Vojna proti drogám: Prečo trvá? Kto z nej profituje? Kto sú jej obete?

Vojna proti drogám: Prečo trvá? Kto z nej profituje? Kto sú jej obete? https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483644/bmid_vojna-proti-drogam-preco-trva-kto-z-zF6-483644.jpg 5 2 2

Rovnako ako vo vojne s terorizmom sa aj vo vojne proti drogám točia miliardy dolárov a práve preto nie je ľahké ju vyhrať. Táto kniha vysvetľuje, prečo naďalej trvá, kto z nej profituje a kto sú jej obete. Vojna proti drogám ako politická stratégia existuje v Spojených štátoch od 70. rokov 20. storočia a ich vzor nasledovali aj európske štáty. Je to však prístup, ktorý zlyhal. Jeho výsledkom je obrovský nárast počtu ľudí vo väzení, násilie v rôznych častiach sveta, podpora diktátorských režimov a dramaticky rastúce počty závislých. Austrálsky novinár Antony Loewenstein precestoval Spojené štáty, Veľkú Britániu, Austráliu, Honduras a Filipíny, aby odhalil všetkých hráčov, ktorí sú do vojny proti drogám zapojení: úradníci, aktivisti, obete, agenti DEA, díleri aj užívatelia. Jeho reportáž z prvej línie odhaľuje, prečo je vojna proti drogám jedným z najtragickejších konfliktov našich čias.... celý text

Literatura naučná Žurnalistika, publicistika
Vydáno: , Hadart Publishing

Pills, Powder, and Smoke: Inside the Bloody War on Drugs , 2019

LordByron
11.01.2022 4 z 5

Neverím že som prvý kto to tu komentuje :).
Snáď o pár mesiacov to tu už bude tiež hit :). A mal by byť. Skvelá knižka. Pravda s autorovym záverom sa úplne nestotožňujem (iba sčasti) a k veci pristupoval zjavne od začiatku s názorom ze zákaz drog je blbosť.
Bol som prekvapený že úplne obchádza Anslingera, históriu boja proti drogám HOCIKDE dávnejšiu než posledných 30 rokov atď.. Nevenuje sa ani tomu ako Americká invázia kryla obchod s drogami v Afganistane.
Naproti tomu otvára premna úplne nové a neznáme kapitolky ako Honduras, Guinea Bissau.
V Hondurase zasa vidno aká sviňa bola Hillary :).
No a ako tradičný amik je trosku zameraný proti Trumpovi a trochu fansuje Obamu ale ani v jednom nejde zas až ku krajnosti..A som rád že už aj pri nich vnímam aj túto perspektívu a už zasa to vidím tak, že bol Obama relatívne fajn, ale jeho ministerka Clintonová diabol (a tak nemohol presadiť všetko čo chcel) a že na Trumpovi je fakt najhoršie v čom na republikánov pred ním nadväzuje a nie v čom je iný (aj boj proti drogám aj politika voči trebárs Iránu a k Izraelu, Venezuele).

drogy gangy kriminalita organizovaný zločin organizovaná kriminalita drogové kartely

Autorovy knížky

Antony Loewenstein
australská, 1974
2021  90%Vojna proti drogám: Prečo trvá? Kto z nej profituje? Kto sú jej obete?