Za 15 minut filozofem

Za 15 minut filozofem https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288373/bmid_za-15-minut-filozofem-D49-288373.jpg 5 25 4

Užitečná, zábavaná a zajímavá příručka, která přináší odpovědi na některé ze základních filozofických otázek, kterými se lidstvo zaobírá odnepaměti – a které vedou k mnoha dalším. Nabízí spoustu prostoru pro duševní gymnastiku a utváření vlastního názoru.

Literatura naučná Encyklopedie
Vydáno: , Universum (ČR)

The 15-Minute Philosopher , 2014

jirijanovotny
28.12.2023 4 z 5

Nevěřte názvu! Rozhodně tu knihu nepřečtete za 15 minut. Ale určitě knihu po 15 minutách neodložíte.

Kniha má 27 kapitol (zhruba 15minutových), které probírají různá filosofická témata od existence čehokoliv (včetně boha / bohů), přes otázky jazyka a každodenního rozhodování, až po smysl života a smrti.

Být tato kniha vydána o pár let dříve, tak se s ní spokojím a nejdu filosofie studovat :D

Rozhodně zajímavé shrnutí, které se nezajímá o historii filosofie, ale shlukuje jednotlivé myšlenky a filosofy do kapitol a nechává je promluvit ke čtenáři.
Může dost dobře sloužit jako úvod do filosofie, tak i jako kniha pro každodenní zamyšlení.

VivienRavenhill
03.10.2021 5 z 5

Zábavně podané dějiny filosofie v kostce - doslova. Knížečka má skutečně "kapesní" čtvercový formát, tudíž se vleze i do menší kabelky. Nastiňuje zásadní otázky a témata pokládané v průběhu staletí i různorodé přístupy k jejich zodpovídání z pohledu všemožných filosofů i obecného dobového mínění. Svým zjednodušujícím pojetím mi připomíná knihu Sofiin svět od Josteina Gaardera. Je psána opravdu srozumitelně, uvádí příklady z každodenního života se kterými se dostane do styku dříve nebo později každý z nás. Kapitoly jsou prokládány vtipně trefnými poznámkami, obrázky či okénky s filosofickými zajímavostmi. Velmi me pobavil jako příklad důležitosti kategorizace anglický spor o čokopiškoty. Jedná se o sušenky či koláčky? Kniha je vhodná pro každého, komu přemýšlení není cizí.

JakubJiroušek
30.12.2020 5 z 5

Velice šikovně napsaný úvod pro zájemce o filosofické tázání. Nenutí čtenáři obsáhlé dějiny filosofie, ale naopak ho vede k uchopení základních filosofických otázek, jež si filosofové kladli v dřívějších dobách, nebo které vyvstávají nově v souvislosti se zvyšující se úrovní poznání. Kniha je dále doprovázena četnými citáty a úryvky z myšlení a díla významných představitelů filosofické tradice.
Pro zájemce o filosofii, kteří by chtěli postupně a systematicky proniknout do filosofické problematiky bych po přečtení této publikace doporučil knihu prof. Jana Sokola - "Malá filosofie člověka..." ( https://www.databazeknih.cz/knihy/mala-filosofie-cloveka-slovnik-filosofickych-pojmu-50567) a "Sofiin svět" od Josteina Gaardera (https://www.databazeknih.cz/knihy/sofiin-svet-429159)

Pawlisman
12.10.2016 5 z 5

Kupodivu a překvapivě dobře komponováno a napsáno. Čtivý a přehledný malý formát s obrázky a příklady. Na každé kapitole pak nejméně jeden konkrétní příklad z praxe. Vše k zamyšlení a ke čtení i pro laiky. Zároveň nic pokleslého nebo provinčního. Pěkně vyvážená kniha, u které se skutečně zamyslíte a rádi se k ní vrátíte.

Anne Rooney
anglická