Zapečetěný anděl

Dosud nejširší výbor z díla významného ruského spisovatele minulého století zahrnuje 17 povídek napsaných v letech 1865-1887. Kromě známých již u nás próz Očarovaný poutník, Železná vůle, Jednomysl, Krchňa, otištěných ve výboru z r. 1949 v překladu P. Křičky a vedle povídek vydaných samostatně, jako Alexandrit, Postrach, Zapečetěný anděl, je zde otištěna řada povídek, jež byly buď vůbec po prvé přeloženy do češtiny nebo jejichž dosavadní překlady jsou zastaralé: Lady Macbeth mcenského újezdu, Bojovnice, Čertohon, Mistr ve štupování, Jeli jsme s nihilistou, Dovedný vlásenkář, Maličký omyl, Zajímaví muži, Muž na stráži, Krádež. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30476/zapeceteny-andel-30476.jpg 4.97
Literatura světová
Vydáno:, SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

Franc

Nic naplat. Ruská literatura mě nikdy nepřestane fascinovat. Bohatost jazyka, hloubka citů, pohled do nitra duše člověka. U autorů jiných národností se jsem se dosud s ničím podobným nesetkal v takové míře a intenzitě nesetkal.

Tato kniha je toho opět důkazem. Zapečetění anděl je výborem s díla a přináší na stránkách radost z čteného. Kniha nabízí vše - příběhy tragické, příběhy s dobrým koncem, humor, nadsázku, kritiku.

Ze stránek dýchá duch doby, jak lidé žili, čím žili, pro co žili, jaké byli jejich radosti i strasti. Všechno podáno tak, že s nimi dýcháte, žijete jejich životy. Každý příběh si vychutnáte, prožíváte vetu za větou.

Asi je mé hodnocení ovlivněno vztahem, který k ruské literatuře chovám, ale věřím, že i člověk nezaujatý ocení vytříbení a um autorův, kterým nechal vyniknout jednotlivých příběhům této knihy.