otce, proto je jeho vyprávění o běsnění a zvráceném násilí v posledních měsících největší válečné apokalypsy v lidských dějinách tak autentické a působivé. Hrdiny románu jsou dva sedmnáctiletí kamarádi, které v únoru 1945 pošlou na frontu. Walter se stane řidičem zásobovací jednotky, Fiete, který bojuje přímo v první linii, dezertuje. Brzy ho však chytí a odsoudí k trestu smrti, a Walter se náhle ocitá v popravčí četě se zbraní namířenou na svého nejlepšího kamaráda... Časopis Der Spiegel o Rothmannově románu napsal: „Zemřít na jaře je protiválečný román, který snese srovnání s nejlepšími texty svého žánru, jako je Na západní frontě klid Ericha Marii Remarquea. (...) Nejsilnější pasáže jsou ty, v nichž autor vypráví o otcích a synech, které spojuje tatáž válečná zkušenost v obou světových válkách, které Německo vedlo. (...) A tak jede Walter jako nedobrovolný příslušník jednotek SS surreálnou válečnou krajinou v zásobovacím voze a kolem panuje atmosféra konce lidstva jako v Cestě Cormaca McCarthyho. V řekách plavou mrtvoly, na stromech visí němečtí dezertéři. Zubožení Židé táhnou rozvrácenou zemí v pochodech smrti, wehrmacht ustupuje, nacističtí důstojníci pořádají v opuštěných hotelích orgie. Walter hledá hrob svého otce, který údajně nedávno padl. Prochází hřbitov za hřbitovem a pak musí zase na frontu. Dokud válka konečně neskončí.“... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Argo

Im Frühling sterben , 2015

Gracian1964
18.08.2017 3 z 5

Kúpil som si túto knihu na podnet Michala Hvoreckého, ktorý ju v médiách hojne ospieval....konkrétne vyzdvihol slovenský preklad...nebol zlý, to nie...možno by bolo zaujímavé prečítať si to aj v češtine, ale obávam sa, že tak neučiním, nebol som z tej knihy zas až tak unesený, hm...i keď sa nedá povedať, že by sa mi nepáčila...ale už som čítal o tejto vojne aj omnoho lepšie knihy, hm...téma druhej svetovej a všetko čo s ňou súvisí, ma zaujíma...Je to pomerne krátky text, takže aj človek, ktorého to otravuje, to zvládne bez väčších problémov prečítať...Vojna je svinstvo, to je zrejmé...

whiolet
16.08.2017 3 z 5

No nedá mi to a musím souhlasit s -Pečivem-.
Kniha byla napsána zmateně, často jsem se v ději ztrácela.
Knihy o 2 světové válce jsou většinou nabité emocemi,ale tady se jich jaksi moc nedostává.

-Pečivo-
17.07.2017 3 z 5

Největší německý román o druhé světové válce od dob Güntera Grosse povídali na přebalu. Možná, že ani nelžou, protože mě teď z hlavy nic lepšího německého o druhý světový nenapadá, což ale neznamená, že nejsou lepší romány o druhý světový. Jsou. A to všechny. I ty co nejsou o druhý světový jsou lepší než todle. Na druhou stranu je todle lepší než spát v zimě v autě.

A co je vlastně todle? Vesnickej pepik Walter, kterej dojí krávy je esesákama naverbovanej a nuceně odvedenej na frontu těsně před koncem války, kdy už i slepice přestaly hajlovat, protože bylo jasný, že Rus už v Německu bude dřív než bys řek Schweinsteiger. Walterovi je 18 a radši než střílet Rusy by strkal svůj bajonet do Elisabeth z vesnice. To ale musí počkat.

Walter jde do války s kamarádem. Kamarád se omylem pokusí dezertovat, chytnou ho a Walter ho musí zastřelit. To všechno by určitě bylo hodně působivý a dojemný a smutný. Ale to by to tak pan Rothmann musel napsat. Já jsem se neskutečně nudil a tak za 6/10.

Klobouk dolu za to, že je to pravdivý příběh jeho otce a Rothmann tak našel odvahu popsat zásun bajonetu svého otce do vlastní matky. Ty Němci sou divný.

Melanka
16.07.2017 5 z 5

Druhá světová válka z pohledu Němců. Silná kniha, která mě zasáhla.

prazakvesnican
07.07.2017 4 z 5

Protiválečný román, jehož silnou stránkou není ani tak příběh, jako jednotlivé obrazy. Kontrasty mezi životem a smrtí, narozením a demolicí, svobodou a vojenským řádem.

„Něco přivést na svět, to je nejtěžší práce. Ničit a zabíjet umí každej idiot.“