Vyhnání - Jeho obraz v české a německé literatuře a ve vzpomínkách

Vyhnání - Jeho obraz v české a německé literatuře a ve vzpomínkách https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/244298/bmid_vyhnani-jeho-obraz-v-ceske-a-nemeck-ulM-244298.jpg 3 3 1

Srovnávací studie, která se zabývá jak literárním vykreslením, tak osobními vzpomínkami aktérů vyhnání, respektive odsunu Němců z Československa po roce 1945. Autorka na základě vybraných českých a německých literárních děl a výpovědí pamětníků zkoumá vyhnání z fenomenologické perspektivy a nabízí vhled do mentálních struktur jak Čechů, tak odsunutých i neodsunutých Němců a osvětluje příčiny různých pohledů na stejnou historickou událost. Dílo již bylo vydáno roku 2006 v Německu.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Libri

Literarische und mündliche Erzählungen über die Vertreibung: Ein deutsch-tschechischer Vergleich , 2006

TipsyChipsy
13.04.2024 5 z 5

Skvěle sestavená kniha, která nastavuje zrcadlo tabuizované a ostudné součásti našich dějin. To, že jsme vyhnali tři miliony lidí z jejich domovů, je smutná pravda, která ještě bude potřeba zapracovat do českého pohledu na vlastní historii. Opuštěná, prokletá krajina, zdevastované domy, zaniklé vesnice, ošuntělé čtvrti měst, kde žili Němci jsou němým, smutným důkazem a důvodem, proč mít špatné svědomí.

česká literatura německá literatura sudetští Němci poválečné odsuny Němců

2016  80%Židovské identity v Československu před 2. světovou válkou a po ní
2008  60%Vyhnání - Jeho obraz v české a německé literatuře a ve vzpomínkách
2024  0%Německo-židovská literatura v rozděleném a znovusjednoceném Německu v letech 1945–2000

Kniha Vyhnání - Jeho obraz v české a německé literatuře a ve vzpomínkách je v