Zachráněna v šanghajském ghettu

Zachráněna v šanghajském ghettu

Unikátní vzpomínky paní Votické, které se podařilo uprchnout před nacismem a která našla záchranu v Japonci spravovaném ghettu v Šanghaji. V roce 1940 se jí podařilo získat povolení pro odjezd do Šanghaje, kde pak ve zcela výjimečném až absurdním prostředí, pod ochranou japonských okupantů, přežila válku. V roce 1945 se vrátila do Československa, nicméně brzy se vydala do druhého, již trvalého exilu - útočiště našla v Kanadě, kde žije dodnes. Kniha popisuje osudy předválečné i poválečné, nicméně těžištěm je útěk před blížící se tragédií evropských Židů a život v šanghajském ghettu, kde našlo záchranu přibližně 20 tisíc Židů, včetně řady československých. Tato zřídka zmiňovaná kapitola dějin čs. Židů u nás zatím nevyšla v knižní podobě. Text paní Votické je doplněn celou řadou dokumentů (víza, identifikační osobní průkazy z Šanghaje, dobové fotografie), plus odborným doslovem mapujícím historii šanghajského ghetta, jeho roli a specifika, které vůbec jeho existenci umožnily. v originále - Clinging to Life ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33198/zachranena-v-sanghajskem-ghettu-33198.jpg 3.96
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, P3K

Y2T
13.07.2017

Knížka je tenká, zajimavá a poučná, takže rozhodně stojí za přečtení. Většinou se uveřejňují spíše vzpomínky lidí, kteří přežili koncentrační tábory, zde jde o vzpomínky z rodiny, která měla dost předvídavosti, prostředků, kontaktů a štěstí, aby se tomuto osudu vyhnula.
Navíc podrobně popisuje, jak to probíhalo administrativně i finančně, a jak se převáděli transfery majeteku a kolik procent stály, kdo je podvedl a také váhání a těžké rozhodování jestli a kam vycestovat, a jestli ještě nepočkat. Dokonce včetně jednoho návratu do Protektorátu. Vzpomínky paní Votické se tím liší od většiny běžně prezentovaných životních příběhů. Její manžel byl zámožný muž s dobrými kontakty a přehledem, takže se jim povedlo přežít válku relativně slušně, nicméně stálo je to všechen majetek.

Vzpomínky také dobře ilustrují 2 málo známé fakty o holokaustu:
1) až do roku 1941 nebránilo německo a protektorát židům ve vystěhování, ale problém byl, že je nikdo nechtěl příjmout.
2)posedlost likvidací židů byla záležitostí vedení NSDAP, kterou řada jejich spojenců nestílela. I někteří evropští spojenci Německa (např. Finsko, Francie, Maďarsko) odmítali vydat své občany a někteří i uprchlíky k likvidaci. Židé na území pod Japonskou kontrolou měli narozdíl od těch ve většině Evropy to štěstí, že byli mimo dosah možné projekce síly vedení německých národních socialistů.

V knize jsou sice stížnosti na těžký osud, nicméně autorka velmi objektivně uznává, že se měli lépe, než židé v Evropě, a i než běžní lidé v Číně.

Drobnou zajimavostí je vzpomínka na to, že v ghettu v Šanghaji byla 1/3 lékařů, takže byli opravdu levní a snadno k sehnání.

Autor knihy

Anna Votická