Zázračný pramen

Zázračný pramen https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204382/bmid_zazracny-pramen-oOM-204382.jpg 5 4 2

Nejlepší novela arménského spisovatele, původem z Alexandropole (dnešního Leninakanu na arménsko-tureckých hranicích). Romantický příběh několika nešťastných lásek, odehrávající se v době meziválečné v horském městečku blízko tureckých hranic, kde se střetá arménský a turecký, tj. zároveň křesťanský a muslimský živel a obojí morálka. Novela, jejímiž hlavními postavami jsou stavitel pramenů Mkrtič a jeho žena Hegnar, je známa i ve zdramatizované,filmové a televizní podobě. Předmluvu "Mkrtič Armen a jeho dílo v dějinách arménské literatury" napsala Ludmila Motalová.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

Heghnar aghbjur , 1955

Naias
14.04.2016

Z návštevy Armenovho mesta mi naskakovala husia koža. Samo mesto je opísané nádherne, ale toľko nezmyselných a starostlivo udržiavaných predsudkov, nenávisti, zväzujúcich pravidiel, tichého utrpenia a potlačovaných vášní spôsobilo, že som rada, že som nežila práve vtedy a práve tam. Predsudky sú síce celosvetovo rozšírené a nadčasové, takisto závisť či nenávisť, ale tradície berúce človeku slobodnú vôľu už našťastie nemajú tú silu.
Podľa predhovoru je majster Mrktič „postava řemeslníka, plného hrdosti a vědomí vlastní důstojnosti, jejichž zdrojem je celoživotní čestná práce“. Nemôžem si pomôcť, ale ja som videla človeka síce pracovitého a mimoriadne šikovného, ale pokryteckého, ktorý kvôli tomu, aby dosiahol, po čom túžil, oklamal svoju matku a tým sa vzoprel nielen jej vôli, ale – ako bol sám presvedčený – aj vôli božej. A namiesto toho, aby sa správal pokorne, vedomý si svojho dvojnásobného hriechu, neváha prísne odsudzovať druhých, či už za ich pocity či myšlienky, ktoré sa odvážia dať najavo, alebo za ich spôsob života, a radiť im ako majú žiť, kázať im o morálke, úcte k starším a k tradíciam, ktoré on sám nectil, keď sa mu to práve nehodilo.

Terhalta
22.01.2016 5 z 5

Jako by se mi zastavil čas, když mě Mkrtič Armen přenesl do svého města, kde se střetávají kultury i generace a do polozapomenuté doby, ve které manželství domlouvají rodiče, kde je rodinná čest víc než láska a kde trestem za nevěru je smrt. Ale také do doby prastarých tradic, úcty ke starším a poctivému řemeslu, a do míst, kde ze země vyvěrá čtyřicet pramenů mistra Mkrtiče a jeden zázračný pramen Hegnařin.

romantika arménská literatura nešťastná láska

Autorovy knížky

Mkrtič Armen (p)