Otázka viny

Otázka viny https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/513833/bmid_otazka-viny-nPu-513833.jpg 4 118 118

William Wisting série

Odsouzený vrah. Anonymní dopisy. Nebezpečná hra, ve které jde o všechno. William Wisting si od zločinu neodpočine ani během dovolené. Když mu přijde anonym odkazující na dávno vyřešenou vraždu sedmnáctileté dívky, rozhodne se případ přezkoumat. Zdá se, že něco nesedí… a další dopisy to potvrdí. Vrchního komisaře se zmocňuje nepříjemný pocit, že s ním tajemný pisatel manipuluje jako s loutkou. Podaří se mu odhalit jeho identitu a motiv? A co když vše souvisí i se současným zmizením další mladé ženy? Pravda je zahalená v mlze iluzí – Wisting ji však hodlá najít za každou cenu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kniha Zlín

Sak 1569 , 2020

astra3
06.07.2023 5 z 5

Dost zajímavý případ. Tuto sérii čtu ráda.

ELENtheKNIHOMOL
24.06.2023 5 z 5

Když čtu kriminálku,chci se bavit,chci číst o postavách, které si dokážu oblíbit a očekávám zápletku, která udrží mou pozornost do poslední stránky. To vše mi tento spisovatel splnil,jsem nadšená a potřebuji další knihy od tohoto autora.
Jørn Lier Horst je bývalý policejní detektiv,který má vystudovanou kriminologii,psychologii a filozofii,takže jeho znalosti o procedurální stránce policejní práce jsou fenomenální. Má hluboké vědomosti o tom,jaké je to pracovat na vyšetřování vražd a to se velmi kladně projevuje v jeho psaní.

Hlavní postava William Wisting je poněkud netypický hrdina severské detektivky,vystupuje totiž jako sympatický a starostlivý děda,který má své roky,trpí zdravotními problémy, které s věkem přicházejí, ale když na to přijde, jeho instinkty jsou stejně spolehlivé jako vždy. Bylo příjemné mít za hlavního protagonistu milého člověka, který ví, kde jsou jeho silné a slabé stránky a podle toho jedná.

Tento díl Wisting řeší starý případ vraždy z roku 1999 na základě anonymních dopisů, které mu začnou chodit do schránky.
Tento případ se zdá býti jasný, pachatel byl tenkrát brzy dopaden a odseděl si nemalý trest.Anonym však poukazuje na drobné detaily a rutinní selhání tehdejšího vyšetřování.
Bylo zajímavé sledovat rozdíly v policejních postupech z roku 99 a ze současnosti.
Je tu málo akce,takže jestli upřednostňujete spíše krvavou honičku za zvráceným vrahem,asi to nebude pro vás.
Ale jestli milujete kvalitní detektivní práci,vytrvalé hledání stop a výslechy,to totiž dělá tuto krimi velmi autentickou a věrohodnou,tak Vám tuto knihu můžu doporučit.

BellaIrisBenson
20.06.2023 4 z 5

detektivky nejsou úplně můj žánr a to z toho důvodu, že ve většině z nich je přímo popsáno, jak vrah zabil svoji oběť a to není něco pro mě. Ale tahle kniha je taková v pohodě nebo nevím jak jinak to říct.
Kniha je o komisaři Wistingovi, který si ani na prázdninách nemůže odpočinout. Když se totiž dívá na dávno uzavřený případ o smrti sedmnáctileté dívky něco mu na tom nesedí, a dopisy mu ukážou, že se nemýlí.
Kniha se mi opravdu líbila i přes to, že já detektivky moc nečtu, byla čtivá a děj ubíhal rychle, místy se to sice trochu protáhlo, ale to mi ani nevadilo, knížce dávám hodnocení 4/5.
Za knihu děkuju albatrosmedia.

okeey
17.06.2023 5 z 5

Až teď jsem vlastně zjistila, že kniha je 15. dílem série, ale vůbec jsem to v příběhu nepoznala.
Detektivka, která vás drží v napětí až do samého konce, autor je sice nor, ale nečekejte ,,nechuťárny" s obnaženými vnitřnostmi či vraždy, kde je všude plno krve, jak je u severských detektivek zvykem. Spíš se jedná o ,,klidnější" detektivní příběh, kde detektiv Wisting řeší spletitý příběh s klidem, rozvahou a inteligencí.
Autor vystudoval policejní akademii, kriminologii, psychologii a filozofii a na příběhu je to dost znát. Mimo zápletky jako takové, jsem se dozvěděla spoustu věcí o vyšetřování, policejních postupech, právního obhajování a tak dále.
Detektivka se mi moc líbila, možná mi tam místy chyběla opravdová akce, protože se vždycky přišlo už k činu dokonanému. Ale to je jen můj subjektivní pocit. Doporučuji všem, které zajímá policejní práce a ,,soft" detektivky.

magnolia
14.06.2023 5 z 5

Já ho mám ráda, komisaře Wistinga, baví mě ten jeho klid a jeho úvahy, nejen vyšetřovací. Práce kriminalistů je také popsaná velmi dobře a vše je uvěřitelné. Tenhle díl byl bez obvyklého zasahování a následného ohrožení jeho zvídavé dcery, novinářky. Byl to takový klidnější příběh, ale zajímavě propletený, a bohužel, poslední v sérii. Bude se mi stýskat.

MamaKnihomolka
14.06.2023 4 z 5

Jørn Lier Horst je jméno, které jsem nikdy neslyšela. A ve spojení s detektivkami už vubec ne. Jsem ráda, že jsem přišla na dalšího autora zajímavých a čtivých detektivek. A i když je to už patnáctý díl, vůbec to nevadilo.
Ač jde o norského autora, není to ta typická severská krimi, kterou byste čekali. Vyšetřování je pozvolné, ale gradace nechybí. Wisting postupně odhaluje trhliny ve starém případu a do toho se i přesto, že je na dovolené, snaží pomáhat řešit současný případ, který je až moc podobný tomu starému.

Ze začátku jsem se trochu nemohla začíst, ale jak se začaly objevovat nové a nové věci ke starému případu, začalo mě to pohlcovat. Jako vždy u detektivky se snažím případ řešit s detektivem a rozluštit kdo za vším stojí. Měla jsem dvě teorie a říkala jsem si, že jedna musí být ta správná. Ha! Omyl. Zase jsem byla vedle. A o to víc mě číst detektivky baví.

V příběhu se proplétaly dvě časové roviny. Okolnosti a řešení starého případu zmizení mladé ženy a současné Wistingovo pátrání.
Tohle vždycky příběh ozvláštní. Není to takové jednotvárné a čtenář má představu co a jak se dříve dělo.

Knihu bych doporučila milovníkům detektivek, kteří nemusí potoky krve a mají radši poklidné vyšetřování zamotaného případu.

petrarka72
14.06.2023 4 z 5

Příjemná detektivka, staromódní v nejlepším slova smyslu.

jahlina
10.06.2023 5 z 5

4,5 *
Patříte mezi vyznavače detektivního žánru? Potrpíte si na poctivou detektivní práci?

Pak by Vás neměla minout novinka norského autora Jørn Lier Horsta s názvem Otázka viny. Jedná se o další případ vrchního komisaře Williama Wistinga, sice stárnoucího ale zato stále velmi činorodého detektiva s bystrým úsudkem.

Co mě zaujalo od prvních stránek byla vlastní zápletka, která dokázala vzbudit moji zvědavost. Tempo je pomalejší, ale to nevylučuje čtivost knížky. Vychutnat si zde můžete spíše poklidnější atmosféru, bez popisu krvavých scén, ale zato se seznámíte s nevšedními policejními postupy. Autor nezapře, že práci kriminalistů rozumí. A pachatel je zde zákeřný. Nebude jednoduché ho odhalit.

Ačkoliv je knížka součástí série, lze ji číst i samostatně. U nás ani všechny díly nevyšly. Jestli jsem se dívala správně, Otázka viny je již patnáctá detektivka s Williamem Wistingem, ale zároveň je to čtvrtý díl uzavřené série, kde se otevírají staré případy.

Pro mě je to druhé setkání s touto svým způsobem specifickou postavou vrchního komisaře, která se malinko odlišuje od současného trendu různě traumatizovaných vyšetřovatelů. Věřím, že se k němu ještě vrátím v jeho dalších případech.

mag097
10.06.2023 4 z 5

I když je autor Nor, nečekejte klasické severské krimi. Žádné morbidní krvavé scény ani zvráceností prostoupenou vesnici tady nenajdete. Knížka je klasickou detektivkou spíš amerického tipu, kde se míchá současné vyšetřování s jedním starým případem, kterému je dán ve knížce mnohem větší prostor.

Moc mě ta hlavní linka s minulostí bavila. Hlavní detektiv má dovolenou a najednou mu do schránky přijde dopis s odkazem na jeden starý případ a on se pustí do zkoumání. Jeho kolegové zatím pokračují ve vyšetřování případu zmizelé mladé ženy.

Klišé? Ano. Vadilo mi to? Ne!

Vyšetřování mělo hlavu i patu a já celou dobu dumala nad tím, jestli autor ty dva případy nějak propojí a jak. Autor se s tím popasoval dobře a já si čtení užila. Byla to taková příjemná oddechovka.

Kudlanka03
07.06.2023 3 z 5

Wisting. Mě je ho vlastně trošku líto. Bere si dovolenou a chystá zkrátka vypnout. Ale události se zkrátka nevyhýbají zvláště jeho osobě a tak je zase namočen ve vyšetřování.
Jde to pozvolna. Je to velmi reálně zpracované vyšetřování a velmi se mi líbí výslech, ke kterému se dostáváme retrospektivně.
Je tu více dějovách linek, objevuje se tu i jeho dcera a vnučka. Ta zase řeší svoje záležitosti a tak se tu pořád něco děje. Jenže vyšetřování je mírně někonečné. Když už už něco objeví, hned to jednu teorii vyvrátí a vyvstanou nové otázky. A odpovědi nikde.
Mě osobně se tento díl moc nezamlouval. Příliš zdlouhavé, táhlé a místy nudné. Co se mi líbilo, tak retrospekce, že jsme se dostali do minulosti a poznali to i jinak.
Kdo vyhledává nekrvavé detektivky, má rád severské prostředí kvůli těm šíleným a pro nás krkolomným jménům a městům, kdo má rád spíše tu reálnější stránku věci, pak bych do této šla :)
Za reading copy děkuji @albatrosmedia v rámci spolupráce.

jadwiga
04.06.2023 5 z 5

Na úvod musím říct, že tento autor je pro mě letošním velkým objevem.
Jedná se o detektivní příběh ze severského prostředí bez typického velkoprolévání krve či nezměrného násilí. Chvíli mi trvalo, než jsem souznila se severskými názvy jmen, ulic nebo měst. Příběh mě ale opravdu moc bavil a mile překvapil. Když už jsem si myslela, že bude brzy ve všem jasno, tak na scénu přibyl nový podezřelý nebo nový důkaz. Velmi mne bavily také myšlenkové pochody vyšetřovatele Williama Wistinga a jeho preciznost. Tento případ byla vlastně taková jeho dovolenková práce .

Na svůj seznam skvělých autorů si s velkou radostí připisuji J. L. Horsta. Těším se na jeho další knihy nejen pro dospělé, ale i pro děti.

Veju007
02.06.2023 3 z 5

Detektivka Otázka viny přichází s poctivou a hnidopišskou prací milého Wistinga.

Detektiv William Wisting si chce užít zaslouženou dovolenou, ale anonymní dopis ho z poklidného lelkování vytrhne a donutí ho začít přezkoumávat jeden starší případ, který se sice jeví jako vyřešený, ale co když je odsouzen nevinný?

Čtení je to zajímavé, nicméně pomalé a poctivé. Což samozřejmě nemusí vyhovovat každému, protože hektolitrů krve ani brutálních scén se tu nedočkáte. Na druhou stranu, pokud sérii s Wistingem znáte, přesně víte, do čeho jdete a věřím, že se vám i tento příběh bude líbit.

Příjemná detektivka, která zpestří nadcházející letní měsíce.

Za reading copy děkuji @albatrosmedia a @my_l.m.v.e.

virgo_books
01.06.2023 4 z 5

William Wisting - policejní vyšetřovatel, který si chce užít klidnou dovolenou. Jeho plány však naruší postupně chodící anonymní dopisy, které poukazují na případy z minulosti. Policistovi dopisy leží v hlavě, a proto se spouští hned do pátrání, zda-li za mřížemi sedí skutečný vrah.
Jedná se o patnáctý díl, ve kterém je hlavním hrdinou právě William, a proto mi lehce chyběl detailnější popis hlavního hrdiny. Naopak věc, která se mi velmi líbila, byl popis forenzního vyšetřování, který nás provází celou knihou. Byl krásně popsaný i pro neznalého člověka tohoto oboru.
Tím, že se v knize řeší případ nejen ze současnosti, ale i z minulosti, vracíme se zpět v čase a zjišťujeme tak, jak daná situace doopravdy vypadala. Člověk se tak zaměřuje na spoustu detailů a snaží se vyřešit případ společně s autorem a to má za mě obrovské plus.
Kniha se četla velice rychle, protože se případy neustále vyvíjeli a nutilo vás to pokračovat a odhalovat skutečnou pravdu, která vás na konci příběhu rozhodně překvapí.

Za recenzní výtisk děkuji @albatrosmedia #spoluprace

4,5/5

Áňa 998
29.05.2023 5 z 5

Dnešní den je speciální v jedné věci. Právě dnes vychází nová kniha Jørna Liera Horsta, Otázka viny. Jedná se o již patnáctou knihu, ve které se objevuje postava policejního vyšetřovatele Williama Wistinga :-)
Pro mě to ale bylo setkání první, jak s postavou, tak s autorem. Zoufale jsem toužila po sérii od severského autora, kterou bych mohla začít číst. A teď se mi dostala do ruky tato novinka, která i přes to, že je patnáctá v řadě, netrvá na čtení dílů za sebou! Naskočit tedy můžete kdykoli!
Začátek je pomalý, a celkově bych děj hodnotila jako pozvolnější. Čekejte hodně myšlenkových pochodů, rozmluv vedoucích k řešení, ale také výletů do minulosti. Po čas čtení se budete několikrát vracet do doby, kdy případy byly aktuální. V současnosti je Wisting vytahuje a znovu prošetřuje, protože anonym naznačuje, že ne vše je tak, jak se zdá...
Právě flashbacky, ale i náhled do Wistingova života se mi líbil. Dodalo to knize trochu jiný rozměr a já napjatě čekala, jak se vše propojí a vysvětlí. Navíc, Wisting je skvělá postava, nemilosrdný vyšetřovatel, zároveň milující otec a dědeček, který pro své holky udělá první poslední.
Otázku viny jsem četla s přestávkami asi tři dny, nebýt práce, myslím, že trhnu rekord. Autor nepíše žádné krváky, přehnaně akční scény, ale i tak Vás jeho příběh pohltí. A mně stačilo několik málo stran k tomu, abych měla chuť si přečíst jeho další knihy.
Skvělá realistická detektivka, která je zaměřena na vyprávění v mnoha směrech. Pro mě milé překvapení, objev nového autora a knižní série :-)
Za recenzní výtisk moc děkuji @albatrosmedia v rámci #spoluprace.

Bezkyne9
25.05.2023 4 z 5

Me prvni dostavenicko s Wistingem a rozhodne se velmi rada mrknu na zub predchozim dilum :-). Zacatek me trochu potrapil, predevsim kvuli detailum, ktere na me v atmosfere nefungovaly (kazdodenni report o aktualni barve Wistingovy moci). S pribyvajicimi stranami se vsak zacal objevovat velmi kvalitni a ctivy krimi pribeh, propracovany v detailech i jejich odkryvani. Vrele doporuceni :-).

Verida
24.05.2023 4 z 5

Jørn Lier Horst - otázka viny

Policejní vyšetřovatel William Wisting se zabydluje na své letní dovolené kde bilancuje nad tím,kam ho život přivedl.Ovšem jeho plánovanou relaxaci naruší někdo,kdo mu do schránky vloží anonymní lístek, který odkazuje na vyšetřování vraždy z doby před dvaceti lety kdy byla zabita devatenáctiletá Tone Varterlandová na cestě z práce. Wisting se pustí do vyšetřování a zjišťuje,že je možnost,že opravdový vrah je stále na svobodě.

Líbí se mi, jak je až do samého konce nemožné přesně zjistit kdo je vrahem atak podezíráte téměř každého.Příběh je plný napětí,intrik,záhad a skvělé práce forenzních vyšetření. Kniha mě bavila a tak můžu za sebe doporučit.

Mona-Lisa
22.05.2023 4 z 5

Patnáctý díl detektivní série severského autora.
Předchozí jsem nečetla žádný, tento otevřela jen na zkoušku a super. Hned jsem se chytla a 80 stránek fuč. A druhý den dočtený zbytek.
Není drastická ani krvavá.
Hlavní vyšetřovatel bez skleničky v ruce, zato se starým uzavřeným případem na stole, který mu nedá spát. A tobě nedá taky. Sedí za mřížemi ten pravý vrah? Jdem na to poctivou policejní práv přijít.
Jsme v Norsku. Čekala jsem víc reálií, to mě mrzelo. Nicméně byla pecka se dozvědět, jak se v novodobém vyšetřování využívá technologie, mobily, krokoměr, elektroměry atd. Fakt zajímavé, na čem vás můžou teď nachytat. Vrahové to nemají vůbec lehké. :-D
Proč nedávám 5 hvězdiček, ale jenom 4?
Protože na mě byl konec nejednoznačný a to mi tu vadilo.

Jane2016
14.05.2023 3 z 5

Má první přečtená kniha od autora Jorna Liera Horsta.

Když jsem se na databázi knih koukala, kolik knih už autor v minulosti napsal, byla jsem celkem překvapená, že jsem na jeho tvorbu nenarazila již dříve. Každopádně, jak se říká! Lepší pozdě, nežli později! Autorova tvorba se mi totiž opravdu velmi zalíbila. Děj v knize ubíhal poklidně, nebyly zde přehnaně akční scény, ale to mi jako čtenářce vůbec nevadilo. Ba naopak. V klidu jsem mohla sledovat celý vývoj případu a nebyla jsem rušená přehnanou akcí.

Způsob, jakým autor píše je pro mě milým překvapením. Rozhodně se v budoucnu zaměřím na jeho minulou tvorbu, zaujaly mě například knihy Poustevník, Vyvolení nebo Zadní pokoj. Autorů, kteří píší dobré krimi příběhy není nikdy dost!

Sečteno podtrženo, autor si mě dokázal získat a já jsem knihu přečetla během jediného dne. S příběhem spojené anonymní dopisy mě nenechaly klidnou a já musela vědět, jak celý příběh skončí!

MarianP
21.02.2022 4 z 5

Klasika od Horsta, žiadna prehnaná akcia, ale výborne vyrozprávaný detektívny príbeh plný pátrania...

anonymní dopisy

Jørn Lier Horst