Zavolejte sestřičky

Zavolejte sestřičky
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/210916/bmid_zavolejte-sestricky-r39-210916.jpg 4 246 246

Kniha autentických vzpomínek na autorčino mládí, kdy v 50. letech 20. století pracovala na londýnském předměstí jako porodní asistentka. Zachycuje dobovou atmosféru: poválečnou bytovou nouzi, početné rodiny žijící ve stísněných bytech (v nichž prakticky bez výjimky probíhaly i porody), složité rodinné poměry i tvrdý život v East Endu, kde po válce panovala neuvěřitelná chudoba a děti si hrály v kráterech po bombách. Autorka líčí osudy žen a dívek, s nimiž se setkala, i tehdejší situaci v Londýně. Podle knihy vznikl úspěšný seriál BBC.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Ikar (ČR)

Call the Midwife , 2002

Markushka
05.02.2018 4 z 5

Člověk si udělá představu o podmínkách lidí žijící v daných podmínkách, ze kterých místy jímá hrůza, a začne si vážit toho, kde je, co má... Kniha mě bavila, čtivá, poučná..

1v8na
07.11.2017 4 z 5

Příběh byl velmi poučný a velmi silný. Byl psán odborně, ale zároveň vše bylo vysvětleno. Co se mi hodně líbilo, bylo to, že kniha byla velmi reálná a opravdu uvěřitelná. Při představě, jak vypadal Londýn v 50.letech minulého století po druhé světové válce se otřepu. Je to nepředstavitelné a zároveň fascinující, jak se Anglie dokázala vzpamatovat.

Lemurka
05.11.2017 1 z 5

Téma dobrý. Bohužel samotná kniha mě nechytla, sice se nečetla špatně, přesto jsem jí v půlce odložila.

Evka27
04.08.2017 4 z 5

Ani se mi nechce věřit, jak vypadala Anglie ( a nejen Anglie) v poválečné době a jak vypadá dnes. Život lidí tehdy v chudinských čtvrtích a dnešní lidská nenasytnost a materialismus.... Každopádně mám z knihy hluboký dojem.

Jana38
08.07.2017 5 z 5

Super čtení,jako zdravotní sestra jsem nepřestávala žasnout v jakých podmínkách se pracovalo a ještě s takovým nadšením a elánem

oskli
13.06.2017 5 z 5

Tahle kniha mě úplně pohltila - krásná, dojemná, místy děsivá, ale v každém případě neskutečně zajímavá. Je z ní cítit neskutečná láska k práci i lidem. Ale jak už psal někdo přede mnou - celou dobu jsem si uvědomovala, jaký standard a potenciál by měla naše země nejen ve zdravotnictví, kdyby nepřišel zásah ze strany soudruhů. Rozhodně doporučuji k přečtení všem ženám, stojí to za to.

Ježevika
16.05.2017 5 z 5

Úžasná kniha! Pro mě velmi poučná v oblasti poválečného porodnictví a života chudých, které autorka dokázala popsat s lehkým humorem, ale i skepsí nad "středověkými" poměry, ve kterých tenkrát chudí lidé žili. Osobně zkusím kouknout i na seriál BBC.

ŠílenýKůň
04.03.2017

Super kniha - čtivá, zajímavá, někdy k smíchu - takový ten laskavý humor, někdy k pláči - prostě opravdu kniha o skutečných lidech ve skutečném životě - vřele doporučuji !!! Nikdy mne nenapadlo, v jaké bídě žili obyvatelé a hlavně obyvatelky chudého East Endu, a to už po 2. světové válce - uvědomila jsem si, jak byla předválečná, válečná i poválečná ČR bohatá země -
u nás určitě až taková bída nebyla- ale jak jsme dopadli po vládě soudruhů a dál....:-( :-( :-(
Takže i velké poučení !!!!!

Agnesita
05.02.2017 5 z 5

Ctiva, zajimava kniha, plna informaci o zivote lidi nejen v povalecnem East Endu.

ken-zo
28.01.2017 5 z 5

Pro mě skvělá kniha, oceňuji zpracování dobových reálií v kombinaci s prakticky nevyužívaným tématem porodnictví a zdravotnictví.
Na první "pohled" chybí trochu více ze samotné autorky, ale na druhou stranu by se to dalo brát jako výhoda - žádné rušení osobním příběhem, autorka prostě předala, co chtěla o dané době a tématu říct, a podala to skvěle.

tereza1198
08.01.2017 5 z 5

Skvělá kniha o nelehké práci zdravotnic a osudech jejich pacientů. Jsou zde děsuplné příběhy i příbehy se šťastným koncem. Jak je napsal sám život. Všechna čest těm hrdinným ženám - zdravotnicím i jejich pacientkám.

arket
06.01.2017 5 z 5

Skvělá knížka, která chytne za srdce. Doporučuji.

ApolenkaS
02.01.2017 4 z 5

Zajímavé téma. Koho zajímá, jak to vypadalo v padesátých letech dvacátého století v chudé londýnské čtvrti, rozhodně může načerpat atmosféru. Vůbec jsem si to do přečtení této knížky neuměla představit.

Ivanule
26.11.2016 4 z 5

Nádherně popsaná doba v začátcích porodnictví jakožto porodních asistentek v 50.letech 20.století v Anglii,zjistila jsem posléze že je i seriál,tak doufám že ho někde najdu:) Jsou zde skvěle vykresleny různé rodiny,jak to v nich v té době,která rozhodně nebyla nijak lehká,chodí,je zde také dobře ukázáno porodnictví té doby,jen jak už někdo psal mi celkem chybělo více ze života autorky,i když občas tam něco o sobě řekla:) rozhodně doporučuji přečíst:)))

swon
01.08.2016 5 z 5

Knihu jsem četla později, než jsem viděla seriál z dílny BBC. Místy jsem si říkala, že seriál se mi snad líbí i víc, protože je tam více rozvinutý i osobní příběh Jenny, což je v knize spíše okrajové téma. Přesto velmi doporučuju všem - rozhodně stojí za přečtení. Často mě udivilo, v jakých podmínkách lidi v (pro mě vyspělé Anglii) v okolí Docklands žili.

Kelly99
22.07.2016 5 z 5

Tahle kniha mě velmi oslovila. Nejen, že je dobře psaná, ale má opravdu poutavý děj. Příběhy žen mi přišli zajímavé, jen někdy jsou popisovány dost zkráceně. Dále mi v knize chybí příběh autorky, na který chvílemi naráží (popisuje své vztahy, ale prakticky nic se o ní nedozvíme). Celkově mě kniha velmi nadchla. Doporučuji.

lapagerie
22.07.2016 5 z 5

Tak tahle knížka se mi hodně líbila. Porodní asistentky v nejchudší části Londýna zažívaly neskutečné věci... Některé kapitoly mě hodně zasáhly, při dalších se mi dělalo špatně od žaludku, jindy jsem se hloupě usmívala.
PS. Představa 12 dětí ve dvoupokojovém bytě, bez vody... děs. A přitom to je jen pár desítek let zpátky.

Ranuncul
20.05.2016 5 z 5

Velmi,ale opravdu velmi dobře napsaná kniha.
Na to,že jsem ji jen tak vytáhla v knihovně z regálu,protože mě zaujal název,tak super.
Takhle kdyby psalo víc autorů,to by byla paráda.
A velice zajímavý námět.
Koho toto téma zajímá-doporučuji.

Phewell
05.04.2016 4 z 5

Příběhy jsou úžasné, současně jsem sledovala i seriál, který nemá chybu a zaujal mě mnohem více. Stojí za přečtení. Tehdejší způsoby porodů jsou fascinující a pro nás nepředstavitelné :-)

justynka
28.02.2016 5 z 5

Odvážné ženy, které pomáhaly v těžkých podmínkách přivádět na svět děti. Viděla jsem nejdřív film a těšila jsem se na knihu. Zajímavá, jsem ráda, že jí mám.