Vrahovice 119

Vrahovice 119 https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45492/bmid_vrahovice-119-Qos-45492.jpg 3 7 2

Život v Sudetech, v údolí mezi Šumavou a Novohradskými horami nebyl nikdy jednoduchý. V povídkové knížce Vrahovice 119 vypráví Jiří Bigas osudy lidi z jihočeských Sudet, prázdné a opuštěné krajiny, odkud museli původní obyvatelé po válce odejít, a kde noví přistěhovalci nezapustili kořeny dost hluboko. Autor vede čtenáře do světa ohraničeného ostnatým drátem, ve kterém místo reklamních poutačů visely plechové a na mnoha místech prostřílené cedule s nápisy Vstup zakázán! a Vstup jen na povolení! Už nevisí. Takže Vstupte; vstup povolen…... celý text

Lili2
07.03.2023

Krásný těžký sloh. Kapitoly jsou chronologicky přeházené, volně navazující. Autor se vrací do místa svého rodiště.
Má to ale několik a l e.
Na straně 14 v roce 1989 se oznamuje na plakátu konající ples, vstupné 25 Kč - tak snad ještě 25 Kčs, ne?
V povídce Zelené pahorky africké, která má být z 80 let, si mladý inženýr ráno vaří kávu r o z p u s t n o u. Tak asi z Tuzexu no, běžně k dostání nebyla.
Z dostupných informací autor vystudoval práva, pracoval v podniku zahraničního obchodu Škoda export, takže nejspíš musel mít rudou knížku a tady rýpe do prohnilého socialistického komunistického systému, režimu - no to se mně snad jenom zdá? Absolutně bezcharakterní. Kazí to celkový dojem z knihy.

Claricia
14.03.2020

Občas je to sonda až fantaskní, ale na druhou stranu mám pocit, jako bych tam byla... Jako bych žila mezi těmi lidmi se všemi absurdními situacemi, které zažívají. Neskutečné povídky, zážitky, skutečnosti... Jedna pošumavská sudetská ves v celé své "kráse".

Jiří Bigas
česká, 1956