Zabíjím rychle. Cena: 13 minut

Zabíjím rychle. Cena: 13 minut https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483566/bmid_zabijim-rychle-zW6-483566.jpg 4 17 17

Popisují chvíli, kdy motor auta, které řídili, ztichl. To hrůzné ticho... Řítil se pořádným autem šílenou rychlostí. Na tachometru měl 158 kilometrů za hodinu a ve dvou sekundách to ubrzdil na 120. Nestačilo to. Zatáčkou prolétl jako kometa. Svým mustangem rozdrtil škodovku. Generál ve škodovce umřel rychle. Kdo seděl za volantem mustanga? Co ho poslední měsíce týralo, trápilo, ničilo? O čem snil jako malý kluk a kdo je jeho táta? Kdo nebo co tohle neštěstí zavinilo? Kdo je viník? Kniha Zabíjím rychle prodlužuje ruku dokumentu Víta Klusáka 13 minut. Režisér ve svém filmu rekonstruuje pět dopravních nehod, které většinou zavinila rychlost a způsobily smrt. Dva protagonisté tohoto dokumentu se objevují i v této knize. Roman, mladý kluk ze západu naší země ve filmovém verzi emotivně vypráví, co cítí, co už nikdy nechce poté, kdy zavinil smrt své spolužačky a zranění její kamarádky. V knize pak pokračuje jeho táta. Ten téměř dnem i nocí zkoumal málem po milimetrech, co se stalo, kdo je viník. Jezdil na místo nehody, „měřil“ míru viny svého syna. Zatímco Romanova maminka „brečela za všechny rodiče“. Potkáte taky nadšeného házenkáře, se kterým se absolutně nečekaně rozešla přítelkyně. Zanedlouho svým autem zabil dva mladé muže. Mělo to souvislost? Seznámíte se s lékařkou – záchranářkou, která vyskakovala z vrtulníku, aby okamžitě a správně rozhodla, jak zasáhnout, komu nejdřív zachránit život. A jak i ona brečí nebo se modlí nad zraněným. Čeká vás napětí, soucit, lítost a možná i zamyšlení. Kdo je vlastně oběť? „Složil jsem se, šok, vypnul jsem úplně, položili mě na lehátko, byla mi strašná zima, řidič pustil topení na plný pecky, ze všech chcal pot a já jsem se klepal zimou. Jak nastoupil adrenalin, úplně jsem zapomněl, co se stalo.“ – Roman Leibl, v sanitce po nehodě, při které zemřela jeho spolužačka a zranila se její kamarádka „Cyklistu jsem nabral pravým světlem, rozbilo se přední sklo, sedla střecha… a to ticho. Jeli se mou dva kamarádi, vylezl jsem ven a na silnici vidím jenom kolo. V té tmě jsme nemohli najít toho, kdo na kole jel.“ – Tomáš Havelka, o nehodě, kdy zemřel mladý muž, táta tří dětí „Jo, na jeho tváře kapaly moje slzy. A on nevyváděl, byl jen tiše zoufalý. Cítil asi obrovskou bolest, neuměla jsem mu pomoct, jen tu bolest cítit s ním.“ – Lenka Haindenggerová, lékařka – záchranářka, když říkala pánovi, že jeho žena autonehodu nepřežila. „...ta psychická újma je taky drsná. Dodneška mívám noci, a ty budu mít do konce života, kdy tři, čtyři noci nespím. Nemůžu usnout, myslím na ty rodiny. Promítají se mi fotky z nehody, ten fakt, že někdo přišel o živitele rodiny, že tam jsou děti, které přišly o tatínka.“ – Michal Weber, usnul za volantem, po srážce zemřeli dva bratři v protijedoucím autě. „A jednou si ležím, zkouším myslet na to, že chci hýbnout palcem u nohy a ono to šlo, malinko jsem jím hýbla, hned jsem to volala domů a celá rodina byla šťastná, strašný haló, pláč, prostě radost.“ – Lucie Špičková, advokátka, v rehabilitačním ústavu v Kladrubech, kde se dává dohromady po nehodě, při níž do ní nacouvala dodávka a přejela ji. „Myslíte, že ten kluk, kterého jste srazil, má na tom neštěstí taky svůj podíl?“ „Na tohle vám nechci, promiňte, nic odpovědět. To se prostě nedělá. Já sice jsem šestý rok v kriminálu, ale žiju. On taky žije, ale… Snad si nemyslíte, že mě není líto toho ‘poškozeného’, celé jeho rodiny? Je a strašně.“ – Martin Fuchsa, jehož nehodu brněnský soudce Aleš Novotný kvalifikoval jako pokus o vraždu s trestem patnácti let; oběť je šest let v kómatu.... celý text

oskli
27.11.2023 5 z 5

Kniha stojí za přečtení, ale z logiky tématu se nejedná o optimistické čtení. Já ji zhltla za pár večerů a vím, že ji podstrčím synovi, až si jednou bude dělat řidičák. Doufám, že nezapomenu kouknout na dokument, ať mám ten zážitek kompelxní.

MiskaMa
21.08.2023 5 z 5

Knížka byla čtivá, z reálného života a ve všech ohledech dost smutná. Rozhovory nejsou jen s viníky nehod, ale i s obětí, pozůstalými, rodiči, lékařkou... Určitě se podívám i na dokument.

Zdeňula
08.02.2023 5 z 5

Kniha se mi líbila. A nyní se těším na zhlédnutí dokumentu od Víta Klusáka - 13 minut.

cornetka
24.08.2022 5 z 5

Za mě super! Před přečtením jsem s podívala na dokument 13 minut. Z některých rozhovorů si nebude jistí, kdo je oběť - zda nabouraný, potažmo jeho rodina, nebo ten, kdo nehodu způsobil.

Davidin
30.01.2022 5 z 5

Knižní odnož Klusákova dokumentu 13 minut, nabízející, v naprosté většině formou rozhovorů, pohled do pozměněných životů několika osob, které si prošly (a stále prochází) bolestivými událostmi, zaviněnými dopravní nehodou. Prostor v knize je častěji dáván odsouzeným, ale silné příběhy pozůstalých, sražené maminky, či lékařky Letecké záchranné služby, podtrhují význam a přesah knihy. Četba není jednoduchá , občas z ní zamrazí.

PS: Během dnů kdy jsem knihu četl, se kolem mne, při procházení městem, někdo prohnal neskutečně překročenou rychlostí. Z takové situace také zamrazilo, obvzlášť při vtíravé myšlence: „Další na řadě?“

Katka.N3
12.01.2022 5 z 5

Dopravní nehoda je dost nemilý zážitek, který otřese asi opravdu každým. Sama jsem si tímto před nějakou dobou také prošla. Z mého úhlu pohledu jsou oběťmi všichni, kdo mají s nehodou co společného – poškození, viníci, hasiči, kteří vystříhávají zraněné z auta, policisté, kteří musí rodině sdělit, že jejich blízký zemřel, nebo řešit hádky mezi agresivními řidiči, záchranáři, kterým zemře dítě pod rukama, člověk, který první zastaví a běží na pomoc. Každý si z toho asi odnese svoji porci stresu. Oproti dokumentu Víta Klusáka je kniha doplněna o rozhovory s lékařkou, se zraněnou paní, s rodiči, kteří přišli o dceru a dalšími, kteří se snažili co nejvíce zastat syna – viníka nehody, což oceňuji, že se člověk na celou věc může podívat i z jiného úhlu pohledu. Knížka se mi líbila. Snad osloví hodně lidí a situace na českých silnicích se alespoň trochu změní k lepšímu.

2009  81%Livia Klausová - Smutkem neobtěžuju
2022  96%Jitka Válová: Byly jsme dvě malý hovna ve vysoký trávě.
1995  69%Útok meningokoka C
2021  88%Zabíjím rychle. Cena: 13 minut