Všichni sou trapný

Všichni sou trapný https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414659/bmid_vsichni-jsou-trapny-Mmo-414659.jpg 4 120 120

Puberťáci Bóža a Růža bez sebe nedají ani ránu. Martin s nikým nemluví a je tajemný jako hrad v Karpatech. Holky se pošťuchují a soutěží v trapnosti — myslí si kluci. Až na to, že by s holkama taky chtěli něco mít. Třeba Šimona — ta má doma dokonce video! Všichni jsou z jedné třídy a pod dohledem učitele Jury se tak nějak snaží dospět. V kulisách Žižkova osmdesátých let. Do Prahy se chodí jenom výjimečně — Žižkov je svět sám pro sebe, Praha je velký svět. Estébáci, šlapky a veksláci možná překračují hranice oběma směry, ale děti, kriplové a týraná zvířata jsou doma jenom na Žižkově. Simona Bohatá přichází s novelou, která má výraznou atmosféru. Místem je periferie, časem normalizační bezčasí, hlavními postavami děti. A jazykem živá pražština, řeč průjezdů, dvorů a pavlačí. Z fragmentární struktury vyprávění postupně vystupuje obraz jednoho zvláštního světa, který dnes už téměř zmizel. Máloco je však této novele vzdálenější než nějaká normalizační nostalgie. Román Všichni sou trapný je ostrá próza z doby, kdy zničit někomu život bylo až příliš snadné. A sobě zvlášť.... celý text

Limonadovyjoe
22.04.2020 4 z 5

Kniha by se mohla jmenovat Všichni jsou udavači, Všichni jsou zmr.., Všichni jsou skvělí.. rozhodně žádná z postav není trapná, kromě sympatizantů s režimem. Super parta děcek a dospělých s nezkaženým charakterem, s ideály, v kontrastu období normalizace s ničením domovů, rodin, dětství, Žižkova..

Domka901
25.03.2020 3 z 5

Smutné příběhy, kterých bylo v knížce ale tolik, že jsem se skoro až ztrácela. Škoda, kdyby autorka popsala v knížce jen polovinu, rozhodně by to příběhu neuškodilo.

salamandrina
28.02.2020 3 z 5

Nepřišlo mi to úplně špatný, jen takový neucelený. Roztříštěný. Jako kdyby chtěla autorka za každou cenu zachytit všechny své vzpomínky a pocity ze Žižkova. Trošku chaos. Moc postav. Moc silných příběhů. Možná kdyby to bylo rozděleno do zdánlivě nesouvisejících povídek? Nějak nefunguje to propojení mezi různými postavami. Jen Žižkov nestačí.

kleryna
26.12.2019 4 z 5

Tak to bylo dobrý! Koupila jsem v knihkupectví podle obálky, která mě hned zaujala a vyplatilo se.

hs777
15.12.2019 5 z 5

Strašně dobré. Nejsem Žižkovák, ale ráda jsem se jím na pár chvil stala.

V28
15.12.2019 5 z 5

Skvělé čtení pro všechny, kdo si pamatují ten starý Žižkov. Ale i pro ty ostatní, kteří chtějí nakouknout a možná trochu poznat, ochutnat tu atmosféru čtvrti o které dodnes kolují dost nelichotivé historky. Místní figurky, jaké to bylo u tunelu, na Vítkově, na Křížku, klíče co prosviští nad lavicemi jsem zažil a když se mohlo říct : budeš tu doma, až budeš myslet jako Žižkov.....jsem rád, že větší bourání se nestihlo, ale i tak způsobilo velkou škodu. Ta atmosféra už je pryč, ale rád jsem se vrátil.

josefina_silena
27.11.2019 5 z 5

Známé rčení "Žižkovu a Libni zdaleka se vyhni" jsem často slýchávala od maminky, ale vlastně jsem moc nechápala, proč mi to říká - vždyť Žižkov je docela cool čtvrť, kde jsem trávila část svého dospívání. Pak jsem však vzala do ruky Všichni sou trapný a rázem jsem pochopila. Autorce se podařilo napsat velmi čtivou knihu, která popisuje příběhy a osudy malých i velkých Žižkovanů v období normalizace. Určitě by byla velká škoda knihu přehlédnout, jelikož se jedná o velice dobrý literární počin z pera začínající české spisovatelky. Ačkoliv se kniha řadí spíše do kategorie jednoduchého čtení, doba ve které se příběh odehrává rozhodně jednoduchá nebyla a snad to kniha svým čtenářům připomene.

los
29.10.2019 3 z 5

drsný, naturalistický začátek, i když triviálně polarizovaný (jasně vymezené dobro a zlo bez relativizace, s pohádkovým schematem "kdo je zlý, je i fyzicky ošklivý") vystřídala literární kauzalita a sentiment, nostalgie, to mě zklamalo

fruitbueno
24.10.2019 4 z 5

Pro mě neskutečně příjemné překvapení. Nostalgické vzpomínání na minulý režim i dobu na pražském Žižkově. Dovedu si představit reakce lidí, kteří odtud pocházejí. Jednotlivé minipříběhy byly přesně takové, jaký bývá život: veselé i smutné, dojemné i nelítostné. Oblíbila jsem si zejména postavu Jury Turka a obě kapitoly s pejsky nikdy v životě nezapomenu.

Marčullkas
23.10.2019 3 z 5

Milé čtení, ale nostalgicky smutné

kytarka
28.09.2019 5 z 5

Mám ráda takový ty obyčejný příběhy z osmdesátých let. Tady vás jeden čeká. Kapitoly jsou vyprávěný každá jinou osobou, což je zajímavé jak děj krásně na sebe i tak navazuje. Setkáme se tady s pražským nářečím, nářečí v knize moc nemusím, ale tady mě bavilo, i když nejsem z Prahy. Za mě je to povedená oddychovka a pěkný pohled zpět do ČR po roce 1980.

sharik
22.09.2019 5 z 5

I přes poměrně velké množství postav na malém prostoru si člověk stihne figurky téhle prózy oblíbít a hlavně pochopit. Nemálo dětí a dospělých dostane v první půlce novely svou "vysvětlující" pasáž po té, co se v kapitole zaměřené na jiného hrdinu mihnou jako vedlejší postavy. Oceňuji s jakou grácií a s jakým citem se postupně ukazují další a další postavy nejprve z jednoho úhlu, aby později autorka poodkryla jejich "těžkej život", co ho ostatní nemůžou vidět, a všechno tak dostalo další rozměr. A najednou se ti "kreténi" a "namyšlený krávy" mění z povrchně poznaných na důvěrně známé a čtenář jim rozumí, často je lituje a fandí jim v jejich marném boji s různým nepřítelem, který je ale nakonec většinou produkt režimu nebo těch, co z něj umí těžit a nebojí se práskat a posílat ostatní do vězení, pasťáků, nebo jim aspoň co nejvíc znepříjemnit život... Svět dětí i svět dospělých je tu drsný a vám je úzko z toho, jak se rozpadají naděje, stejně jako kolektiv jedné třídy a zcela souběžně s ním i celý Žižkov (v duchu sepjetí školní party a její čtvrti, která je sice převyšuje, ale zároveň je od nich neoddělitelná, tak sdílí stejný osud) ustupující bourání starých původních domů kvůli výstavbě paneláků.

boticelli
11.09.2019 5 z 5

Sněženky a Machři ze Žižkova. Útlá knížka ale i přesto na mě dýchla (až nostalgická) atmosféra normalizace během školního roku v jedné z nejzajímavějších pražských čtvrtí.

Sorrow
30.08.2019 3 z 5

Všichni sou trapný je novela autentická pro svůj jazyk i zachycení každodenního života puberťáků vyrůstajících na Žižkově za dob normalizace. Epizodním způsobem se nám před očima rozehrává příběh bandy dětí, které režim více či méně osobně ovlivňuje. V kontrastu tu stojí dětská vypočítavost, touha po moci i schopnost ublížit s morálními hodnotami, díky nimž „v nouzi poznáš přítele“. Kromě vykreslení mladistvých se setkáme i s místními štamgasty, charakterním učitelem a dalšími „dospěláky“. Z autorčina stylu je patrný silný vztah k danému místu a svým způsobem i k době. Všichni sou trapný zaujme zejména ty, kteří v osmdesátých letech taky dospívali a mají k Žižkovu vztah nebo ho zažili na vlastní kůži. Mně příliš nevyhovovala již zmiňovaná epizodnost, díky tomu příběh tak trochu ztrácí na kompaktnosti a nezaleze dostatečně hluboko pod kůži. Přestože jsem v knize nalezla spoustu silných momentů (z některých se mi dělalo až zle), jako celek mnou spíše prošla. Díky stylistice si však další autorčiny knihy do budoucna pohlídám.

dospívání normalizace (1969-1989) Žižkov

Simona Bohatá