Za hranici nemožného

Za hranici nemožného https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499494/bmid_za-hranici-nemozneho-CeN-499494.jpg 4 18 2

14 vrcholů: Nic není nemožné. Autobiografie legendárního nepálského horolezce a držitele několika rekordů Nimsdaie Purji. Nimsdai Purja je nepálský horolezec, držitel několika světových horolezeckých rekordů. Sloužil v britské armádě u brigády Gurkhů a poté u speciálních sil Královského námořnictva. Proslavil se zdoláním všech 14 osmitisícovek v rekordním čase šesti měsíců a šesti dnů. Byl také prvním, kdo dosáhl vrcholů Mount Everestu, Lhotse a Makalu v časovém úseku 48 hodin. V roce 2021 Purja spolu s týmem nepálských horolezců dokončil vůbec první zimní výstup na K2. Purja byl jediným členem týmu, který zdolal vrchol bez přídavného kyslíku, a stal se tak prvním člověkem, kterému se to podařilo v zimě. Toto je jeho příběh.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Sport
Vydáno: , Jota
Originální název:

Beyond Possible , 2020


více info...

Přidat komentář

mgeisselreiter
04.01.2024 4 z 5

Kniha se výborně čte, má spád a jen to odsýpá. Bohužel mám pár výtek. Ten spád a rychlost je až překotná, takže postrádám mnoho detailů. Téměř vše se zdá jako "brnkačka", prostě skoro každou osmitisícovku autor skoro vyběhl a ani se nezadýchal. A navíc ještě zachraňoval odpadlé horolezce. Nimsdai sám sebe líčí jako téměř geniálního muže, rozhodně to často působí jako hodně neuvěřitelně, jistá skromnost by neuškodila. Taky se mi nelíbilo, jak autor chlastá, kouří, flámuje až do rána (a pak zleze další vrchol).
Každá kniha se dá napsat vždy různými způsoby. Této verzi dávám 85%, ale mohlo to být klidně i 100%, kdyby... Každopádně i přes mé výtky jde o výbornou knihu, kterou mohu doporučit a trochu mě udivuje nízké hodnocení a zatím jen 16 hodnocení a 1 komentář. 4. 1. 2024.

karel bradac
27.12.2022 3 z 5

Zajímavý popis honby za 14 osmitisícovými vrcholy na čas. Určitě se jedná o rekord, který dlouho nebude překonán, o samotných podrobnostech výstupů v knize moc není. Autor se často opakuje s vykreslováním potíží se získáváním financí, propagací, politikařením a komunikací s horolezeckým světem. Často a otravně jsou zde popisovány egoistické boje o tom, který výstup je ten pravý - s kyslíkem / bez kyslíku, s šerpou / bez šerpy, alpský styl / ostatní ... něco jako když se přes média hádali naši Holeček s Jarošem, po pár stránkách to už otravuje.
Hodně a až brutálně zajímavá byla kritika ostatních horolezců, kteří v krizových situacích nepomohou a hlídají si jen svoje pohodlí. Po přečtení asi dvacítky horolezeckých knih jsem si jen upevnil názor, že mezi vysokohorskými horolezci je spoustu soupeřivých egomaniaků, lhářů, magorů a sobců a s tímto prostředím se musí počítat, neustále se to zhoršuje.
Kniha je zajímavá, ale popisuje vlastně smutný a nenásledováníhodný svět.