Země zamyšlená 1

Země zamyšlená 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136304/zeme-zamyslena-i-136304.JPG 4 10 3

Země zamyšlená je považována za největší dílo Ladislava Stehlíka. Dílo je lyrickým průvodcem po jihozápadních Čechách. Autor při svých cestách po kraji sesbíral pověsti, zaznamenal osudy místních lidí či zastavení zajímavých návštěvníků – malířů, sochařů, spisovatelů, herců, hudebních skladatelů a dalších. To doplnil mistrným popisem přírody a obrázky..... celý text

MOu598
24.05.2020 5 z 5

Knížka se mi líbí:
- četné kresby, které pár tahy vystihují popisované,
- spousta info,
- krásně zajímavě napsáno,
- s citem popsána krajina i jednotlivá kytička - a co jich autor zná.
Super.
Citát:
"... doby dětských her... v těch časech viděl jsem daleko za zrak - a proto zázračně."

BabaJaga11
22.07.2018 5 z 5

První díl, v němž autor putuje po rodném Blatensku, dále po Horažďovicku, Klatovsku, Strakonicku a příslušných částech Pošumaví, jsem dočetla tento týden. Jsem nadšená a brzy se pustím do dalšího dílu. Je neuvěřitelné, kolik rozmanitých informací dokázal autor do knihy vtěsnat - o krajině, lidech slovutných jmen (spisovatelé, básníci, malíři, stavitelé, vědci,...) i "obyčejní" mlynáři, faráři, učitelé, dělníci a mnozí další. Vesnice s jejich kostelíky, hřbitůvky a lipami na návsích. Hladiny rybníků s rozmanitým rostlinstvem a živočišstvem. Pradávná historie mytických míst, báje a pověsti, příslušníci šlechtických rodů, jejich sídla a role v běhu našich dějin. A mnoho a mnoho dalšího. Ze všeho pak vyzařuje láska autora k rodnému kraji, který prochodil pěšky. To mu tak trochu závidím - dnes není čas a není ani kudy chodit, kdenevedou turistické cesty, tam se pěšky chodí špatně, polňačky jsou rozorané, na silnici vás ohrožují auta. Není to jednoduchá četba a už vůbec ne odpočinková - musíte se soustředit, abyste z ní něco měli. Ovšem odvděčí se vám. Zjistíte třeba, kolik existuje zajímavých, ale málo známých knih od regionálních autorů a zatoužíte třeba si je také přečíst. A navíc, splníte tím jeden z úkolů Čtenářské výzvy - kniha, která byla zmíněna v jiné knize :-).

bábuška
02.03.2017 4 z 5

Tato trilogie byla oblíbená mé maminky, na její popud jsem rovněž přečetla.