Výstrel v zrkadle

Výstrel v zrkadle https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409344/bmid_vystrel-v-zrkadle-UdI-409344.jpg 5 1 1

V prvom zväzku súborného diela významného spisovateľa, humoristu a kritika Kornela Földváriho je publikovaný rukopis, ktorý sa našiel v pozostalosti. Autor ho pripravoval na vydanie v roku 1970, ale z politických dôvodov kniha nevyšla. Prvú časť autor venoval detektívnemu žánru, o ktorom neskôr vydal samostatnú publikáciu. Druhá časť je o westernoch a literatúre o Divokom západe, v tretej sú články o literárnej fantastike, horore, komikse a dobrodružnej literatúre je venovaný záver publikácie. Kniha tvorí kompaktný celok a jej nosnou myšlienkou je oslava čítania, čítanie ako dobrodružstvo, chválospev kvalitnej dobrodružnej literatúry, ktorá človeka motivuje k čítaniu ako celoživotnej záľube.... celý text

Corso
15.07.2019 5 z 5

Mam obavu ze sa velmi rozpisem, hoci "nejsem hoden hodnotit". S Foldvarim som mal tu cest pred rokmi ked som kupil O detektivke. A viac som zase neriesil. Mimochodom prva cast Vystrelu je venovana prave detektivnej literature akurat na trochu mensej ploche. Ale o com to tu vlastne je. Kornel Foldvari, su roky 1969-70, napisal apologetiku, obhajobu, literarnych zanrov zatracovanych. Vieme, ako to po vojne bolo s nizsou, brakovou, neumeleckou, neangazovanou, nechcenou literaturou burzoazneho razenia. A prichadza Foldvari s myslienkou, "nechajte deti citat co chcu, z kovbojky, verneovky, detektivky, sa dozvedia a naucia viac (a nenasilnou putavou formou) ako z vaznej, umelecky vysokej, rezimom ocajchovanej literatury"! To je vlastne nosnou myslienkou celej tejto veci. Plus... Niet pokleslej, zavrhnutiahodnej a naproti tomu vhodnej, umelecky hodnotnej literatury. JE LEN DOBRE ALEBO ZLE NAPISANA KNIHA.
Postupne sa dostaneme cez detektivku, kovbojky, dobrodruznu, sci fi, horory, kratke nazory o praci ilustratorov. Schvalne kto navstevuje antikvariaty, vie aky bol prierez 1945 az povedzme 1965. Ako udajne pre nedostatok papierovej hmoty vyprazdnili kniznice republiky a miliony zvazkov nechceneho "akoze braku" sa mlelo aby mohol vychadzat novy, angazovany... zrkadlo nastavujuci, socrealism. Ktory aj tak len plesnivel v knizniciach a prasilo sa nan na pultoch. Mrazi ma. Detektivka vymizla, ostali kriminalky plne kapitanov a pohranicarov. Zmizol May, (ostal aspon Verne). Zmizlo vsetko co sa citalo pod lavicou a so zatajenym dychom. Tarzan sa dedi po starom otcovi v krabiciach plnych zositov T&M.
Knihe ubera trosku jej neaktualnost. Slusnejsie napisane, vek. Chybaju analyzy diel novych autorov, ale o to tu vlastne v roku 1970 neslo. Kludne si ale aj dnes mozete k citaniu pribrat pero a papier a vypisovat tipy. A ze ich tu bude! Nechajte sa inspirovat, nebudu tam blbe ponuky.
Vychadza v ramci edicie kompletneho diela KF. A ze je to teda luxus! Schvalne az budete v knihkupectve, chytte jednu do ruky. V zivote som nevidel knihu ktorej by stacila ako tvrde dosky hola lepenka. no... potlacena ale vkusne. Pri citani trosku nachylne na drolenie okrajov a treba s laskou chranit rohy, ale druhu takuto nebudete mat. Ak nekupite teda aj ostatne casti edicie. Krasna cervena oriezka... Pre oko pohladenie. Chvalim formu!! KK Bagala palec hore.
Ozaj...neviem ci ste niekedy videli byt Foldvariovcov. Schvalne... google. Hned bude jasne, ze to nepise len nejaky ulizany literarny kritik a teoretik. Uzasnejsie knizne jaskyne ste mohli vidiet asi len na zeleznicnej stanici v Leopoldove.