Z dějin Partyzánské družiny Josefa Hybeše

Z dějin Partyzánské družiny Josefa Hybeše https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/273304/mid_z-dejin-partyzanske-druziny-josefa--DBR-273304.png 3 1 1

Historie Partyzánské družiny Josefa Hybeše a její působení v prostoru Moravskokrumlovska, Ivančiska, Oslavanska a Mohelenska nebyla zapomenuta. Neodešla z vědomí generací i když v některých obdobích byla utlumována, její činnost zpochybňována, účelově popisována, neodpovídala skutečnosti a pravdě.

Kakho-Oto
15.05.2022 3 z 5

(SPOILER) Knihu zpracoval jeden ze členů partyzánské družiny Josefa Hybeše. Prvních sto stran se mi celkem líbilo, ale zbytek je poměrně nepřehledný, některé informace se opakují apod. Je zajímavé, že tato partyzánská skupina operovala na území odtrženém již na podzim 1938, poněvadž Moravský Krumlov a okolí se staly součástí tzv. Sudet, přestože zde žilo více Čechů než Němců. Tato skutečnost se pak projevila i v protinacistickém odboji, kdy místní Češi na konci války založili i partyzánskou skupinu. Její činnost byla výrazná až v březnu 1945, spíše však až v dubnu. Ve druhé polovině tohoto měsíce již partyzáni spolupracovali s osvoboditelskými vojsky sovětské armády. Kuriozitu představuje událost ze 14. 4. 1945, kdy partyzáni sestřelili německé průzkumné letadlo. Kromě toho dvakrát vypustili větší množství lihu a dostali se do několika menších i větších přestřelek s nepřítelem. I spolupráce se sovětskou armádou měla samozřejmě smysl. Zajímavé téma by si podle mě zasloužilo odbornější a přehlednější zpracování. 60 %

Jiří Lysák
česká, 1926 - 2016