Wellington byl jejich osud: Životní příběh Sgt Jaromíra Drmelky, pilota 311. bombardovací perutě RAF https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460368/bmid_wellington-byl-jejich-osud-zivotni--KoJ-460368.jpg 5 1 0

Kniha vypráví životní příběh, popisuje osud, jeden z mnoha. Jeden z tisíců. Životní pouť pilota – letce. Jaromír Drmelka své první letecké krůčky začal v republice Československé. Díky zachovanému zápisníku letů se můžete v této knize dočíst, jak probíhal výcvik pilotů na konci 30. let. Jak se mohl člověk stát letcem, jaký byl systém výuky, kde mohl sloužit a na čem létat. Cesta hlavního protagonisty po rozboření republiky a vzniku protektorátu vedla přes Polsko, kde se stal příslušníkem polských ozbrojených složek, přes východ až do Francie. Cestou prožil perné chvíle. Nekonečné ústupy, internaci. Ani ve Francii se poměry nezlepšily – zažil zde tábor v Agde. Po pádu Francie se dostal do Anglie, vstoupil do RAF, kde se v závěru výcviku přecvičil na tamní letouny Wellingtony – stal se z něho bombardovací pilot a potkala ho zde i velká láska. Prožil ostrý nálet nad okupované území, začal brázdit s letounem nekonečné vodní plochy při „lovu ponorek“. Domů se ale nevrátil. Jedna taková hlídka se jemu a jeho osádce stala osudnou – 18. 8. 1942. Poslední zprávu vyslali: „Jsme napadeni...“ Od té doby se po nich slehla zem. V knize nenajdete jen jeden osud. O svém životě promlouvají mnozí. Pomocí dochovaných zpráv z archivu, literatury. Kromě četných dobových fotografií jsou zde použity i cenné záznamy z dochovaného památníku Jaromíra Drmelky, do kterého mu jeho četní kolegové zapisovali a kreslili „něco na památku“.... celý text

311. československá stíhací peruť RAF českoslovenští letci v RAF

Daniel Švec
česká, 1982
2017  100%Jsme napadeni...
2020  80%Za křídly stíhačů
2021  100%Wellington byl jejich osud: Životní příběh Sgt Jaromíra Drmelky, pilota 311. bombardovací perutě RAF
2019  100%V Oblacích i na zemi - Životní příběhy letců z Karlovarského kraje v RAF
2022  60%Za křídly…Válečné osudy letců z Plzeňského kraje bojujících v RAF

Kniha Wellington byl jejich osud: Životní příběh Sgt Jaromíra Drmelky, pilota 311. bombardovací perutě RAF je v