Ještědské povídky

Ještědské povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65160/bmid_jestedske-povidky-Dgb-65160.jpg 5 18 5

Úplné a původní znění (podle prvních vydání knižních nebo časopiseckých) povídek, novel, črt a charakteristických obrázků, jež spisovatelka - přední představitelka pokrokové měšťanské inteligence 60. let 19. století - čerpala ze svého sblížení s lidem ještědského kraje. Ústředním dějem většiny povídek je láska, kterou autorka chápe jako oporu charakteru, síly postav, jejich vůle a důslednosti. Hlavní váha povídek je pak v kresbě postav z lidu v němž spisovatelka "našla příklady mravní krásy a důslednosti, bezúrostřední cit, humor i hloubavý rozum: poznala lid jako oporu národního vědomí a strážce českého jazyka. Chtěla proto svým dílem ještědský lid oslavit, aby tím vytvořila přímý protiklad k městským salonům" (M. Podhorský)... celý text

retrivr
16.08.2023 5 z 5

Hezky se to četlo.

Netopyr07
28.10.2019 5 z 5

Vím, že je to skutečně "stará" literatura, ale Karolína Světlá mi poskytla hezkou procházku po Ještědí a ty příběhy jsou tááák romantické :-))) A to starou dobrou českou literaturu nevyhledávám :-)

Mixy
27.02.2017 5 z 5

Překrásná kniha, plná krásných českých slov.

aliceskal
16.07.2015

Moc pěkné povídky.

Sharlay
20.09.2013 4 z 5

V díle Karolíny Světlé moc pěkný výbor povídek, kulminující a předznamenávající některé z jejích vrcholných románů. Kupodivu dvě ze šesti povídek končí happy endem a jedna také (ovšem hořkosladce). I v krátkém formátu je Světlá výbornou spisovatelkou, plně nedoceněnou a neprávem širším čtenářstvem opomíjenou.