Zakladatelé

Zakladatelé https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378424/mid_zakladatele-u1O-378424.png 4 1 1

V románu Zakladatelé vytváří autorka obraz rodící se české mešťanské společnosti před první světovou válkou, obraz jejího vzestupu, prvního rozletu i předzvěst pádu.

los
26.11.2023 4 z 5

mistrně zachycené mezilidské vztahy v prostředí podnikatelské elity předválečné Prahy - společným jmenovatelem jsou peníze a pomluvy

volné pokračování románu Odkaz a podobně jako v něm i v Zakladatelích je Součková výrazně autobiografická; prvotním záměrem však není sepisovat klasické paměti jako v čase pevně zakotvenou výpověď o "já", ale objektivizovanou er formou zachytit pomocí drobné, nicotné subjektivní vzpomínky obecnou charakteristiku doby, společnosti; jako by si vypravěčský hlas chtěl co nejvíc zachovat odstup od popisovaných dějů, jevů a obrazů, zůstat nad věcí, přestože je jimi zcela pohlcen a nenabízí srovnání, neboť žádný korektiv, vnitřní ani vnější, nemá a nezná

v kontextu celého díla a dochované korespondence se Součková hodně opakuje, znovu a znovu píše v podstatě to samé, překvapila mne svou extrémní sebestředností

Milada Součková
česká, 1899 - 1983