Zátoka šampiónov: Hochschornerovci

Zátoka šampiónov: Hochschornerovci https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96829/zatoka-sampionov-hochschornerovci-96829.jpg 3 1 1

Na vodáka natrafíš všade. Keď som pred niekoľkými rokmi písal knihu o Ondrejovi Nepelovi, najúspešnejšom slovenskom športovcovi dvadsiateho storočia, z jeho trénerky sa vykľula bývalá viedenská kajakárka. Revuálna krasokorčuliarka Hilda Múdra začínala športovú kariéru s pádlom v ruke. Keby sa hneď po prvej dekáde nového storočia hľadali u nás kandidáti na titul najúspešnejší športovec, medzi najhorúcejších by patrili nesporne vodáci a z nich najmä dvojčatá Pavol a Peter Hochschornerovci. Na troch olympiádach nepretržite dominovali v jednej kanoistickej disciplíne (kanoe dvojíc vo vodnom slalome), čo je unikátny výkon. Prinajmenšom až do Londýna 2012 sa o nich bude u nás hovoriť ako o najúspešnejších slovenských olympionikoch, jediných na Slovensku so zlatým hetrikom pod piatimi kruhmi. Vypádlovali zo skromnej zátoky šampiónov Karloveského ramena do veľkého vodáckeho sveta a na divokej vode nemajú v deblovke páru. Novinári sa o nich neraz zmieňujú ako o deťoch Čunova, lebo len čo pustili vodu do koryta vodáckeho areálu pod Bratislavou, stal sa ich druhým domovom. Z dunajskej vody vytryskli až na športový Olymp. Svetový vodný slalom nemá krajšiu olympijskú loď. Keď vyhrávajú v deblkanoe o parník pred ostatnými, prečo nepochváliť sympatických mládencov (čerstvých tridsiatnikov), prečo nevojsť do Karloveskej zátoky, kde vyrastali a nepochváliť čunovský areál, ktorý ich vycepoval, prečo nespomenúť ich korene, rodičov, predchodcov, prečo nevyzdvihnúť bravúrne okamihy slovenského športu a olympizmu... celý text

Literatura naučná Sport
Vydáno: , Timy Partners

Zátoka šampiónov: Hochschornerovci , 2009

mirkoczentovic
01.01.2019 3 z 5

Zererov štýl je sám osebe nesporne vycibrený a vysoko hodnotný, na mňa však v tejto knihe prekvapivo príliš neúčinkuje.

Problém č. 1: Kniha už v názve púta zmienkou o Hochschornerovcoch, pričom má 272 strán. Treba podotknúť, že časť z nich tvoria obrázky a štatistické dáta. Rodine zlatých vodákov sa začína autor intenzívnejšie venovať až po päťdesiatej strane.

Problém č. 2: Zerer v diele opakovane strieda pasáže tvorené takpovediac čistou faktografiou s odsekmi písanými veľmi voľne, až beletristicky. Často až príliš odbieha od témy, akoby sám neveľmi úspešne riešil dilemu, kto alebo čo má byť stredobodom knihy. Hochschornerovci? História vodáctva či nebodaj vodného slalomu na Slovensku? Rozprávanie o Karloveskej zátoke so všetkými jej slávnymi, dôležitými, ale i celkom epizódnymi postavami, ktoré niečo povedia len znalcovi?

Kniha Zátoka šampiónov: Hochschornerovci je v