Zastávka mrtvých

Zastávka mrtvých https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287613/mid_zastavka-mrtvych-XQ0-287613.jpg 4 3 1

Dramatický příběh ze severočeského pohraničí na podzim r. 1938. kdy se hrstka Čechů - příslušníků Stráže obrany státu i clvilních obyvatel brání na malé železniční stanici přesile zfanatizovaných henleinovských ordnerů

MP91
30.04.2017 4 z 5

Es kommt der Tag. Během dne po sobě střílí sousedi a kamarádi, zmanipulovaní politickým nátlakem a propagandou. utlačovaní sudetští Němci mají konečně šanci se pomstít trýznícím Čechům...
x
Dlouho sledované napětí německy mluvících obyvatel okolí Varndorfu, podivný odchod několika německých sousedů do Reichu a jejich blyštivý návrat v roli vůdců Ordnérů zmanipulovaných, aby likvidovali české pohraničníky a finanční stráž, jen aby nemuseli umírat příchozí němečtí vojáci..

Zkrátka kniha popisující temnou a snad nejvíce napjatou dobu moderních dějin, kdy během několika měsíců od květnové mobilizace roku 1939 se mění poměry a chování všech žijícíích v pohraničí. Autor je nejen v této knize mistr politického náhledu ze všech stran. Možná až příliš protěžovaný interbrigádista a zarytý komunista, váhající kapitán platící životem za svou liknavost postavit se Němcům a další osudy. Frýda se vyžívá v popisu děje z pohledu několika postav a je z něj jasně cítit nesouhlas s postoupením hraničního území.

Kdo dočetl až sem, knihu doporučuji. Dá se sfouknout za jeden večer a opět nás poučí, že takovouto situaci, kdy bychom kvůli politickému nebo rasovému názoru museli pozvednout zbraně proti naším blízkým, nikdy nesmíme znovu dopustit..

nacisté pohraničí rok 1938 obrana státu

František Frýda