XOXO

XOXO
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/496805/bmid_xoxo-FCP-496805.jpeg 4 198 198

Láska v rytmu k-popu! Cellistka Jenny se chce dostat na prestižní konzervatoř – a to je její jediný sen. Pak v karaoke baru v L.A. pozná záhadného kluka jménem Če-u a prožije s ním večer plný dobrodružství – než Če-u beze stopy zmizí. O tři měsíce později Jenny s matkou odjíždí do Jižní Korey, aby se postaraly o nemocnou babičku. Jaké je její překvapení, když zjistí, že Če-u je její nový spolužák – a navíc člen jedné z největších k-popových skupin na světě. A má velmi přísný zákaz randění. Co se vyplatí riskovat pro lásku?... celý text

Evik990
22.08.2022 5 z 5

Nejlepší, nejkrásnější kniha co jsem kdy četla. Úplně mě to v táhlo do děje jako bych tam s nimi byla. Když jsem četla převládaly ve mě různé emoce, a na konci jsem si i po brečela jak mě to dojalo. Tohle je kniha kterou si klidně přečtu víc jak 10×. Jsem strašně šťastná že jsme na tuhle knihu narazila. Moc ji všem doporučuju hlavně těm co mojí rádi K-pop a K-drama a byla tam i zmíněná skupina BTS.

karolina_kop
22.08.2022 5 z 5

Odpočinková, milá a neskutečně pohodová kniha.

Věděla jsem ještě před vydáním, že si knihu určitě pořídím nejen proto, že už dlouhá léta poslouchám K-pop ale také proto, že mám ráda Koreu jako takovou.

Jen co se tedy objevila v knihkupectví, bez váhání jsem kupovala a rozhodně toho nelituji!

Příběh není nijak hluboký stejně jako postavy, což u tohoto žánru je třeba očekávat, aby člověk nebyl zklamaný. Avšak to, co dostáváme černé na bílem je neskutečně milé a hezké. Postavy, až na pár vyjímek, jsou skvělé a člověk si je oblíbí. Příběh hezky plyne, nastává pár dramat a člověk se u toho příběhu rozhodně nebude nudit, ačkoliv čtení nezabere moc dlouho.

Určitě si příběh někdy znovu přečtu a budu na něj vzpomínat.

loty13
21.08.2022 5 z 5

Skvělá oddychovka. Přečteno skoro na jeden zátah. Nemohla jsem se v noci odtrhnout.

Akléda_
15.08.2022 4 z 5

Čekala jsem příjemnou oddechovku ze zajímavého prostředí a přesně to jsem dostala. Prostředí kpopu a Korey, moci vidět jak to tam funguje a objevit tak nové prostředí za mě bylo moc fajn. I přes to, že moje znalosti v kpopu jsou prakticky nulové mě to bavilo číst a moc jsem si to užila. Paradoxně mě moc nezaujala romantická linka, protože mi přišlo že do půlky knížky se skoro nebavili, chtěli být kamarádi a pak se zničeho nic rozhodli, že spolu budou chodit. Moc jsem jim to nevěřila a nevěděla jsem odkud se to vzalo, ale ok. Co mě naopak velmi bavilo byly postavy a kamarádské vztahy. Spolubydlící Jenny je totiž fakt boží a je mezi nimi takový hate to friends vztah, který mě fakt bavil, včetně toho pošťuchování. Ostatní vedlejší postavy jsem si taky oblíbila a bavily mě jejich vtípky a společné scénky. Líbili se mi i členové skupiny Xoxo, podle které je celá knížka pojmenována. Navíc to bylo neskutečně čtivé, slupla jsem to za dva dny. Pokud nejste úplně na romantiku, ale baví vás spíše přátelství v knihách a rádi byste knížku z originálního prostředí, rozhodně Xoxo zkuste.

jitka_dankova
03.08.2022 3 z 5

(SPOILER) Romantický příběh s rozporuplným koncem. Dívka shodou různých divných náhod potká populárního kluka a potom s ním i stráví pár měsíců ve škole v Koreji. Potud to byl milý příběh, hezky se rozvíjela i přátelství v nové škole, nastíněné byly vztahy v rodině. Příběh se většinu času odehrává v Koreji, bylo pro mne zajímavé snažit se pochopit jinou kulturu, jiné prostředí, jiný náhled na svět. Jenže mi to autorka moc zrovna neusnadnila. Já nevím, jak další čtenáři, ale já to prostě nějak nepochopila.

(pozor spoiler!) Nepochopila jsem, co tam tady vlastně řeší ohledně vztahů, proč něco je problém a něco není a vůbec jsem nepochopila, proč hlavní hrdinka odjíždí, když v Koreji našla vše, co chtěla - lásku i přátele, své místo. Nepochopila jsem, jak to se vztahem ke své nemocné babičce. Závěr podle mne není jasně zakončený a já nevím, jestli a jak si ti dva vůbec nějak představují svůj vztah. A zrovna to, jak by tihle dva lidi mohli být spolu, je možná to nejzajímavější na celém příběhu. Jenže o tom se nic už víc nedozvíte. Jsem kvůli tomu z knihy nakonec hrozně zklamaná. Zůstala pro mne neuzavřená, nedořešená a štve mne, že nevím, co s hrdiny bylo dál.

terezarath
03.08.2022 5 z 5

Taková roztomilá hloupost na jedno dopoledne. Klasická předvídatelná romanťárna, ale já si jí překvapivě velmi užila.

lapetitedeny
27.07.2022 3 z 5

*2,5 hvězdičky, zaokrouhluju nahoru

Mám pocit, že XOXO na mě poslední dobou skákalo snad ze všech stran a všichni ho vychvalovali. A tak jsem se rozhodla, dát mu taky šanci, i když jsem to původně neplánovala. Bohužel jsem ale nebyla tak nadšená, jak jsem očekávala.

XOXO je poměrně typické contemporary využívající nejrůznějších klišé. Mezi knihami, které u nás vychází, ovšem vyčnívá díky tomu, že se většina děje odehrává v Koreji a točí se kolem hudby – té klasické, ale především fenoménu K-POPových skupin.

Hlavní hrdinka Jenny v baru potká podivného kluka, se kterým stráví večer, ale po tom se rozejdou a on už jí nikdy neodpoví na žádnou zprávu. Teprve když se o pár měsíců později přestěhuje spolu se svou matkou do Soulu, protože je její babička vážně nemocná, zjistí, že tenhle záhadný kluk je ve skutečnosti člen K-POPové senzace známé jako skupina XOXO – a taky její nový spolužák.

Právě Jenny byla hlavní zdroj problémů, které jsem s knihou měla. Přišla mi totiž hrozně jednoduchá a její pohled na svět mi místy úplně neseděl. Nebyla vyloženě otravná, ale její priority mi občas přišly poněkud zvláštní. Babička léčící se s rakovinou, kterou Jenny nikdy nepoznala, až teď a kvůli které s matkou přiletěly, ji totiž zajímala na můj vkus podivně málo. Mnohem víc se její myšlenky zaobíraly jejím novým životem, školou, kamarády na koleji a taky jistým klukem… A já to na jednu stranu chápu, ale zároveň mi v tom chyběla určitá rovnováha. Kniha má přitom sotva tři sta stran, takže trocha prostoru navíc, která by mohla lépe rozvíjet vztah Jenny a babičky, by se určitě našla.

Celkově se mi zdálo, že autorka zůstávala hodně na povrchu, což se projevilo prakticky na všech postavách i vztazích mezi nimi. Autorka si přitom připravila celou řadu témat, která jí dávala prostor jít hlouběji, ale plně nevyužila jejich potenciálu. Postavám tak chyběla jiskra, něco, díky čemu by se na ně dalo opravdu napojit. Nechci říct, že byly všechny postavy nudné, naopak se mi velká část i přes to líbila, jen si myslím, že si zasloužily trochu víc.

Knize se ovšem musí nechat, že si u ní člověk rozhodně odpočine. Děj je dost předvídatelný a čtenář si dokáže lehce představit, kterým směrem se bude vyvíjet. To ale u contemporary vůbec nemusí být špatně, protože napětí zpravidla není hlavním důvodem, proč člověk takovou knihu čte.

Romantická linka, na které příběh stojí, se rozjížděla poměrně pomalu, místy pak působila trochu přitažená za vlasy, ale vlastně nebyla špatná. Jenny a Če-u spolu byli roztomilí, tak jak to má být. Momenty mezi nimi se autorce dařilo vykreslit zpravidla velmi dobře.

Co mi přišlo hodně zajímavé, bylo fungování a vnímání hudebního průmyslu v Jižní Koreji. I samotné prostředí, ve kterém se kniha odehrává, bylo skvělé, jen škoda, že ho tam nebylo ještě o kapánek víc. Oboje se mi totiž na knize opravdu líbilo. Tím, že autorka problematiku čtenáři přibližuje, se navíc nemusíte bát, že by vám něco uniklo, pokud je pro vás K-POP španělská vesnice (nebo v tomhle případě spíš korejská).

Občas jsem akorát měla pocit, že autorka zapomíná, že nevidíme svět jejíma očima a některé věci, které jí nejspíš přišly jasné, mi ani po několikátém přečtení prostě nedocházely. Stalo se tak, že nám předložila informaci s určitým způsobem, jak bychom ji měli vnímat nebo jak je vnímaná okolím postav, ale už z toho nebylo jasné proč. Někdy přišlo vysvětlení o pár kapitol dál, jindy nepřišlo vůbec.

Ve výsledku je XOXO spíše průměrná kniha, která nenadchne, neurazí. Kromě korejského prostředí ve svém žánru nijak zvlášť nevyniká. Věřím ale, že spousta zapálených fanoušků jednoduchých YA contemporary si ji dokáže užít, zejména tedy z řad mladších čtenářů. A samozřejmě své místo si jistě najde i v knihovnách fanoušků K-POPu či korejské kultury obecně, myslím, že už jen kvůli nim je skvělé, že u nás tahle kniha vyšla.
----
Kniha mi byla poskytnuta na recenzi společností Albatros Media.

DeKo1996
24.07.2022 4 z 5

Milá oddechová kniha s krásným příběhem.
I když je od začátku jasné kam příběh bude směřovat a jak to skončí, stejně budete chtít číst dál. Hlavní postavy jsem si oblíbila a fandila jsem jim.

DejSemTuKnihu
22.07.2022 5 z 5

Jakožto velkou fanynku k-popu mě tahle kniha strašně bavila a jakmile jsem se dozvěděla, že kniha s tímto tématem a prostředím Jižní Koreji vyšla, tak to byla jasná volba.
Tím ale nechci říct, že ti, co k-pop neposlouchají, tak je kniha nebude bavit. Naopak si myslím, že je kniha opravdu pro všechny a nemusíte k tomu znát ani BTS, ani Blackpink, ani jinou k-popovou skupinu, i když si myslím, že byste si ji pak užili o maličko víc. :)
Postavy byly strašně super a hodně jsem si je oblíbila. Autorka se zkrátka postarala o to, aby si každý našel někoho, kdo mu sedí.
To, že si někteří myslí, že je tam dost náhod, neberu. Řekněte mi, v jaké knize tohoto žánru není nic náhodného.
Ráda bych ještě dodala, že obálka je naprosto nádherná.
Moc doporučuju. :D

Lutzinka
20.07.2022 1 z 5

Nudaaaa, vůbec mě to nechytlo, nelíbil se mi styl psaní.
Pro teenagery asi OK, ale já si k tomu nějak nenašla cestu.

Wholocka
18.07.2022 5 z 5

Moc pěkná oddechová kniha, která zahřála moje K-popové srdíčko. :D Ano, má to hodně náhod, v reálu by se to nemohlo stát, ale od toho jsou knihy, abychom si mohli prožít naše nereálné sny. Pro fanoušky K-popu určitě doporučuji! :)

kalinkacz
01.07.2022 3 z 5

XOXO je young adult contemporary, kterou jsem poprvé zaregistrovala v zahraničí... Zapamatovala jsem si ji bezpochyby díky boží obálce, která k příběhu i žánru maximálně sedí!
Dostala jsem přesně tu oddechovku, kterou jsem čekala - postavy byly fajn, prostředí Jižní Korei zajímavé a ani mi nevadilo, že byl konec předvídatelný...
Za mě moc fajn letní odpočinkovka k vodě nebo na dovču...

Komaeda
27.06.2022 4 z 5

Oceňuji téma kpopu, zajímavosti z Korey, ale bylo tam mnoho "náhod". Hlavní hrdinka se každou chvíli náhodně setká s někým známým, i když je uprostřed města nebo v jiné zemi...

houdkic
23.06.2022 2 z 5

Jako oddechovka to je fajn, i je to hezky ctivy, jinak je to ale strasne hloupoucky. Posbirany vsechny mozny klise ze vsech moznych k-dramat, ktery spolu ale moc nefunguji a spis je to ve vysledku hrozne preplacany a clovek z toho nema zadny prekvapeni (hned vite, jak dana situace dopadne).

Musim ale zminit, ze se mi moc libilo vykresleni nebezpeci k-popoveho sveta, kdy Ce-u musel chodit na terapie a bylo zde hezky ukazano, ze psychicke zdravi je moc dulezite.

Prijde mi, ze si posledni dobou jen stezuju na korekturu, ale i tady byla podivna… V jednu chvili je to “do Koreji” a v dalsi “do Korey”. Ackoliv vsichni vi, ze Korea s “y” na konci se proste nepouziva.

Hodnotim 2,5 hvezdy. Hvezda za obalku, ktera je nadherna, druha prave za to zmineni psychickych problemu a pulka za ctivost a svizny dej.

nofreeusernames
13.06.2022 4 z 5

Nemusíte být nutně fanoušek k-popu, abyste si užili tuhle knížku (ale pokud jste, tak velké plus ) Já myslím, že asi každý zná alespoň BTS, takže si budete umět představit prostředí, ve kterém se pohybuje Če-u. Tajemný kluk, který se jednoho dne objeví v los angeleském karaoke baru, který vlastní strýček hlavní hrdinky Jenny. Ti dva spolu stráví jeden spontánní večer, než Če-u bez jediného slova zmizí. O tři měsíce později se Jenny stěhuje s mámou do Soulu, kam nastoupí na uměleckou akademii. A tam potkává Če-u, o kterém zjišťuje, že je členem jedné z nejslavnějších k-popových kapel na světě a jak to tak už u idolů bývá, randění je přísně zakázané.

Co si budem, je to pohádková romanťárna Pokud jste třeba zakopli od Tokijskéjo motýla, tak to je přesně ten žánr. Asi to ve mě nezůstane navždycky, ale bavila jsem se skvěle. Není to až tolik exotické a korejské, rozhodně je to napsané pro západního čtenáře, ale i tak je tam dost drobností, které neznáte a můžou vás zaujmout. Takové romantické okénko do světa k-popu pro lidi, co v něm nejedou

Pokud jste někdy fantazírovali o tom, jak se dáte dohromady s klukem ze strašně slavné kapely a budete se tajně scházet a utíkat bulváru, tohle zkuste