Začiatok a koniec

Začiatok a koniec https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470272/bmid_zaciatok-a-koniec-sdg-470272.jpg 3 1 1

Ľúbostný príbeh zo súčasnosti Začiatok a koniec autorky Dany Stankovičovej poukazuje na to, že sa často stávajú veci, ktoré život človeka prevrátia naruby. Niekedy k tomu stačí naozaj málo. Presvedčí sa o tom aj hlavná hrdinka Amanda, ktorá odišla s rodinou do cudzej krajiny, aby v nej našla lepšie podmienky pre život. Avšak namiesto očakávaného šťastia prichádza o všetko, čo milovala a na čom jej záležalo. Ako útecha jej zostáva iba dobrá kamarátka. No osud má vždy pripravené prekvapenia. Amande postaví do cesty to, o čom si myslela, že už znovu nenájde – lásku. Vďaka nej pochopí, že nikdy nie je neskoro začať odznova, hoci niekedy sa zdá, že sme došli už na samý koniec.... celý text

lusila
06.05.2021 3 z 5

(SPOILER) " Je dobré učiť sa na chybách iných, ale málokto to dokáže."
Amanda s manželom a rodinou odchádza do zahraničia v domnení, že ich tam čaká lepší život. Začiatok nového života však vôbec nie je idylický, ale našťastie má neďaleko kamarátku Júliu. Obe sú "citlivé duše" a zverujú si navzájom svoje trápenia.
-Dni utekali ako voda a pre ich rodinu to bolo stále ťažšie. Boli bezmocní a odkázaní na pomoc iných. Pohľad na vlastné deti ich zabíjal. Smutné detské oči, túžiace po všetkom, čo vidia v rukách iných, v nich vyvolávali výčitky svedomia, vinili sa za ich trápenia. Tak veľmi im chceli všetko dopriať! Lenže ako? Bez práce to nešlo.-
Smútok za domovom, cudzosť prostredia, alkohol... a Amanda zrazu pociťuje, že sa všetko skončilo. Kamarátka Júlia začína nový život a ona zrazu zostáva v prázdnom dome sama.- Skazený svet dáva všetko a zároveň všetko berie. Myslíme si, že máme všetko a pritom nemáme nič.-
Jedného dňa ju osloví pekný majiteľ reštaurácie starodávnym oslovením "milá pani" . A tu sa začína boj v Amandinom vnútri- má, či nemá dať šancu citu?
V románe Začiatok a koniec sa ocitáme v neznámej krajine / autorka neuvádza presné miesto, ale to nie je dôležité/ s citlivou Amandou, ktorá vníma stratu domova a zároveň túži vybudovať pre svoju rodinu ten najlepší domov. Pocity opustenosti, nostalgia za domovom a potom príchod niečoho nového do života-odveký kolobeh začiatkov a koncov. Kniha je svieža, s jednoduchou dejovou líniou. A hoci vzťah Amandy a Bruna pôsobí ako sen a nerealisticky, je očakávanou bodkou,akýmsi svetielkom na konci tunela.
-Pozrel sa na ňu s jemným úsmevom v tvári, pokrútil hlavou a povedal:" Ja vaše meno poznám.Opakujem si ho stále dookola, po celé dni. A aj v noci, keď spím, ho vykrikujem zo sna." Zasmiala sa. Hneď na jej reakciu reagoval: "Možno vám to príde smiešne, milá pani, ale je to tak, ako som povedal, ja viem, ako sa voláte."

2021  60%Začiatok a koniec
2022  0%Sen smaragdových očí