Zámek (komiks)

Zámek (komiks)
https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177530/bmid_zamek-komiks-c06-177530.jpg 3 149 149

Komiksová adaptace slavného románu. Když je zeměměřič K. zámkem povolán do vesnice, musí se nejprve vypořádat s nepřehlednou hierarchií pomocníků, poslů, úředníků, tajemníků - a také milenek. Jak ale může získat správné instrukce, když nikdo neví, jak jeho zaměstnavatel vypadá, telefony vyzvánějí bez odpovědi a navíc, jak se zdá, ve vesnici vlastně žádná práce pro zeměměřiče není? Jeden z nejvýznamnějších románů 20. století, jehož černý humor a grotesknost ani po bezmála devadesáti letech od prvního vydání neztratily nic ze své živosti.... celý text

gersie
27.08.2016

Hezky udělaný komix. A co se týká příběhu ?? Prostě boj s větrnými mlýny. Kdo jednou narazil na úředníky co si o sobě myslí že jsou bohové co tvoří tenhle svět, tak ten ví o čem to je. A hlavně ví jaký vlastně tito lidé svět stvořili.

hladko
09.03.2016 3 z 5

Jsme děti Sudet a tak nás černobílá bere. Máme ji nakoukanou, mnohokrát už jsme se v ní rozpustili. Jaromír 99 má tak u nás pevné místo v srdci, protože jeho černobílá koncepce vtiskává naše prožitky a představy na papír. Kafka je svou izolovaností v jistém slova smyslu také dítě Sudet a proto správně je a měl by být černobílý. Dokážu si představit Kafku v jiném uměleckém provedení, nedokážu si však představit Kafku barevného. Kafka a Jaromír jakoby patřili k sobě. Jaromír 99 musí Kafku niterně chápat. Je konec konců také dítě Sudet.

…když nad tím přemýšlím, Mad Season, kteří mi hrají v uších, když projíždím vlakem černobílým Severem, jsou asi taky místní… ;)

Tak to máme výtvarnou stránku, která je sama o sobě sice dostatečně nosná na to, aby kniha byla sama o sobě velmi zajímavá a pěkná, bohužel však nestačí to na to, abych o Švejdíkově a Mairowitzově Zámku mohl s klidem duše říct, že je to dílo komplexně vyvážené. Příběh na mě působí roztříštěně a zmatečně. Tuším, že v originále sice nebude příběh snadno čitelný a lehce pochopitelný a dokážu si představit, jak náročné asi je vytvořit z Kafkova díla komiksový scénář, přesto bych od výsledku očekával trochu větší návaznost, srozumitelnost, prostě lépe uchopitelný příběh. No nic – je třeba si Kafkův Zámek přečíst.

Peter.Melon
13.01.2016 3 z 5

Dobrá komiksová kniha.Celkem mě potěšila.Snad jen mohla být barevná.

Willandra
06.12.2015 4 z 5

Já jsem jednou z těch, kterým se komiks líbil, a to možná i proto, že jsem se už dávno odpoutala od snahy mermomocí vše pochopit. Jen jsem se nechala unášet atmosférou a "WTF" momenty. :-) Je to taková třešnička na původním příběhu, kterou jsem si fakt vychutnávala.
Mojí nejoblíbenější replikou je: „Tady je nějaký Zámek?“

Johner
31.08.2015 4 z 5

Nejasnosti, které se mohou ztrácet v originále, se v komiksovém provedení ztrácejí ještě více. Komiks bych nedoporučil nikomu bez znalosti knihy, což je škoda, protože se mi zdá, že komiks měl dílo přiblížit většímu okruhu čtenářů, což se nestalo. Jako doplňková četba k původnímu (vynikajícímu) Zámku je to dobré - i přes přes všechny nešvary způsobené převodem do přímé řeči (ač se jim vyhnout asi nedalo).

p3tris
26.12.2014 3 z 5

Původní Zámek jsem nečetl a to má velký vliv i na celkové vyznění této knihy. Styl Švejdíkovi kresby mi sedí a ke Kafkovi se perfektně hodí, ale scénář komiksu je pro mě zmatečný, neuchopitelný a to znamená i nepochopitelný. Což se musí odrazit i na celkovém hodnocení.

Pistácie
19.10.2014 4 z 5

Pokud člověk nepřečte původní dílo Zámek od Kafky, jen stěží pochopí, o co se jedná. I já jsem měla dost velké problémy. Některé pasáže a části komiksu jsem nepochopila, ať jsem se sebevíc snažila. Ač jsem si tu pasáž četla vícekrát dokola. Je to tajemné a záhadné i když to člověk vidí před sebou nakreslené. Naopak se mi líbí, jak se dá kniha z 20. let 20. století zpracovat do moderní doby 21.století. Nevšední, a přitom tak zajímavé zpracování.
Pokud se ale někdo chystá jako první na komiks, nedoporučuju. V orientaci komiksu se bez prostudování originálu nejspíše neobejdete.

evickakyticka
26.09.2014 1 z 5

Tak tohle mi vůbec, ale vůbec nic neřeklo. Nic, jedno velké NIC..

Gooverka
08.09.2014 3 z 5

Komiksové zpracování Jaromíra 99 - na to prostě nic nemá. Jeho styl se ke Kafkovu nestylu přímo hodí, o to větší potěšení bylo tuto knihu číst. Velké připomínky mám však ke sestavení děje, přišlo mi, že pro člověka, co Zámek nikdy nečetl, mohl být komiks dost matoucí a některé pasáže prostě nemusel pochopit. Děj se chvílemi ztrácel, nebyly návaznosti, takže jsem byla ve výsledku ráda, že jsem Zámek v jeho originální podobě četla.

Harry_
15.03.2014 4 z 5

Asi jediný způsob, jak přečíst tuto hard-core knihu je právě komiks. Knihu jsem zvládl asi do třetiny. Těžký jazyk, psychedelické pasáže, milimetrový posun v ději, který se točí v kruhu. Marnost, zmatení a deziluze v komiksu dobře odráží zmar osudu hlavního hrdiny, zeměměřiče K., v knize. Kafkovi jeho život opravdu nezávidím.

PS: Nestěžujte si, že je děj v komixu nejasný, taková je i kniha.

OldaB
26.02.2014 3 z 5

Knihu jsem nečetl, takže jsem se nechytal (i když moc nevěřím, že by to po jejím přečtení bylo lepší). Je to hodně ponuré, absurdní, ty milostné pasáže mi tam vůbec neseděly, ale ono to možná bude tím, že Kafka byl také tak trochu mimo. Přesto zajímavý zážitek.

KarlaP
26.02.2014 3 z 5

Při čtení komiksu se mi nevyplatilo to, že jsem nečetla knihu, i když jsem si původně koupila právě Zámek kvůli tomu, aby mě nezklamal. Jenomže Zámek je rozsáhlé dílo a udělat z něj komiks není určitě jednoduché. Občas tak chyběly některé segmenty, čímž se ztrácela návaznost v ději. Kdo Zámek přečetl, určitě má obrovskou výhodu. Kresby byly ale povedené a komiks se stal příjemným zpestřením dne.

komiksy Franz Kafka, 1883-1924 české komiksy

David Zane Mairowitz