Všechny malé zázraky

Všechny malé zázraky https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431562/bmid_vsechny-male-zazraky-oYj-431562.jpg 4 1507 1507

Strhující příběh o hledání a (ne)nalézání, o lidských předsudcích, přátelství a první lásce Theodora Finche fascinuje smrt. Neustále přemýšlí nad způsoby, jak by se mohl zabít. Ale pokaždé ho něco – bez ohledu na to, jak je to zdánlivě bezvýznamné – nakonec zastaví. Violet Markeyová zase žije pro budoucnost – upíná se k dokončení střední školy a k momentu, kdy bude moct opustit rodné městečko v Indianě. To jí totiž až příliš bolestně připomíná nedávnou tragickou smrt její sestry. Když se ti dva potkají na římse školní zvonice, není ale docela jasné, kdo koho vlastně bude zachraňovat. Finch je obyčejný kluk, až na to, že trpí bipolární poruchou. Violet je obyčejná holka, až na to, že Finchovi přijde úplně neobyčejná. Ty dva svede dohromady školní projekt, jehož cílem je objevovat „krásy Indiany“, a oba přitom učiní zajímavé objevy. Finch zjišťuje, že jen s Violet může být sám sebou – podivínským, přemýšlivým, ale zároveň zábavným a originálním; a že není až takový blázen, za jakého ho ostatní považují. Violet zase zapomene počítat dny do konce školy a konečně začíná znovu žít. Jenže zatímco Violetin svět se rozrůstá a získává nové barvy, Finch se propadá do temnoty deprese.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

All the Bright Places , 2015

adorinka
27.02.2016 5 z 5

Bolo to NÁDHERNÉ. To slovo si zapamätajte. Ale bolelo to. A poriadne. Ak sa chcete smiať, usmievať a potom si rozdrásať srdce, tak smelo do toho, začnite čítať, táto kniha vám to všetko prinesie. Ale prosím vás o dve veci a)nehnevajte sa neho b)už nikdy nikomu nehovorte, že je magor!!!

kalinkacz
25.02.2016 5 z 5

Nikdy jsem nečekala, že někdy budu číst něco více nebo stejně dojemného, než Hvězdy nám nepřály.... A potom jsem si ji koupila... Koupila jsem si tuhle knihu a začala přemýšlet o celém životě... A Finch vám ukáže, že nic není tak úžasné, jak vypadá a i když potkáte někoho jako je Violet, svou spřízněnou duši, tak to neznamená, že to musí být váš šťastný konec.. Autorka dá dohromady ty nejnenešťastnější osoby, jaké si dokážeme představit a ukáže nám, že i malé štěstí, které netrvá dlouho, má svůj smysl... Příběh ukazuje lidskou zoufalost, nemožnost odlepit se od minulosti a najít nový smysl života... Nemluvě o naprosto přesném srovnání s Virginii Woolfovou... Cena, kterou letos autorka za tuto knihu získala není náhodná, nýbrž po právu zasloužená... Rozhodně mi nestačilo si knihu přečíst jednou a s kapesníkem se k ní brzy vrátím... Měli byste taky...

Leonteenka
11.02.2016 5 z 5

Knížka, která ve Vás zanechá hodně velkou díru, při čtení budete mít husinu a budete u ní brečet.

LiKa00
09.02.2016 5 z 5

Nádherná knížka. Kniha na zamyšlení. Kniha zábavná i velmi smutná. Už v polovině knihy mi došlo, že nemůže skončit dobře. Už jen tím, že se tam pojednává o klukovi, který trpí depresemi a fascinuje ho smrt. Je to velmi silný příběh, který určitě chytí za srdce a v paměti zůstane navždy. Rozhodně doporučuji.

Pedruska01
02.02.2016 5 z 5

Byla jsem zvědavá. Anotace mě velmi zaujala, tak jsem si řekla proč ne, aniž bych od knihy měla nějaká přehnaná (nebo vůbec nějaká) očekávání. Po přečtení mi kniha dala asi víc než jen odpověď na moji zvědavost.
Ani vlastně nevím jak začít, je to jen pár minut, co jsem dočetla a pocity ještě doznívají. Kniha se četla dobře, i když její členění bylo z pohledu obou jejích hlavních hrdinů. Někdy to je špatná volba, ale v tomto případě nikoliv. Vítala jsem oba pohledy a názory na věc.
Violet byla vlastně chudáček, které se přihodila životní tragédie a ona po celou tu dobu nebyla připravená, dokud nepoznala Theodora. Nebyla na tom tak bídně jako on, aby mohla mít opravdu pádný důvod postavit se na tu římsu. Jasně, ale opak je pravdou. Ten "chudák" je vlastně on - Finch. Musel se vypořádat s mnohem větším neviditelným a mnohem krutějším problémem, který bohužel byl pořád a doháněl ho možná až k nepříčetnosti.
Violet nebyla špatná ani protivná, nedokážu snad proti ní říci ani popel, snad jsem jí měla i "ráda", ale Theodora jsem si prostě zamilovala, i když byl "magor". Nebyla to jeho volba. Co víc k tomu říct, zkrátka se s tím musel poprat a bylo čistě na něm, jakým způsobem bez ohledu na to, co si o něm vykládali druzí.
Ani nevím v jaké fázi/části knihy to přesně bylo, když mě napadlo/trklo, že se ještě něco velkého stane, že to nedopadne dobře, že ti dva nebudou mít nárok ani na drobek krásna, štěstí. Měla jsem jisté podezření, aniž bych měla důkazy. Stále jsem věřila, že se to dá do pořádku, i když měl Theodor znovu velmi špatné období. Bohužel, mé podezření se vyplnilo. Neřekla jsem si, výborně, mám dobrý odhad nebo něco podobného. Šokovalo mě to. Proč a z jakého důvodu se tak rozhodl? Nemohu tvrdit, že by mě Theodor zklamal, ale bylo mi to sakramensky líto!
Tahle kniha je pro mě rozhodně neobvyklá svoji tématikou, především volbou pro bipolární poruchu - taková moje malá premiéra. Prostě, tak jak to autorka dokázala nastínit bylo... Jak se na začátku anotace píše - skutečně se jedná o strhující příběh. Je silný, dokáže vyloudit na tváři úsměv, ale i slzy. Dokáže se svým způsobem vrýt do paměti.
Rozhodně tato kniha získává mé doporučení a plný počet v hodnocení, protože se mi dost líbila. Je zvláštní, jiná, neobvyklá, k zamyšlení. :)

barbora.kr
01.02.2016 5 z 5

Super knížka!
Na začátku knihy jsem nebyla moc nadšená, ale pak nastal zlom a knihu jsem hltala jedním dechem, takže já určitě doporučuji a dávám 5*

Marťa1230
29.01.2016 5 z 5

Knížka, která vás chytí za srdce. Knížka o které budete přemýšlet dlouho do noci. Knížka, která vás překvapí. Knížka, kterou si zamilujete. Knížka kde pochopité jak je život pro některé lidi těžký. Knížka kde si přejete jiný konec. Knížka na kterou nikdy nezapomenete. Knížka, kterou možná budete číst pořád dokola. Knížka kde je pět hvězdiček málo.

klarcal
23.01.2016 5 z 5

No to si děláte srandu?
Nerozumím tomu, jak vás takhle nějaká kniha může pohltit! Od samého začátku jsem si užívala každé slovo,které bylo psané v souladu se všemi řádkami a všechno to tak dokonale dávalo smysl. Velké díky autorce,která něco takového vytvořila. Kniha absolutně vede v žebříčku mých oblíbených. Není co dodat.

nela295
13.01.2016 5 z 5

super kniha doporučuju

LilianaFalcon
09.01.2016 4 z 5

Nádherná obálka, velká očekávání, ale bohužel nenaplněná. 3 hvězdičky jsou málo, a 4 zase moc. Hodně mi to připomínalo Poslouchej! od Sarah Dessen, které se mi líbilo tááááááááááááák hodně.
Tomuhle něco chybělo. Respektive první čtvrtina mě nadchla, do půlky to bylo velmi dobré, pak následoval strmý pád- nuda a opakování... nebýt závěru, tak zůstane u 3 hvězdiček. Ale ten závěr tomu sedl jako ulitý :-)
Teda bylo mi z toho příběhu smutno, ne že ne... a k některým věcem se musím v duchu stále vracet... je škoda, že někdy je prostě pozdě, že někdy to prostě nefunguje tak, jak by mělo, že jsou někdy všichni slepí a zavírají oči... a je smutné, že je zavírají i dál.

Clare98CZ
06.01.2016 5 z 5

„Jsem na nejvyšší větvi. Jsme vepsáni do nátěru. Věřím ve znamení. Záře ultrafialové. Jezero. Modlitba. Je to krásné, být krásný v soukromí.“ - Ačkoliv tohle nedává smysl lidem, co to nečetli a dokonce by si mohli říct, že jsem mohla vybrat lepší citát, tenhle mi ale připomíná tu nejkrásnější a nejsmutnější část knihy.
Po celou dobu čtení jsem měla takový zvláštní pocit, nedokážu říct jaký, ale když jsem otáčela stránku za stránkou, něco mi říkalo, že to "bum" teprve přijde. Ale to jsem úplně někde jinde, o tom se zmíním až ke konci.
Už když otevřete knihu a dáte se do čtení, jste vnořeni do okamžiku, na jejímž vývoji a rozhodnutí bude kniha pokračovat. A tak se rychle dozvídáte zvláštní, ale za to jedinečnou stránku Finche. Finch mi nejvíc přirostl k srdci a jeho humor, i přes všechny špatné chvíle, mě dostával.
Všechny malé zázraky je typ knihy, nad kterou přemýšlíte dlouho po přečtení a i když víte, že je příběh víceméně smyšlený, všechno prožíváte s knižními hrdiny.
A ano - to BUM přišlo na konci! Nemyslím tím konec, přes který jsem jen těžko mávla rukou, ale poděkování autorky. Prosím, přečtěte si to a ta kniha se do vás tak hluboko vryje, že chvíli nebudete moct popadnout dech.
Vím, že nedokážu pořádně vychválit toto dílo, ale vím, co udělat - Co tak si to koupit a začít číst? Nebudete litovat.
Loučím se s tímto citátem, který má něco do sebe :)
„Není důležité to, co si vezmete, ale to, co zanecháte."

LaDache
05.01.2016 5 z 5

"Cítím, že bych měla říct něco zásadního a poetického, ale jediné, na co se zmůžu je: „Je to nádherné." - Violet Markey

TimeaBooks
01.01.2016 4 z 5

Na tuto knihu jsem měla velké očekávání.
Každý kdo o ní přede mnou mluvil zmiňoval jak bude krásná když v tom Vás něco na konci zasáhne. Možná je to tím, že jsem to očekávala, ale pochybuji, kniha mne nerozsekala na kousíčky ani mi nezlomila srdce. Podpořila mě v tom co vím a myslím si o lidech s psychickými poruchami.
Kniha je hezky a čtivě napsaná, leč je hodně silná měla jsem jí přečtenou během jednoho dne. Má neuvěřitelně překrásný obal. A neuvěřitelně skvělé poslání.
Nejvíc se mi líbila postava Thea. Nejspíš mám obdobnou psychickou poruchu a tak všechno to, jak přemýšlel, jak si vážil lidí co měl rád, jak se snažil se s nemocí vypořádat sám, všechno to mi bylo velice blízké.
Zaujala mě upřímná poznámka autorky k této knize na konci. A jsem za ní velmi ráda. Dává totiž smysl celému příběhu. A taktéž její poselství:
Pokud si myslíte, že je něco špatně, mluvte o tom.
Nejste sami.
Není to vaše vina.
Pomoc je tam venku.

Na konec tohoto mého komentáře bych chtěla citovat Theodora Finche:
"Skvělá věc na životě je to, že pro každého můžete být někým jiným."

EDIT: Ještě bych ráda dodala, že mi hodně připomínala Greenova Papírová města.

perpe2a
30.12.2015 4 z 5

tato kniha mě po delší době dostala, nejdřív odlehčené a místy vtipné čtení..a pak šok a smutek, doporučuju všem teenagerům, kteří se neustále hledají

adel3235
29.12.2015 5 z 5

Ze začatku si ji zamilujete, ale pak vám zlomí srdce. Jinak to popsat nejde ...

Andy0892
27.12.2015 3 z 5

Fanoušci Johna Greena směle do čtení!!! Pěkný příběh, který mohl být propracovanější, ale i tak vás donutí přemýšlet nejen o sobě, ale i o svém okolí. A člověk, který si prošel něčím podobným - ať už ze strany někoho kdo nechtěl dál žít, nebo ze strany někoho, kdo se vyrovnává se ztrátou blízkého člověka ujistí v tom, že není sám. Spisovatelka nemusela však být tak shovívavá a měla servírovat krutou realitu namísto toho, aby pocity obalovala a překrývala teen románkem, pak by měla kniha mnohem hlubší poselství, ale i tak se mi líbila.

GreenTee
27.12.2015 3 z 5

Postava Finche byla vskutku jedinečná, ale příběh byl poměrně slabý. Všechny malé zázraky je příjemné čtení pro mladé dívky, je to příběh outsidera, příběh lásky a příběh duševní nevyrovnanosti. Jenomže někdy příliš připomíná Hvězdy nám nepřály a konec knihy po nejmenované převratné události (nechci spoilerovat) už není nijak zvlášť poutavý. Teprve na konci u doslovu a výčtu linek bezpečí jsem pochopila, že tohle měla být kniha pro mladistvé, kteří se cítí podobně jako hrdinové, mají chuť skoncovat se životem nebo o někoho blízkého přišli. Bohužel si myslím, že se jí zacílení příliš nepovedlo. Obálka i většina příběhu je na to příliš optimistická.

misbyxo
26.12.2015 5 z 5

Knížku jsem četla na doporučení takže jsem od toho moc nečekala, ale příběh mě překvapil. Vtáhlo mě to do děje hned od začátku a oblíbila jsem si Finche i Violet. Pro mě to byla super oddechovka na vánoční prázdniny :)

Tanja00
23.12.2015 4 z 5

Má něco do sebe, čekala jsem, že se kniha bude vyvíjet jiným směrem, takže po docteni pořád nemůžu uvěřit jak to skončilo .

Týnušxxx
20.12.2015 4 z 5

Celkově jsem s knihou byla spokojená, i když se tu jedná o takovou tu školní romanci, kterou opravdu nemusím, tak je tady podána tak nějak jinak.
Myslím, že pro všechny fanoušky knih Johna Greena je kniha opravdu jako dělaná.