Krev elfů

Krev elfů otevírá románovou řadu Geraltových životních osudů. Kniha přímo navazuje na povídkové sbírky Poslední přání a Meč osudu. Geralt, Ciri, Yennefer, Triss Ranuncul, Yarpen Zigrin a další známí a oblíbení hrdinové ze Sapkowského povídek poprvé na stránkách románu, v němž se odehrává boj o osud světa. Zaklínač pečuje o plamen, který může zapálit celý svět......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30486/zaklinac-iii-krev-elfu-30486.jpg 4.62584

Zaklínač: sága (1.)

Krew elfów (1994)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Leonardo

HYPNOS88

Výborná fantasy. Ale něco málo, ta jedna hvězdička, tomu chybi, nebo možná naopak přebývá.

Lavender756

Opravdu magické, napínavé, propracované s příměsí politiky a hrozby nadcházejících událostí.

Makropulos

První dvě povídkové knihy byly skvělé a konečně je tu sága a mně nezbývá než konstatovat, že pana Sapkowského obdivuji. Obdivuji jeho vypravěčský talent, způsob vyprávění a používaný jazyk. Jsem překvapena tím, že do fantasy knihy je možné zapracovat takové neduhy společnosti jako je politikaření, mocenské boje a intriky, rasová nesnášenlivost až genocida, a to celé podat v příběhu o malé princezně Ciri a zaklínači Geraltovi uvěřitelně a s humorem. Zaujalo mě také, že tato sága i povídky mají dostatek ženských hrdinek a že postavy mají své silné a slabé stránky, svoje pocity, modřiny na těle i na duši a dobré i špatné vlastnosti. Doporučuji všem milovníkům fantasy.

JP

Genocida. Ekologie. Tajné služby. Mocenské intriky a snaha o nastolení jednotného řádu. Sapkowski mě nepřestává překvapovat svým rozsahem skutečného světa ve fiktivním fantasy, doslova si mnohdy dokážete zařadit, jak nějaká TV zpráva na počátku devadesátých let formovala mysl polského spisovatele k napsání určitých scén. Sapkowski rád přeskakuje, téměř střihově, jako ve filmu. Některé scény vás podmaní, některé jsou skoro o ničem. Téměř mě rmoutí, že musím hodnotit knihu samu o sobě, spíše bych uvítal, kdybych mohl finálně ohodnotit ságu jako komplet. Ale co, důležité je, že dlouholetý rest se konečně posouvá. Definitivně to není špatné čtivo a s každým dílem si nacházím mnoho drobností, co se mi na Zaklínači líbí. A začínám zastávat názor, který mě napadl už u druhé knihy, že si vás to podmaní nejspíše až s odstupem času a při opětovných čteních.

Dejf_ano

Třetí kniha a první román, byl opravdu povedený. Hlavní postavy jsou více přiblíženy čtenáři a jak zaklínači tak čarodějky mají hodně lidských vlastností :) Navíc konečně jsme se podíval na Kaer Morhen, takže směle do dalšího dílu.

Lucas.94

Třetí díl mě Zaklínače mě konečně plně zaujal a zároveň nutil otáčet další a další stránky :-) Není to jako u předchozích dílů, kdy dočtete kapitolu a můžete knihu na týden odložit.

makynka911

Určitě méně zajímavý díl než předchozí. Ubylo bojů proti nestvůrám, přibyla politika a válka. Nicméně to celé pro mě zachraňovala Ciri a její výcvik pod vedením Yennefer. Do dalších dílů se určitě pustím :)

barcikch
04.12.2018

Miluju!!

Kaik
02.12.2018

Přestože je Zaklínač moje srdcovka a je moc hezky napsán, tento díl mě tolik nebavil. Byl ponurejší, neveselejší, plný politikaření a hrozící války. Centrálním tématem je péče o Ciri, která díky své urozené krvi může zamíchat mocenskými kartami. Akce nám zde oproti povídkám ubylo - zřejmě nejzábavnější zde byl souboj s říční žravuchou.

V předchozích komentářích jsem ještě opomněl pochválit skvělý překlad Stanislava Komárka, který se přechodníků opravdu nebojí. A trpasličí "hantec" Yarpena Zigrina a jeho ogarů byl naprosto neodolatelný. ;)

Hadati
20.11.2018

Sice první kniha v románové sérii Zaklínač, ale přesto doporučuji si nejprve přečíst povídkové sbírky. Budete pak mít větší povědomí o tom, jaký je vztah mezi Geraltem a Yenefer, nebo Geraltem a Ciri, dozvíte se o původu Ciri, o přátelství Zaklínače a Marigolda, válce s Nilfgardem apod.
Krev elfů je jen pomalým rozjezdem série, ale už na prvních stranách vás pohltí Sapkowskiho vyprávěcí um, který si dal velkou práci s každým detailem svého příběhu. Sledujeme zde zejména osudy Geralta, Ciri, Yenefer a Marigolda, které se zatím moc neprotínají. Stejně tak se tu teprve začínají objevovat náznaky různých pletich, ať už se jedná o čaroděje, panovníky nebo vznikající třenice mezi lidmi a nelidmi. Zatím můžete jen vytušit, že se sbíhá nějaká katastrofa, ale zatím nemáte ani tušení, koho toto soukolí semele na prach, a kdo přežije.

SONP
15.11.2018

Klasika nejklasikovatější v žánru moderní fantasy. Ano, jsou zde trpaslíci, elfové a čarodějové, ale kromě nich je zde to, co v Tolkienovi nenajdete: vědecké bádání, univerzity, špionáž, intriky a sem tem nějaké to pohlavní jiskření. A taky moře chlastu, nevěstinců, zpěvu košilatých písní a dalších věcí, v jejichž popisování Sapkowski exceluje. Ano, na špinavé fantasy není dnes nic neobvyklého (viz Hra o Trůny), ale v 90. letech to bylo fakt zjevení - a to byla počítačová hra a Henry Cavill ještě hodně daleko.
K tomu všemu je to fakt pěkně napsané, při některých scénách jsem se musel smát nahlas (obvykle v nich tedy figurovali bodří ogaři trpaslíci), v jiných jsem byl naladěn na stejnou filozofickou notu s Geraltovou neutralitou a pohrdáním nad válkami mezi státy. I scény s výlučně ženskými debatami a tématy (zejména debaty Ciri a Yenefer) se zdají být dobře napsané, protože mě prostě bavily.
Je to pochopitelně docela jiné čtení než původní prehistorické povídky, které jsou spíš fantasy zpracováním středoevropských pohádkových příběhů, ale více intrik a politikaření z mého pohledu příběhu neškodí. V tom u mě Sapkowski došel na hranu až v Husitské trilogii, kde bylo intrikaření až příliš.
Nešlo o moje první čtení ságy, ale tentokrát ji dávám v podobě audioknihy načtené Martinem Fingerem. Jeho jemný hlas mi nejdřív k zaklínači neseděl (a musím říct, že jsem si nezvykl na některé jeho výslovnosti, zejména Geralta "z Rivié"), ale nakonec jsem ho přijal a vychutnal si změny jeho intonací při střídání postav.
100%!
P.S. Hledáš-li spravedlnost - najmi zaklínače. (Nápis na zdi Právnické fakulty University v Oxenfurtu)

gretl74
13.11.2018

Geralt a Sapkowski jsou dvojka, která nikdy nezklame.

Pigface
07.11.2018

Hodně dlouho jsem kolem tohoto "Must read" díla chodil. Přesto, že je to považováno mnohými za klenot, za povinnost čtenáře fantasy, za žánrové zlato. Asi jsem podvědomě věděl, že mně to úplně nedostane...
Ale ne, ne že by to bylo špatný. Spíš jsem to měl číst před 20 lety. Co se celému fenoménu nedá upřít je, že Sapkowski bravurně a detailně vykreslil svět Zaklínače a dá čtenáři, aby se s postavami ztotožnil a v jeho světě s nimi žil. U některých fantasy děl se mi stává, že skoro dokážu uvěřit - tady jsem to úplně nedokázal. Příběh je poměrně přímočarý, předvídatelný, psaný jednoduše... Ale abych férově zhodnotil kompletní ságu, budu muset dojít až k poslední větě a to mne čeká ještě dlouhá cesta, která se doufám bude jen zlepšovat.

Gothard
28.10.2018

Je třeba brát v úvahu, že autor se rozhodl napsat jeden velký příběh rozložený do pěti svazků, nikoliv pět volných pokračování. Takže v první knize se celý děj pouze rozbíhá, teprve se začínají formovat jednotlivé problémy a dějové linky, svět bylo třeba důkladně představit a popsat. Podle mého to autor udělal výborně, fantasy je o vyprávění příběhů a těch je v prvním svazku otevřeno nepočítaně. Poněkud pomalejší tempo vyprávění proto rozhodně není na škodu, nepoučený čtenář by se dost možná mohl ztratit ve složitějším začátku a ve spoustě jmen a odkazů. Jen posledních část prvního dílu byla poněkud zdlouhavá, tam si autor už jen hrál s dialogy, aniž by přinesl něco výrazně nového. Ale jinak samozřejmě bezvadné.

Haubíslav
20.10.2018

První kniha velkého příběhu. Zbožňuji ten svět.

Elion
13.10.2018

Prostě Zaklínač, co k němu dodat =) naprosto úžasné dílo od ještě úžasnějšího autora. Děkuji za něj.

mapet85
30.09.2018

Krv elfov je úvodom do päť dielnej série. Pred touto knihou odporúčam prečítať si najskôr dve poviedkové knihy, vďaka ktorým vám všetko postupne bude do seba zapadať. Stretávame sa so zaklínačom Geraltom, čarodejnicou Yennefer, s Triss Ranuncul a samozrejme Ciri. Do deja som bol pomerne rýchlo vtiahnutý, aj keď musím povedať, že sa mi kniha nečítala najľahšie, najmä pri pasážach, kedy sa riešila politika a také a onaké kráľovstvo a vládcovia. Keďže som si ale sériu obľúbil, verím, že prí ďalších knihách to bude lepšie stráviteľné a preto pokračujem ďalej. :-)

LenkaKT
23.09.2018

Prostě Zaklínač, tak jak ho máme rádi.

Etule
15.09.2018

Přiznávám, že třetí díl byl pro mě trochu slabší. Ani ne tak, že by to už nebyly povídky, ale jak tady někdo zmínil - bylo tam prostě nějak málo Geralta. Nicméně i tak to bylo mistrovsky napsané, bavila jsem se přímo královsky.
Jen konečné kapitoly mi dělaly menší problém. Nějak jsem se nemohla prolouskat "výcvikem" Ciri. Což mě ale samozřejmě neodradí od dalších dílů. :3

MorriconeTheGod
09.09.2018

Mám pocit, že Sapkowski by byl lepší dramatik než spisovatel, jeho knihy i povídky jsou statické, dějově řídké a zcela postavené na dialozích, které často přecházejí v nekonečné monology nesoucí takřka veškerou naraci... jeho romány bych se daly shrnout tak, že...někdo někam přišel, tam se dlouho žvanilo, šel o kus dál, zase se dlouho žvanilo, někoho rozsekl, další žvanění...nějak tomu nepřicházím na chuť a radši si dám zaklínače herního.

Azmodan
25.08.2018

Kniha jako taková špatná není, v podstatě začátek všech dobrodružství a i následných počítačových her. Škoda jen, že se autor pořádně nerozepsal o podstatě zaklínačů, původu, vzniku, hlouběji nezabrousil do jejich úlohy na tomto světě a do jejich výcviku a přeměně z lidí na mutanty.

jaroiva
21.08.2018

Po povídkách mi to přijde trochu víc omáčkovité, ale líbí se mi i tak. Jen mi tam tentokrát připadalo málo Geralta.
Nejvíc mě pobavil Yarpen Zigrin. Skvělý překlad!

„Dámy a frajlinky sú nám tu potřeba, taják prasaťu sedlo. Ani z šejtrocha sa včíl vychcat nemožu, mosím furverk zastavit a zalézt do křoví.“

kuruteku
19.08.2018

Tak po prvních dvou dílech už začínám být vtažen do děje. Jenom by mne zajímalo, kdy se autor rozhodne, že z nadhozených motivů sestaví ságu, kdy se rozhodne o osudu postav, kdy postava diktuje tvůrci, kdy tvůrce postavě. Zatím se to čte náramně, napínavé, smutné.

Metla
13.08.2018

Když jsem se od knihkupce a vydavatele v jedné osobě dozvěděla, že Sapkowski píše po povídkách román a plánuje dokonce celou ságu o zaklínači, byla jsem natěšená víc než malé děcko na Štědrý večer. Chodila jsem do malé SF speciálky pravidelně otravovat (aspoň jednou do týdne), jestli "už to vyšlo?" a zklamaně odcházela s jinými tituly v batohu. Jednoho krásného dne jsem se dočkala a tryskem vyrazila domů, abych sebou hned plácla na postel nad rozevřené stránky. Tehdy nadšení skončilo mírným rozčarováním, "Krev elfů" pro mě neměla sílu a kouzlo povídek; přibylo postav, dějových linií, intrikování i dialogů na úkor akce, chyběly mi narážky na pohádky, souboje a rozhovory s nestvůrami (popsán je jediný střet), humor byl rozmělněn na příliš velkém prostoru, občas jsem se nudila (obvykle při absenci Geralta na scéně, ach ta láska:-)). Ty samé vlastnosti jsem při opakovaném čtení, dvakrát tak stará, ocenila převážně jako klady. Nenudila jsem se ani chvíli, ale přece jen se příběh teprve rozjíždí, pouze naznačuje své možnosti, takže mé poctivé hodnocení se přidrží silných čtyř hvězdiček, s pošilháváním po páté.

Meaki
14.07.2018

Úžasně vytvořený svět, čtivě napsané.

Svoby42
11.07.2018

Nad světem Sapkowského se začíná stmívat. Poněkud pohádkový nádech prvních dvou knih se nadobro vytratil. Tohle už není kniha, kde hlavní postava jedná s pohádkovými bytostmi. Tohle je něco temnějšího...

Vesmich
16.06.2018

Seznámení se Zaklínačem proběhlo příjemně. Jeho svět je srozumitelný, představitelný, uchopitelný. Postavy si člověk snadno zamiluje i znenávidí. V příběhu je všeho tak akorát: napětí, dobrodružství, lásky i nenávisti, bojů i všednodennosti. V textu se nevyskytují žádná nadbytečné slova a popisy. Rozhodně budu číst dál.

ladaol
11.06.2018

Ihned si rozečítám další díl, ale musím ho číst pomalu, protože naše knihovna bude mít 2 týdny zavřeno, nevím, co budu dělat, prostě to hltám stranu za stranou. Nejspíš mi nezbude, než si 3. a 4. díl přečíst 2x, než budu mít další ...
Doufám, že to mluví za vše :)

martina1199
07.06.2018

Smráká se a válka se blíží. Moc se mi líbila scéna se žravuchou, a taky pasáže s Yennefer a Ciri :-)

kikidok
01.06.2018

Z knížek zaklínačů mám smíšené pocity. Svět stvořený autorem je dokonalý, kniha má příběh který mě opravdu baví. Na druhou stranu nemám pocit, že po přečtení jedné knížky (žádné, kterou jsem četla) jsem se v příběhu někam posunula respektive mám pocit že jedna knížka nic nevyřeší. Nejlepší by bylo, kdybych všechny knihy četla po sobě - tak moc se mi to ale nelíbí. Zvažuji přečtení dalších knih.