Z pekla štěstí

Dramatický příběh amerického veterána vietnamské války je zasazen do mexického prostředí mezi překupníky drog. Harry Quinn, otrlý i otřesený vietnamskou válkou, nemůže najít své místo v životě a vyhledává přechodná zaměstnání, charakteristická nebezpečím a napětím. Tomuto stylu plně odpovídá i „práce“ – dostat z vězení bratra své milenky, který si odpykává trest za rozšiřování drog....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21721/z-pekla-stesti-6Vg-21721.jpg 33
Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno, Svoboda-Libertas

The Ultimate Good Luck, 1981

Kniha Z pekla štěstí

trudoš
13.12.2018

Z pekla štěstí mi v mnoha ohledech připomnělo to nejlepší z tvorby Cormaca McCartho, jen strohost a účelovost zásadně chyběla. Pomalý děj, posouvající se vpřed niternými krůčky, hrdina, co není právě vzorem morální ušlechtilosti a drsné vyobrazení života na mexických hranicích. To všechno jsou průvodní znaky románu, který rozhodně nepatří na seznam doporučené literatury zarputilého optimisty.
Nespornou kvalitou příběhu je jeho stylistická forma. Jenže i když Richard Ford dokáže jazykově zaujmout, selhává v postupu vytváření napětí. Sto čtyřiceti stránkový rozsah i atraktivní zápletka slibují divokou jízdu, té se ale vyprávění vyhne širokým obloukem a vrátí se k ní až v úplném závěru. Vývoj událostí tak ubíjí neustálé návraty do minulosti, jež tím či oním způsobem osvětlují motivace jednotlivých aktérů našeho dramatu. Přitom jde v základě o jednoduchou rovnici s jedinou neznámou - jak moc si můžete podělat život, zaplete-li se s drogovými kartely? Za mě škoda promarněného potenciálu.

americká literatura USA (Spojené státy americké) zločiny drogy váleční veteráni napětí

Richard Ford
americká, 1944

Kniha Z pekla štěstí je v