Vůdcové, snílci a rebelové

Vůdcové, snílci a rebelové https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/312765/mid_vudcove-snilci-a-rebelove-Cnz-312765.png 3 1 1

Popis knihy zde zatím bohužel není...

Literatura světová Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Josef R. Vilímek

Leaders, Dreamers, and Rebels; an Account of the Great Mass-movements of History and the Wish-dreams that Inspired Them , 1934

Kozel
23.11.2016 3 z 5

Je nepřeberné množství způsobů, jak nazírat na historii lidstva. A jeden z těch, pro mě zajímavějších, způsobů si vybral i Fülöp-Miller pro svou knihu. Knihu, jež je obsáhlým, poučným, dobře srozumitelným a i všeobjímajícím průvodcem historických cest, jimiž se lidstvo pokoušelo vyrovnat s "prabázní z ohromující velikosti světového prostoru, z bezmezné osamělosti člověka v něm se nalézajícího, bázeň před tajuplnými, nevypočitatelně rozmarnými mocnostmi, jimiž lidská fantazie naplňuje tento prostor".

A tak jsem se s překvapením, poznámkami a zamyšlením proplétal středověkými společnostmi, tak nebo onak vedenými Bohem, přes skeptické a rozumové osvícenství, revoluční Francii, materiální 19. století až k nastupujícímu fašismu a nacismu (kniha vyšla v roce 1935 a díky datu je při nejmenším poslední část mnoho zajímavá). Pokud bych mohl zmínit ještě další zajímavé části, pak jsou to jmenovitě "Hřbitov rozumu" a "Sen o velikém kouzelnictví". Na jednu otázku jsem si však ani tímto průvodcem nedovedl odpovědět: Jestliže se odjakživa snažila lidská společnost konkrétními hnutími a filozofiemi vypořádat s Osudem, jakou cestou se vydala ta dnešní?

René Fülöp-Miller
rakouská, 1891 - 1963