Zápisky mladého lékaře

Koupit

Autorova prvotina, která vznikala na základě Bulgakovových zkušeností z praxe v jedné zapadlé ruské nemocnici v letech 1916–17. Jednotlivé klinické případy se zformovaly v dramatické příběhy lidí, kteří se ocitli na rozhraní života a smrti. Budoucí autor mj. románu Mistr a Markétka v nich nezapře ani talent velkého dramatika. Z ruských originálů přeložila a doslov napsala Alena Morávková. Vydání druhé....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/207773/zapisky-mladeho-lekare-207773.jpg 4.5178
Literatura světová, Příběhy
Vydáno:, Havran

Записки юного врача [zapisky junovo vrača] (1926)

Kniha Zápisky mladého lékaře

InaPražáková

Student absolvuje se samými výbornými, a aniž kdy absolvoval nějakou praxi, dostane na starost vlastní rozsáhlý obvod. Nemá k dispozici elektrický proud ani teplou vodu, zato operační sál vybavený nejlepšími nástroji, z nichž ovšem polovinu v životě neviděl. Pacienti na jednu stranu víc věří pověrám než vědě, na druhou stranu očekávají zázraky. Doktor si po nocích prohlíží obrázky nejčastějších komplikací a doufá, že si na ně vzpomene, až bude třeba.
Drtivě realistický popis bídy, beznaděje a šťastných náhod. Velice upřímné a sebekritické vzpomínky na věci, za které by se většina lidí styděla a tajila je, na vlastní neznalost, namyšlenost, a pokud je povídka o závislosti na morfiu založená na osobních zkušenostech, je to dvojnásob obdivuhodné. Povídky mají spád a jsou výborně vypointované, takže se i přes těžký obsah výborně čtou. Znova si říkám, že co Bulgakov napsal, napsal dokonale.

lapagerie

Trochu mi Zápisky připomínaly Doktora Živaga. Asi to bude tou ruskou duší? Každopádně se útlá knížka čte hezky, někdy vás zamrazí, někdy se pousmějete... Příjemně strávené odpoledne.

soukroma
31.10.2018

Velice dobré čtení: autentické, i když naturalistické, jak to u doktorského povolání bývá. Natož v takových dobách a končinách (asi nejděsivější lues II a nákaza u dětí). Nejvíce se mi ale líbily přiznané úvahy o vlastní nedostatečnosti a neznalosti věci - dokud to bylo vše jen z knih a ne z vlastní zkušenosti. Příjemně věrohodné.

Petruš999
05.08.2018

Kniha mě pohltila, realistické vyprávění z drsného prostředí, povídky mají spád a je vidět,že jsou inspirovány skutečnými případy mladého Bulgakova.

meluzena
02.07.2018

Výborná, hluboce lidská kniha, výborně napsaná.
Vesnický zapadákov spoléhá na nového doktora, kterým je čerstvý absolvent bez zkušeností. Sám, pouze s načtenými znalostmi, vlastními pochybnostmi a tíhou odpovědnosti. Hodili ho do vody a plav!

Hraboshka
24.06.2018

Taková čtivá jednohubka, a velmi chutná. Mladý doktor je sympatický, líbil se mi jeho hrdinský a většinou osamělý boj nejen se zákeřnými chorobami a zraněními, ale i vlastní nezkušeností a pověrami ovládajícími ruský venkov počátku 20. století. Je příjemně lidský a sebeironický, pochybuje, bojí se neúspěchu, nechce se ztrapnit - a zároveň má upřímnou snahu pomáhat a zachraňovat životy.
Kdybych nebyla tak líná se učit a kdyby se mi nedělalo špatně už při pohledu na injekci, snad bych i chtěla studovat medicínu. Takhle budu lékaře jen obdivovat, obzvlášť když jsou podobně nadšení, jako byl hlavní hrdina Zápisků.

AllyKumari
20.06.2018

Bulgakova prostě můžu.

julika
21.05.2018

Tuto knížku jsem koupila pro svou maminku a je z ní nadšená. Prostě doktor. :-D