Vůdcové lidstva a jeho svůdci

Základy biopolitiky, vědy, zabývající se vlivem na problémy populace spojené se zdravím, hygienou, porodností, dlouhověkostí a podobně. Biopolitika může být zneužita i populistickými a diktátorskými režimy a osobnostmi.

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249417/big_vudcove-lidstva-a-jeho-svudci-249417.jpeg 4.48

Kniha Vůdcové lidstva a jeho svůdci

hanak_v_exilu

Borský napsal rozporuplnou knihu. Jím propagovaná biopolitika si mě moc nezískala. Představa postupného "stárnutí" kultury, nebo možná vhodněji étosu jednotlivých národů má mnoho mezer a úplně opomíjí vliv ekonomiky, ideologie a vnějšího či vnitřního tlaku. Názorným příkladem nedokonalosti biopolitiky je jeho analýza židů, které suverénně řadí mezi staré, čili úpadkové národy, neschopné kreativity, postrádající bojového ducha a vyznačující se malou kulturností. Realita je přesně opačná. IDF je pravděpodobně nejefektivnější armáda na planetě, Izrael proslul jako startupový národ a centrum inovací, a o obrovském vlivu židů na americkou, potažmo světovou kulturu asi nemusíme mluvit. Na druhou stranu musím Borskému přiznat, že projevil mimořádnou předvídavost, takže ve třicátých letech pojmenoval problémy, jimž čelíme teprve dnes. Nabízené řešení je ovšem tak radikální, že se k němu v Evropské Unii odhodlají možná jen v Polsku a v Maďarsku.

Lesní_chodec
03.10.2017

V českojazyčném prostředí doslova ojedinělý úkaz, který mile překvapil. De facto jde z velké části o nosné teze Spenglerova pojetí dějin (Zánik Západu) a Nietszcheho filosofie, kterou autor celý život studoval a vyznával. Rozhodně stojí za přečtení. V české prostředí lze říci, že se jedná o první knihu novopravicového ražení.