Železný vlk

Železný vlk https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482734/bmid_zelezny-vlk-hvT-482734.jpg 4 103 103

Vardari série

Poutavé mysteriózní fantasy se staroseverskými kořeny, pojednávající o krvi, touze a závislosti. Představ si, že objevíš tajemství, po němž prahnou ti nejvlivnější. Něco z jiného světa. Něco natolik mocného, že to může změnit vše. Tvou zemi. Tvůj život. Tvé srdce. Juva nenávidí krvezpytce, kteří se těší úctě pro své jasnovidecké schopnosti, a přitom jsou to podvodníci, co využívají strachu, hromadí majetek a baží po moci. To ví Juva až moc dobře, ke krvezpytcům totiž patří i její rodina a ona sama přísahala, že se nikdy nestane jednou z nich. Když ale dívčinu rodinu napadnou vardari, záhadné nestárnoucí bytosti, zaplete se do honby za dědictvím svého rodu — temným tajemstvím, které kdysi změnilo svět a nyní ho může přetvořit znovu. Aby Juva přežila, musí se postavit čelem k potlačené vzpomínce z dětství, ke chvíli, kdy uviděla ďábla. Železný vlk je prvním dílem trilogie Vardari, kterým začíná samostatný příběh z prostředí oceňované série Havraní kruhy.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Host

Jernulven , 2020

martina1199
31.03.2022 4 z 5

Už série Havraní kruhy od této autorky se mi líbila, takže jsem bez váhání sáhla i po Železném vlkovi a nebyla jsem zklamaná. Temná, tísnivá atmosféra, příběh plný krvi a tajemství. Trochu pomalejší rozjezd, ale to u prvních dílů knižních sérií často bývá, rozhodně ale ne nuda.

MOŽNÝ SPOILER*MOŽNÝ SPOILER*MOŽNÝ SPOILER

Přiznávám, že trochu rozpačitá jsem byla z postavy Grífa, respektive jeho ambivalentního chování k Juvě, především na konci příběhu. Věřím ale, že ty drápy v její kůži při scéně u Svědka stvořily značky. Aby ji vlci poznali, až se vrátí. A já věřím, že se vrátí :-)

Kni-holka
22.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Taky jste jako malí byli přesvědčeni o tom, že máte ve svém pokoji bubáka? Taky jste měli divný pocit, když vás máma uložila, zhasla světlo a vás pohltily stíny? Taky jste se koukali pod postel a do skříní, zda tam není strašidlo?‍️ A taky vám vaše mámy tvrdily, že strašidla, bubáci a duchové neexistují a i přes to, že jste jim věřili, jste v hlouby duše cítili, že to není pravda? No, možná to pravda nebyla a vaši rodiče vám o existenci ďábla lhali. Ale věřte, že to dělali pro to, aby vás ochránili.

Juva pochází z dlouhého rodu krvezpytkyň, které dokáží poznat, kdo kdy umře a co se jim stane, takže ve městě Náklav působí jako věštkyně, ovšem vážené a obávané. Juva se ovšem tohoto krvavého dědictví vzdala, neboť živobytí své matky a sestry neuznávala. Místo toho byla lovkyní. Lovila vlky, jejichž krev teče pod městem a pohání Náklavské kameny, kterými se dá cestovat na delší vzdálenosti. A i když se od krvezpytkyň snažila držet co nejdál, její osud ji stejně dohnal. A strašidlem, které jí stále pronásledovalo ve snech i v představách, byl sám ďábel, jehož krev je důležitější, než si můžete myslet.

Strhující příběh Železného vlka, první díl trilogie Vardari, jsem i přes začátek, kdy jsem se seznamovala s novými pojmy, osudy a intrikami, které dost dlouhou dobu nedávaly smysl, sotva dokázala odtrhnout. Velmi rychle jsem se tak ponořila do vyprávění o městě, které je posedlé tím, jak dlouho bude žít, kde v kanálech teče krev lidí i vlků, kde se ulicemi pohybují lidé nakažení vlčinou a kterému vládnou věční. A za tím vším stojí ďábel a prastará Síla, která se opět probouzí a Juva se musí vypořádat s nechtěným dědictvím, obstát jako nová vykrvitelka a postavit se proti nepříteli. Jenže kdo je v tomto případě nepřítel?

Anushka1
12.02.2022 3 z 5

(SPOILER) Nový příběh z fantasy světa vytvořeného Siri Pettersen zatím jen lehce odkazuje na její předchozí trilogii Havraní kruhy. Tento svět je plný legend o vlcích a záhadných krvezpytkyních, které dokáží předpovědět váš osud. Nikdo však netuší, kde je skutečná pravda. Hlavní hrdinka Juva má tu smůlu, že pochází z rodu krvezpytkyň, ale nechce s nimi mít nic společného. Nejradši by jen lovila vlky, jejichž krev pohání kamenné kruhy, kterými mohou lidé cestovat. Ovšem osud domu chce jinak a Juva se po smrti matky a sestry musí chopit cechu krvezpytkyň. Díky tomu zjistí pravdu o ďáblovi/vlkovi, který dal ženám jejího druhu dar. Dar cítit věčné a bojovat s nimi. Tento ďábel je ale skutečný, jmenuje se Gríf a dozvídáme se, že pochází z jiného světa, kde se takoví jako on krmí drápy a cítí Sílu, která se nedávno probudila a on se může dostat zpět domů. Pomůže mu Juva nebo ho předá věčným a tím se zbaví veškeré odpovědnosti nad budoucností svého světa?

Popravdě musím říct, že ač je zápletka zajímavá, ve výsledku to nějak nefungovalo. Už z prvního dílu Havraních kruhů mi bylo jasné, že se děj bude rozplétat pomalu, ale vše se nakonec vyjasní. To se stalo, ale já i tak nejsem uspokojena. Nedokázala jsem si k Juvě a dalším postavám vytvořit vztah a ke konci mě vlastně jen zajímalo, jestli se Juva s Grífem vyspí. Ovšem nástin dalšího děje je asi jasný, takže se do pokračování nejspíš pustím.

Tenebris_Draco
06.01.2022 5 z 5

Trochu jsem se této knihy obávala, nechtěla jsem mít tak velká očekávání, jaká jsem měla. Avšak bát jsem se vůbec nemusela!
Bylo to skvělé. Prostředí, postavy, prostě všechno.
Užila jsem si to a jsem zvědavá na pokračování.
Sice jsem autorčinu předchozí sérii nečetla, protože mě nezaujala anotace, přesto to možná zkusím. Tedy pokud bude stejně skvělá, jako Železný vlk.
Samozřejmě se zde objevují vulgarismy, což se k prostředí náramně hodilo.
Každopádně pokud chce někdo číst nějaké temnější fantasy, lehce děsivé a krvavé (tedy pro mě), tak mu toto dílo doporučuji.

kneslova
02.01.2022 4 z 5

Chytlo mne to až v druhé třetině knihy , zajímavé fantasy… a zase čekat na další díly , uvidíme

Alex.Barunka
29.12.2021 4 z 5

Zklamaná nejsem ani trošku. Siri dostála svému slovu. Nepřekonala se, ale ani se nepodkopala. Je to temnější, mysterióznější, ve světě, který svoje základy už dávno dostal a tomuto úvodu v mnohém proklestil cestu. Siri nás sice místy vede očekávatelně, ale jako revanš klade do cesty velkou porci chtivosti. A to mě na tom v kombinaci s tím jak Siri píše a hraje si s emocemi, strašně baví.

LenkaPet
12.12.2021 5 z 5

Zbožňuji Siri Pettersen. Myslím že není co k tomu dodávat. Kniha je skvělá, tak jako předchozí řada Havraní kruhy.

Teclaireddy
11.12.2021 4 z 5

Příjemná kvalitní oddechovka. Působilo to na mě asi trochu vyzráleji než Odinovo dítě. Příběh krásně plyne, je poutavý - ale místy mi přišlo, že to bylo na úkor uvěřitelnosti. Cítila jsem z toho, že autorka vedla příběh tam, kam ho chtěla dovést, a ne vždy tam, kam by reálně vedl, bylo to trochu uhlazené.

Dragita
07.12.2021 4 z 5

Mělo to pomalý rozjezd. Sice mě první kapitola hned zaujala, ale pak se dějová linka rozdělila a některé pohledy mě už tak nezajímaly (a přišlo mi, že děj extra neposunuli - třeba Rugen), ale pak se to po sté stránce začalo konečně rozmotávat a od stránky 150 jsem už nedokázala knihu odložit. Až mě mrzelo, že kniha nemá víc stran a že druhý díl ještě nevyšel. Juva byla chytrá, ale i naivní a nevěděla, zda si vůbec může věřit. Vzhledem k jejímu dětství se není co divit. Nakonec se ze všeho dostala sama. Žádná cukrová panenka, co čeká na záchranu.
By mě zajímalo, jak dlouho budeme čekat na dvojku.... :D (okej, hlavně na toho vlka)