Za slovem

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Knižní rozhovor s nestorkou české vizuální poezie Bohumilou Grögerovou (1921–2014) nazvaný Za slovem vedla ještě před autorčinou smrtí grafická designérka Barbora Toman Tylová. Interview poodkrývá myšlenkové zázemí, z něhož vyrůstá život a dílo autorky, která zanechala nesmazatelnou stopu v české literární historii 20. století. Název knihy odráží básnířčinu touhu pochopit slovo, jít za jeho význam, za promyšlenou konstrukci veršů, a také naznačuje zápas téměř nevidomého člověka, který se svou tvorbou dennodenně dostává za své fyzické limity. Velká část práce Bohumily Grögerové neoddělitelně splynula s jejím životním a profesním partnerem, básníkem Josefem Hiršalem, s nímž překládala a především tvořila experimentální poezii v šedesátých letech. Přestože Grögerové tvorba byla s Hiršalovou v tvůrčím souladu, vyrůstá její niterný vztah ke slovu, především pak k jeho smyslu, z odlišného zázemí. To odkrývá i autorčina pozdější, již samostatná tvorba, v níž se vrátila k tradičnímu literárnímu vyjádření. Obrazový doprovod tvoří černobílé dokumentární fotografie z návštěv básnířky. Specifickou výtvarnou částí jsou textové fotogramy, původní výtvarná reakce Barbory Toman Tylové na otázku aktuálnosti vizuální poezie, v jejímž čele Bohumila Grögerová v šedesátých letech stála. Fakt, že fotogramy nejsou jen dalším typem vizuálního doprovodu rozhovoru, je v knize vyjádřen jejich oddělením, skrytím uvnitř přeložených stránek. Čtenář tak může listovat knihou a vidět pouze text a dokumentární fotografie, nebo stránky rozložit a prohlédnout si i fotogram....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/277720/za-slovem-rvp-277720.jpg 52
Žánr
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Akropolis
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Za slovem

puml
02.05.2016

Krásná knížka, co do obsahu tak i grafického zpracování. Určitě jedna z nejhezčích knížek roku 2016. Rozhovory s paní Grögerovou, jež s pokorou a vyrovnaností hovoří o minulosti, o spolupráci s Josefem Hiršalem i o posledních letech života poznamenaných postupující slepotou, ale i nebývalým tvůrčím vzepětím, jak ho prezentují její poslední tři vydané knihy Rukopis, Dva zelené tóny a Můj labyrint.

Osobně bych si rád přečetl deníky paní Grögerové. V rozhovorech se na ně často naráží, Myslím, že by to mohla být zásadní příspěvek do deníkové literatury. Tak snad to třeba někdo vydá v podobně pěkné úpravě jako právě tuto knihu.

Autoři knihy

Bohumila Grögerová
česká, 1921 - 2014

Kniha Za slovem je v

Přečtených3x
Doporučených1x