Volha

Volha
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/534526/bmid_volha-65f82884be67a.jpg 4 75 75

ZÁZNAM O PROVOZU MOTOROVÉHO VOZIDLA Volha je románem o televizi, s níž má autor, který v ní pracoval přes čtyřicet let, bohaté zkušenosti. Z vyprávění hlavní postavy – řidiče volhy, „panského kočího“ Standy Pekárka zde postupně vyvstává zvláštní svět tohoto podniku, stojícího jakožto nástroj ideologického působení v popředí zájmu každého režimu. Zajímavý a zábavný román, napsaný neobyčejně bizarním, přesně odposlechnutým jazykem, lze číst jako svéráznou historii československé televize a najdete zde i řadu „historek z natáčení“. Současně je však portrétem svého hlavního hrdiny, člověka, zajímajícího se pouze o ženské a fotbal, omezeného egocentrika, který ovšem vyniká ve vymýšlení drobných podvodů a triků, jak si nakrást benzín, zfalšovat počet ujetých kilometrů, podvést manželku. Logicky se pak stává rovněž spolupracovníkem StB (s krycím jménem Volha), který bez jakýchkoliv výčitek svědomí donáší na všechny a všechno. Karel Hynie s hořkým humorem sleduje jeho osud i po sametové revoluci a shledává, že se Pekárkova přizpůsobivá a sobecká povaha dobře uplatní vlastně kdykoliv.... celý text

mi-380
26.04.2023 4 z 5

Díky aktuálnímu kontroverznímu TV seriálu, kde vizuálně věrné sedmdesátky jsou slisované do vulgarit, sexu, alkoholu a StB, teď asi půjde o vyhledávanou literaturu. Socialistický realismus, přesněji socialistický naturalismus, v plné síle. Standovo vyprávění s typickým "vole" v každé větě je normalizačně vtipné a tragicky zábavné, těžce vulgární, odporně cynické, časem poněkud monotónní, v každém případě ale originální a ze života. Jako by spojili síly Jaroslav Velínský, Petr Šabach a Charles Bukowki. Autor dokonale vystihl duch doby, tak nějak jsme žili. "Třesu, šéfe, třesu, vole".
Při četbě se mi tu a tam vybavovala stará průpovídka: Nejradši jsem to dělala v klubovně SSM, tam jsem měla vždycky orgasmus-leninismus.
85 % (zatím pouze 14 hodnocení s průměrem 87 %, přede mnou jen tři komentáře).

P.S.
Český lev 2024: a hele - pět sošek pro seriálovou Volhu.
(aktuálně 63 hodnotících s průměrem 80 %).

zozole
11.02.2016

Také jsem si tuhle knihu koupila v Levných knihách. Zákulisí televize mě vždy bavilo a lákalo. Byla jsem však naprosto zklamaná, a po cca 1/4 knihy ( je dost silná) jsem ji odložila, protože knížka by mi měla něco dát. Tady jsem dostala pouze pocit znechucení, jakési marnosti, záplavu vulgarismů v bezduchých textech s minimální slovní zásobou. Já vím, s ohledem na hl.hrdinu knihy, ale přesto.... Kdyby to bylo aspoň vtipné nebo zábavné, nebo zajímavě vypovídající. Už dlouho se mi nestalo, že bych knihu nedočetla - až teď. Škoda papíru. A myslím, že kdybych pracovala někde v železářství, mohla bych stránky použít na kornoutky na hřebíčky. :-) To byl vtip. Ale kdyby ji někdo chtěl, zašlu za poštovné.

Kristča
19.04.2013 3 z 5

Knížku jsem dostala jako dárek a protože v televizi pracuji, začala jsem hned číst. Na začátku knihy jsem byla tak trošku v šoku ze stylizace textu a pejorativních výrazů, které autor používá, do poloviny knihy přetrvávalo rozladění a pak jsem si prostě zvykla.... Přeci jen kniha je psaná slovy řidiče, člověka jaksi podprůměrné (doufám) inteligence a jistě nebylo pro autora jednoduché takto knihu napsat. Je to skoro jako poslouchat povídání chlapů od lopat u piva.
Každopádně knížka mezi řádky přináší obrázek české společnosti napříč druhou polovinou dvacátého století. Pochvalně se mohu vyjádřit také o tom, že děj se odehrává v televizním prostředí. Televize jako nástroj propagandy a komunistické moci, byla jedním z hlavních vlivných subjektů na společenské dění. Byla tedy hojně kontrolována a spravována stranickými funkcionáři. Což se ale dozvídáme jakoby mimochodem z historek, o kterých vypravěč netuší, jako mají vlastně pointu.
Musím také říci, že na mě kniha působila spíš depresivně, o hlavní postavě se totiž opravdu nedá říct, že by měla charakter, ale v každé době se takovýto člověk má dobře, s tím jak je primitivní a přitom vychytralý.... Nakonec se sice životem protluče celkem snadno, ale co po něm zůstane???

knihožrout
10.01.2012 5 z 5

Na tuhle knížku jsem narazila v Levných knihách a když jsem si za 69 Kč domů odnášela tlustou bichli, vůbec jsem netušila, co to v rukách třímám za poklad. Jedinečné beletrizované svědectví o době za totáče a trošku i po totáči, drsný pohled zevnitř na drobné zlodějíčky a české vyčuránky usazené za volanty vozů, které vozí tzv. elity - pány režiséry, kameramany a produkční... - které zmáčknuty pod mikroskopem denodenního přežívání a slalomu mezi chci prachy - ženskou - nějak se nepodělat před režimem - možná se trochu podělat ale ne moc - hlavně se mít dobře - vlastně žádnými elitami nejsou a tak román, přes vešekrý svůj vtip a opravdu humorné situace, na mě působil spíš depresivně. ve stylu - co jsme to za lidi. kniha, kteoru určitě doporučuju, takové trochu dějiny zpodzákulisí...