Vojenské vzpomínky husara Victora Dupuyho

Vojenské vzpomínky husara Victora Dupuyho https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/319744/bmid_vojenske-vzpominky-husara-victora-d-StP-319744.jpg 3 4 1

Victor Dupuy byl členem francouzského lehkého jezdectva a stejně lehce se čtou jeho poutavé paměti. Začínal v 11. mysliveckém pluku, s kterým se účastnil ještě "revolučních" válek i prvotních Napoleonových tažení v letech 1805 až 1807. V nadcházejících kampaních byl pobočníkem generála Jacquinota, velitele lehkého jezdectva, s kterým zažíval boje proti Rakousku roku 1809 a zejména kruté ruské tažení. Od roku 1813 se stal velitelem eskadron u 7. husarského pluku. Na čas se dostal do zajetí a poté se se zmiňovaným plukem účastnil bitvy u Waterloo. Kniha je doplněna o čtyři nákresy uniforem, které mohl v různém období nosit. Bonusem jsou ukázky z již vydané knihy (napoleonské obléhání - Toruň) a z připravované publikace: Napoleonské dialogy - Rusko 1812.... celý text

kralika
21.06.2019 3 z 5

Věru těžké hodnotit. Péče, kterou překladatel/editor věnoval této knize je vidět. Pohříchu však jen na vizuálu. Editorská činnost je pro něj věcí evidentně ošemetnou. Nejvíce mě iritovala nejednotnost v uvádění topografických názvů (i v rámci českých zemí!), navíc často zatížená omyly (Stockach x Štoky, Genappe x Jemmapes).
Ovšem překlady a edice memoárů z dob dřívějších hodnotím velmi vysoko. To je něco, co má skutečně velký smysl. Jak jinak bychom byli schopni nahlédnout do duše tehdejších aktérů?

napoleonské války husaři

Michal Šurgot