Zelóta - Ježiš Nazaretský a jeho doba

Zelóta - Ježiš Nazaretský a jeho doba https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/267317/bmid_zelota-jezis-nazaretsky-a-jeho-doba-Ogx-267317.jpg 4 10 3

Autor svetového bestselleru Niet boha okrem Boha (No got but God) napísal fascinujúcu, provokatívnu a do detailov naštudovanú biografiu a núti nás prehodnotiť tradičné chápanie osobnosti, ktorú poznáme pod menom Ježiš Nazaretský. Reza Aslan sa prekopáva nánosmi mýtov uplynulých storočí a osobnosť Ježiša, jednu z najvplyvnejších a najzáhadnejších postáv v dejinách ľudstva, stavia do nového svetla. Výsledkom je elegantne napísaný životopis, ktorý čitateľa núti zamyslieť sa.... celý text

Literatura naučná
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Zealot - The Life and Times of Jesus , 2013

Mišima
18.08.2020 5 z 5

Naprosto souhlasím s poselstvím Aslanovy knihy: Je obrovský rozdíl mezi Ježíšem Nazaretským, historicky reálnou postavou a Ježíšem Kristem, tak, jak ho podává oficiální křesťanské náboženství. Muslimové uznávají Ježíše jako proroka, nikoli jako božího syna. K tomuto posudku se přikláním. Mohamed také nebyl bůh, ale prorok boha Allaha. Že Ježíš byl nevzdělaný je docela reálné, protože žil v zapadlé oblasti Judey a sám byl z nejnižších vrstev tehdejší společnosti. Takoví lidé neměli možnost vzdělání získat. To mu ale nic neupíra na síle jeho charismatu.

Benedikt
19.02.2020 1 z 5

Kniha „Zelóta, Ježiš Nazaretský a jeho doba“, je vo svojej podstate ozaj kontroverzná kniha a to doslovene. Contra versio, teda proti bežne uznávanej verzií. Aslan v knihe predostiera svoje poznatky z 20 ročného skúmania evanjelií a doby Ježiša. Kniha je v skutku pútavým literárnym dielom, je fantasticky čítavá, stránky sa čítajú akoby samé. Na prvý pohľad Aslanov kobercový nálet na zaužívaný pohľad na Ježiša a jeho účinkovanie, pôsobí ako argumentačné vybombardovanie všetkých pochybností, že všetko čo vieme o Ježišovi je „celé zle“. Z autorovho výkladu evanjelií nám vykresľuje iný pohľad na celé účinkovanie a život samotného Ježiša a najmä na jeho odkaz. Aslan jednoznačne rafinovane aj za použitia kritického myslenia vykonal selekciu argumentov, podľa ktorej bol Ježis len chudobný, negramotný, galilejský sedliak a zároveň mág či kúzelník, ktorý po malých zapadnutých dedinkách ohlasoval, že on je tým pravým mesiášom, jedným z mnohých, ktorí sa v tom čase nachádzali vo vtedajšej Palestíne. A aby to nestačilo, bol tak nešikovný, že po jeho triumfálnom vstupe do Jeruzalema a rozruchu v chráme sa nechal chytiť a ako neúspešný ašpirant na židovského kráľa bol odsúdený a ukrižovaný. Jeho náhla poprava vyvolala v učeníkoch niečo ako katatonický šok, z ktorého ich prebrala iba nová viera, že sám stal zmŕtvych. Aslan tvrdí, že Ježiš bol v prvom rade žid, ktorý mal prvoradú ambíciu na obrodu vtedajšieho judaizmu. Rozhodne nezakladal nové náboženstvo v zmysle súčasného kresťanstva, ktorého hlavnú ideovú podobu možno pričítať Šavlovi, teda Pavlovi, ktorý si „založil vlastné“ náboženstvo na jeho ponímaní osoby a činnosti a odkazu Ježiša Nazaretského, to však bolo v príkrom rozpore s tým, čo sám Ježiš hlásal.
Autor v knihe často prispôsobuje svoje rozprávaniu vlastnému názoru. Selektívne uplatňuje jednotlivé argumenty. Raz jeden prístup považuje za neoveriteľný, inde s ním pracuje ako s opodstatneným dohadom. Často krát marginalizuje; zásadné problémy jeho výkladu jednoducho opomína či spomína len okrajovo ako napr. samotné zmŕtvychvstanie. Uvedenými „nedostatkami“ sa dielo presúva do špekulačnej sféry, čo však nevylučuje, že časť jeho argumentov je a priori nesprávna, či zlá. Aslanov pohľad na Ježiša, je napriek jeho snahe o vedecké spracovanie na úrovni pravdepodobnosti samotného Písma. Buď Aslanovi uveríte alebo nie. To je nakoniec škoda, lebo samotný autor mal vedecké ašpirácie.
Na druhej strane je potrebné uvítať samotnú knihu v jej slovenskom preklade a to z dôvodu, že ide o pomerne ucelené dielo o dobe samotného Ježiša. Aslan pomerne plynulým prehľadom poukázal na súčasný stav bádania o dobe okolo 1. storočia n.l. v oblasti dnešnej Palestíny, čo treba považovať za jednoznačný príspevok. Veľké množstvo použitej literatúry nie je možné dohľadať v češtine či slovenčine, preto je tento univerzálny prierez veľkým prínosom knihy.

misobabik
07.10.2015 4 z 5

K Reza Aslanovi som sa dostal cez jeho známy výstup na CNN (kde skvele obhajoval moslimov) a následne som videl niekolko jeho prednášok. Okamžite som si kúpil od neho niekoľko kníh, medzi nimi i Zelótu.
Možno mu krivdím, ale celý čas sa mi zdalo, že je proti Ježišovi nadmerne kritický (asi som mal stále v hlave, že Reza je Moslim... - na druhej strane, stále napr. dokola opakoval, že Ježiš bol analfabet, čo nech je akokoľvek pravdivé, mi príde ako zbytočné triviálne a trochu urážlivé).
Kniha je ale napísaná erudovane, kvalitne, čítavo a miestami i vtipne, takže knihu určite doporučujem. Len si prosím nerobte názor na Ježiša len z tejto jednej knihy.

Ježíš Kristus

Reza Aslan