Xenogenesis: Úsvit

Lilith Iyapo je jednou z několika set lidí, kteří přežili jadernou válku a následnou celoplanetární zimu. Uneseni v bezvědomí do rozlehlé kosmické lodi mimozemšťanů, jsou uchováni po několik staletí se zastavenými životními funkcemi, aby mohli, až to podmínky dovolí, znovu osídlit Zemi. A právě Lilith je vybrána, aby v programu znovuosídlení hrála klíčovou roli. Zachránci, kteří si říkají Oankali, však za záchranu lidstva požadují pevně stanovenou cenu: samotnou lidskost. Jsou to genetičtí obchodníci, pro které je výměna a získávání nových genů stejně nezbytná, jako pro člověka dýchání. Proto ve svých obrovských lodích křižují vesmírem, hledajíce jiné formy života, aby s nimi udělali "obchod". A lidstvo představuje víc než vynikající materiál pro křížení... Oankali zachránili Zemi. Jediné, co za to chtěli, jsme byli my......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29384/xenogenesis-usvit-52d-29384.jpg 4.425

Xenogenesis (1.)

Dawn (1987)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Polaris

Belisima
03. prosince

Fascinujici. Ja se normalne bala. Vetsinou se bojim o hlavni hrdinku v knize, ale tady jsem se bala mimozemstanu. Spisovatelka je popsala opravdu hruzostrasne perfektne. To byl vynikajici zazitek. Lilith jako hlavni hrdinka byla uzasna. Knizka se nedala odlozit, vsemu jsem verila.

MilkyA

Len pár slov na spopulárnenie tejto knižky v dnešných dobách: Je to soft hentai porn !!! :D
Ale skutočne by ľudia mali v tomto prípade taký problém vzdať sa svojej ľudskosti? Skutočne by muži mali taký problém s trojkou?
Podľa mňa po odoznení prvotného šoku a zvyknutí si na Oankali ani nie.

Pajislav
30.08.2017

Dobré, žádná slátanina ;)

m4rw1n
02.01.2017

Čtivá, přímočará, zábavná kniha s jedinečným nápadem. Mimozemšťané, kteří ovládají světy nikoliv pomocí agrese a technologie, ale díky schopnosti modifikace genomu. Skvělé!
Z knihy plyne i ponaučení, kdy každý může "vylepšovat" sám sebe kopírováním jiných.

yaoiyuri
23.12.2016

Myslím, že v dnešním světě přehlceném politickou korektností, bojem za ženskou (ne)rovnoprávnost a multikulti už nikoho příliš nešokuje sci-fi afroamerické autorky s černošskou hrdinkou, nicméně před 30 lety mohlo vzbudit poprask. Příběh je ale stále velmi originální a nevyčpělý a zasloužil by si i dnes více čtenářské pozornosti.
Myšlenkové pochody a jednání Oankali ve mně vzbuzovaly pocit bezmoci a celkově jsem si k nim moc pozitivní vztah utvořit nedokázala, ačkoliv jsou vůči tvrdohlavému a sebedestruktivnímu lidstvu značně shovívaví. Tak jako oni nechápou lidi, tak já mnohdy nechápu je. A naopak rozumím jednání lidí, které zahnali do bezvýchodné situace. Vrátí nám náš svět (který jsme si sami zničili) ale jen za cenu naší lidskosti.
Je logické, že s takovým námětem přišla žena a příběh vypráví skrze jinou ženu – vždyť to nejhorší, co se může stát je, že dítě, které nosíte pod srdcem, vlastně nebude vaše, že bude mít blíž k těm „cizákům“, kteří vás donutili vzdát se sebe sama.

učtese
02.02.2013

Xenogenesis:Úsvit je jednou z nejoriginálnějších sci-fi knih jaké jsem četl. Přesto asi v žádném žebříčku " best of sci-fi " nefiguruje.
Důvodem je myslím to, že autorem je žena, černoška a hlavním hrdinou knihy je také žena tmavé pleti. Nic pro machistické čtenáře.
Žena je jako hlavní postava zvolena hlavně proto, že v knize jde především o vztahy (ale není to červená knihovna) mezi lidmi a mimozemskou rasou a mezi lidmi samotnými. Což by možná s mužským hrdinou tak dobře nefungovalo. V Úsvitu se Lilith dovídá, že byla spolu s několika lidmi zachráněna ze zničené země a vybrána mimozemšťany Oankali k tomu aby pomohla ostaní lidi připravit na to co je čeká. Oankali totiž nejsou nezištní zachránci, ale mají se zbytkem lidské rasy svůj plán. Potřebují spojit svůj genofond s lidským a dát tak vzniknout nové generaci, což je smyslem jejich života. Jak na takový způsob záchrany bude zbytek lidské rasy reagovat ?