Vinnetou 2

Koupit

I dobrodružná literatura má své klasiky, vynikající tvůrce, jejichž knihy přežily o desítky let své autory a jsou, mohli bychom říci, základem, k němuž se vracejí nové a nové generace vždy se stejným nadšením, se stejnou láskou. Karel May, tvůrce dvou nezapomenutelných postav z galerie hrdinů dobrodružné literatury, Vinnetoua a Old Shatterhanda, je rozhodně jedním z nich — a rozhodně nikoliv nejmenším. Jeho dílo, čítající v sebraných spisech víc než 80 románů a větších i menších povídek (či cestopisných příběhů, jak často psával May do podtitulu), vznikalo většinou ke konci minulého století, a už tehdy se setkávalo s obrovským ohlasem. Odvěké touze čtenářů po dobrodružství, staré jako lidstvo samo (vždyť i starověk a středověk měl svou dobrodružnou literaturu), se v té době doširoka otvírala nová oblast: divoká pásma amerického kontinentu, kde se srážela vyspělá, silná civilizace bílých dobyvatelů s primitivním živlem přírodně žijících původních obyvatel savan, pamp a prérií. Byla to doba nabitá nelítostným bojem, jako stvořená pro dobrodružství, a Karel May nebyl první, kdo si jí spisovatelsky povšiml. Ale mezi spoustou druhořadých pisálků, kteří bezduše a bezostyšně využívali poptávky, byl jedním z prvních, kdo se snažili najít v dobrodružstvích lovců a Indiánů něco VÍC než jen stále stejný sled loupeží, bitek a vražd. Jako jeden z prvních zahlédl za těmito boji krvavé drama indiánského plemene, jeho ponižování, deptání a postupné vyvražďováni. Svým pohledem, poselstvím hlásajícím nutnost soužití obou plemen, přinesl do dobrodružné literatury tohoto typu nový tón a jím se stal nesporným klasikem „indiánské" literatury. Ideál soužití, vtělený nejvýrazněji do příběhů nerozlučných přátel Old Shatterhanda a Vinnetoua, se ovšem neuskutečnil. Ale dílo, které May vytvořil na jeho podporu, přesněji řečeno nejlepší jeho část, si dál získává mladého čtenáře svým důrazem na mravní velikost hrdinů, kteří neohroženě bojují ve jménu dobra proti násilí, zlu a krvelačnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13916/big_vinnetou-2-k5u-13916.jpg 4.6638

Vinnetou 2.

Literatura světová, Dobrodružné

Vydáno: , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Winnetou II, 1893

Kniha Vinnetou 2

Pejuška

Úžasný, nemyslela jsem si, že mě to kdy tolik chytne, ale chytilo. Někdy jsem v těch jménech měla krapet hokej, ale vždy jsem se našla. Spravedlnost vždy zvítězila, a zlo bylo potrestáno. Těším se na třetí díl :)

Marketplace

Kdo jako malej neměl rád Vinnetoua a Old Shatterhanda? - filmy jsou podle mě super, kniha má trochu jiný příběh, ale o to zajímavější je to čtení. Ano, je to tak trochu dětské čtení, ale proč se v dospělosti nevrátit do dětství.

Peterlbda

Geniálna kniha

RemiBlack

2021/3
První díl pro mě vždycky bude top, ale všechna dobrodružství Old Shatterhanda a Vinnetoua jsou perfektní. :))

Charlie99

Kniha kterou jsem četl snad dvacetkrát (mluvím i o prvním díle). Hezky psaná, dobře se čte.

špulo
29.12.2020

Moja tretia mayovka a môj tretí výlet na divoký Západ, kde Indiáni statočne prehrávajú boj s bledými tvárami a kde sú bieli muži schopní dať si prapodivnú prezývku začínajúcu slovíčkom "Old". V detstve ma to triafalo šípom priamo do duše. Vlastne som trafený dodnes ;)))

1amu
23.05.2020

Mám rád autora, samozřejmě od svého dětství, proto se dívám na to co napsal úplně jiným pohledem, než jsem si přečetl v komentářích. Ono je třeba pochopit, že bájný Vinnetou byl napsán v létech 1890-92 a o rok později byl vydán.
Měl jsem to štěstí, že jsem v Drážďanech mohl navštívit muzeum K.Maye a znovu si uvědomit jeho úžasnou fantazii, se kterou psal o času, do kterého zasadil rudé a bílé bratry.
Mayovo dílo se vyznačuje výrazným dobrem, vyzdvihuje a oslavuje sepětí s přírodou, mír a rovnost lidí všech ras a vyznání. Jeho kladní hrdinové sahají k násilí jen v krajních případech a vždy se snaží vyhnout zabíjení. Knihám i přes seriózní dramatické linky nechybí humor a jistá míra nadsázky a mnohé jeho dialogy mají komediální charakter.
Mayovo pojetí amerického Západu ve druhé půli 19. století bylo typické líčením původních indiánských obyvatel jako čestných a nezkažených obětí bezohledného drancování a postupu civilizace, než jako krvelačných primitivů – nejzápornější postavy v příbězích jsou zpravidla chamtiví a bezcharakterní bílí zloduši.
Samozřejmě to byla voda na mlýn nácků v čele s jejich hlásnou troubou jménem Joseph Goebels, ti glorifikovali autora, jednoduše proto, že se jim to "hodilo do krámu".
Přesto je Vinnetou a jeho příběhy pořád úžasným lákadlem pro všechny věkové vrstvy čtenářů za předpokladu, že na tyto příběhy nebudou hledět kritickým profesorským zrakem XXI.století.
Pokud to čtenář vezme za své, prožije s Vinnetouem pohádkové příběhy, tak odlišné od mnohdy přiblblých krváků, která z finančních důvodů chrlí různá nakladatelství.
Howgh !

TERRORDROME
25.04.2020

Bavilo ma to viac než prvý diel, asi preto že to bola väčšia zlátanina, čo v praxi znamená viac rôznych príhod a akcie. Na začiatku Old Shatterhand nevie čo so sebou, chce sa vrátiť do európy, ale nakoniec skončí späť v amerike ako súkromný detektív pátrajúci po psychicky labilnom básnikovi ktorého nejaký podnikavý vyčúranec vláči hore-dole. Úplne absurdná mi prišla scéna v bare, kde len tak z ničoho nič napochodoval Vinnetou aby sa pobil s buranmi a potom zasa odišiel za svojou tajnou misiou. Inak sa táto "pátracia" pasáž postupne mení na one man show starej smrtky Old Deatha, ktorý preberá velenie aj nad samotným Shatterhandom ( ktorý sa viac-menej len všetkému prizerá ) a zaslúžil by si Nobelovu cenu za hustenie kalerábov do každého koho stretnú. Romány o Vinnetouovi sú celkovo zlepence nesúvisiacich príbehov podoprených chatrnými barličkami a to že dva najdôležitejšie charaktery knihy sú v jej prvej polovici takmer zbytočné a podivne trčiace je asi práve tým že sa v ňom pôvodne vôbec nevyskytovali a boli do neho až neskôr umelo zasadené. Každopádne po Komančskom holokauste sa Vincek konečne pridáva k výprave. V druhej polovici Shatterhand kľučkuje medzi horiacimi ropnými vrtmi, stretáva Old Firehanda a spolu s Vinnetouom a Hawkensom ( ktorého tisíckrát zaplátaný kabát funguje ako nepriestrelná vesta ) krížia plány hnusným Ponkom. Je zaujímavé že všetky indiánske kmene okrem Vinnetouových Apačov sú úplný debili a krvilačný banditi s ktorými sa proste nedá inak než ich pobiť na hromadu. Tento diel je oproti prvému značne krvavejší a s množstvom mŕtvych, čo May ospravedlňuje vetou "keď musíš tak musíš". Taktiež až na Shatterhanda sú všetci vskutku nadržaný na skalpovanie nepriateľov. V závere konečne dôjde aj na Vinnetuovho úhlavného nepriateľa Santera plného úplne idiotských diabolských plánov, ale čo s ním sa opäť dozvieme až nabudúce. P.S. V celej hnihe je o dosť menej citoslovca "uff" než v predošlej.