Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/252780/mid_z-korycan-na-konec-sveta-a-zpet-pre-252780.jpg 5 2 2

František Novotný (1886-1961) se rozhodl předat svým dětem zprávu o době, v níž žil. Psal pro budoucnost, a tak věděl, že co se zdává být atraktivní v přítomnosti, časem na hodnotě obvykle ztrácí, kdežto jako nejcennější se mohou ukázat věci a děje zdánlivě všední: zákruty příbuzenských vztahů, příhody z rodných Koryčan, z gymnázia v Kyjově, z Vídně, Malenovic: morytáty, neuvěřitelné historky a vedle toho týdenní jídelníček, výčet plodin na notzahrádce... Přestože jeho putování vrcholí účastí na dramatických událostech první světové války na východě Ruska, vyprávění působí plastičtěji než jiné válečné paměti právě proto, že je psáno v kontextu oné "všednodennosti". Autor vypráví prostým jazykem o obyčejných, ale opravdových lidech a jejich osudech, usnadňuje tak pochopit je a vcítit se do nich. František Novotný napsal vlastně realistický román a poslal jej nejen synům, ale nám všem jako zprávu v láhvi; je v ní zapečetěna sto let stará minulost, její barvy a vůně, a především napínavý příběh, jehož osnovu splétal skutečný život.... celý text

Laxativum
25.11.2023 5 z 5

Fascinují mě příběhy legionářů a tak jsem plánoval přečíst pouze část o válce, ale styl psaní, jazykové prostředky i blízkost prostředí, kde nyní bydlím, mi nedali a přečetl jsem knihu celou. Místy je zahrnuto hodně postav, o kterých nic moc nevíme a bylo by fajn, kdyby jsme si mohli s autorem sednout a vykládat další hodiny a hodiny, co se stalo.

Katka2382
22.05.2020 5 z 5

Krásná kniha která nas zavede do doby před více než 100 lety.Prožíváme s autorem jeho studia,rodinný život a i válečné zážitky.

Autorovy knížky

František Novotný
česká, 1886 - 1961
2015  100%Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Kniha Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány je v