Xenogenesis: Úsvit

Lilith Iyapo je jednou z několika set lidí, kteří přežili jadernou válku a následnou celoplanetární zimu. Uneseni v bezvědomí do rozlehlé kosmické lodi mimozemšťanů, jsou uchováni po několik staletí se zastavenými životními funkcemi, aby mohli, až to podmínky dovolí, znovu osídlit Zemi. A právě Lilith je vybrána, aby v programu znovuosídlení hrála klíčovou roli. Zachránci, kteří si říkají Oankali, však za záchranu lidstva požadují pevně stanovenou cenu: samotnou lidskost. Jsou to genetičtí obchodníci, pro které je výměna a získávání nových genů stejně nezbytná, jako pro člověka dýchání. Proto ve svých obrovských lodích křižují vesmírem, hledajíce jiné formy života, aby s nimi udělali "obchod". A lidstvo představuje víc než vynikající materiál pro křížení... Oankali zachránili Zemi. Jediné, co za to chtěli, jsme byli my......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29384/xenogenesis-usvit-52d-29384.jpg 4.424

Xenogenesis (1.)

Dawn (1987)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Polaris

MilkyA

Len pár slov na spopulárnenie tejto knižky v dnešných dobách: Je to soft hentai porn !!! :D
Ale skutočne by ľudia mali v tomto prípade taký problém vzdať sa svojej ľudskosti? Skutočne by muži mali taký problém s trojkou?
Podľa mňa po odoznení prvotného šoku a zvyknutí si na Oankali ani nie.

Pajislav
30.08.2017

Dobré, žádná slátanina ;)

m4rw1n
02.01.2017

Čtivá, přímočará, zábavná kniha s jedinečným nápadem. Mimozemšťané, kteří ovládají světy nikoliv pomocí agrese a technologie, ale díky schopnosti modifikace genomu. Skvělé!
Z knihy plyne i ponaučení, kdy každý může "vylepšovat" sám sebe kopírováním jiných.

yaoiyuri
23.12.2016

Myslím, že v dnešním světě přehlceném politickou korektností, bojem za ženskou (ne)rovnoprávnost a multikulti už nikoho příliš nešokuje sci-fi afroamerické autorky s černošskou hrdinkou, nicméně před 30 lety mohlo vzbudit poprask. Příběh je ale stále velmi originální a nevyčpělý a zasloužil by si i dnes více čtenářské pozornosti.
Myšlenkové pochody a jednání Oankali ve mně vzbuzovaly pocit bezmoci a celkově jsem si k nim moc pozitivní vztah utvořit nedokázala, ačkoliv jsou vůči tvrdohlavému a sebedestruktivnímu lidstvu značně shovívaví. Tak jako oni nechápou lidi, tak já mnohdy nechápu je. A naopak rozumím jednání lidí, které zahnali do bezvýchodné situace. Vrátí nám náš svět (který jsme si sami zničili) ale jen za cenu naší lidskosti.
Je logické, že s takovým námětem přišla žena a příběh vypráví skrze jinou ženu – vždyť to nejhorší, co se může stát je, že dítě, které nosíte pod srdcem, vlastně nebude vaše, že bude mít blíž k těm „cizákům“, kteří vás donutili vzdát se sebe sama.

učtese
02.02.2013

Xenogenesis:Úsvit je jednou z nejoriginálnějších sci-fi knih jaké jsem četl. Přesto asi v žádném žebříčku " best of sci-fi " nefiguruje.
Důvodem je myslím to, že autorem je žena, černoška a hlavním hrdinou knihy je také žena tmavé pleti. Nic pro machistické čtenáře.
Žena je jako hlavní postava zvolena hlavně proto, že v knize jde především o vztahy (ale není to červená knihovna) mezi lidmi a mimozemskou rasou a mezi lidmi samotnými. Což by možná s mužským hrdinou tak dobře nefungovalo. V Úsvitu se Lilith dovídá, že byla spolu s několika lidmi zachráněna ze zničené země a vybrána mimozemšťany Oankali k tomu aby pomohla ostaní lidi připravit na to co je čeká. Oankali totiž nejsou nezištní zachránci, ale mají se zbytkem lidské rasy svůj plán. Potřebují spojit svůj genofond s lidským a dát tak vzniknout nové generaci, což je smyslem jejich života. Jak na takový způsob záchrany bude zbytek lidské rasy reagovat ?

Octavia Estelle Butler

Octavia Estelle Butler