Mapa času

Mapa času https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145210/bmid_viktorianska-trilogie-mapa-casu-wRG-145210.jpg 4 253 66

Viktoriánská trilogie série

1. díl

Strhující příběh o cestování časem z prostředí viktoriánské Anglie. Píše se rok 1896 a celý Londýn žije převratnou novinkou – cestováním v čase. Společnost Murrayho cesty časem totiž svým klientům nabízí možnost uskutečnit dávný lidský sen a vypravit se do jiné doby. A to přesně udělá Claire Haggertyová, svérázná mladá dívka ze zámožné rodiny, která je přesvědčená, že jí žádný z nudných nápadníků nedokáže dát opravdovou lásku. Proto se vypraví do roku 2000, kde se zamiluje do muže z budoucnosti a zažije s ním milostný románek napříč časem. Ne každý ale touží po budoucnosti. Andrew Harrington chce spáchat sebevraždu, protože ho nic nedokáže zbavit bolesti ze smrti jeho milované, prostitutky Marie Kellyové, která se stala poslední obětí Jacka Rozparovače. Když se však objeví možnost cestovat v čase, rozhodne se vypravit do minulosti a Marii zachránit. Jenže cestování časem má svá rizika. Můžeme měnit minulost? Smíme vidět budoucnost? Sám spisovatel H. G. Wells čelí nebezpečím a paradoxům cestování časem, když se v jeho době objeví člověk z budoucnosti, který ho chce zabít a přisvojit si autorství jeho románů. 1. vydání.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

El mapa del tiempo , 2008

bondula
23.06.2014 3 z 5

Tri príbehy, každý iný, každý slabší, ako ten predošlý. Čím ďalej som sa v knižke dostával, tým viac som sa musel do čítania nútiť. Prvý príbeh bol skvelý, nerozumel som zlým referenciám, ktoré som ku knihe počul. Potom prišlo prekvapenie, vôbec nie nepríjemné, práve naopak. Druhý príbeh sa mi zdal trocha naivnejší, no stále dobrý, ale pri čítaní tretieho som už bol prekvapení takého typu, ako autor predvádzal doslova presýtený. Prirovnal by som to k jazde autom vo štvrti plnej slepých uličiek. Vojdete do nejakej prvý raz, v dobrom rozmare je to vcelku zábava. Druhá slepá ulička sa ešte dá, ale čím viac sa do nich zamotávate, tým ste viac a viac naštvaní. Presne takto na mňa knižka pôsobila. Steampunková atmosféra aj zasadenie príbehu do reálnych historických kulís, to všetko bolo super. Záverečná kapitola to všetko pre mňa žiaľ úplne zabila...

hoopoo
15.04.2014 3 z 5

Kniha se dobře četla. Autor je relativně ukecaný a snaží se popsat celou scénu, takže se dozvíme o pohnutkách spousty lidí, kteří se mihnou příběhem (až mě to bohužel dovedlo k přeskakování, čemuž se snažím vyhýbat). Autor zajímavě koketuje s vysvětlením cestování v čase. Poněkolikáté si řeknu - aha, tak takto se cestuje časem a až o pár stránek dál se ukáže, že to je vše klam a že to funguje jinak.
A celkově? Nekteré události mi přišly čistě k vytvoření vazeb mezi příběhy a bly zbyteční. Záver téměř ve stylu deus ex machina mě moc neoslovil. ***

SONP
15.04.2014 5 z 5

Kniha dýchá velmi hutnou viktoriánskou atmosférou, podobně jako Simmonsův Drood. Užijete si v ní rozličných parních zařízení (přesto si troufám tvrdit, že nejde o klasický steampunk), krinolín, dámských slunečníků i navenek cudné ale vespod pěkně divoké viktoriánské erotiky. K tomu všemu přidejte cestování časem na různé způsoby, řadu známých spisovatelů sci-fi z doby, kdy se žánr ještě nazýval vědeckým románem, sloního muže, Jacka Rozparovače i všetečného inspektora Scotland Yardu.

Aniga
09.04.2014 4 z 5

Ze začátku knihy jsem byla poměrně v rozpacích, co mi na ní tak zaujalo, že jsem se pustila do přečtení (že by obal, který se fakt povedl??) . Po prvních 100 stránkách jsem si myslela, že do konce nemohu dojít... Vše se však otočilo, když se završovala první část.. najednou vše mi dávalo smysl, i pro mne v tu chvíli nezáživné čtení kolem, které jsem brala jen jako omáčku, nastavování stránek.
Druhá část se četla sama - hodnotím z hlediska "ženy" to, co jsem chtěla číst :o) (pro mne jako náhrada za postavu Andrewa, který mi zklamal ve svém přístupu k Marii)
Třetí část... úryvek od Brama Stokera - Dracula ... hned mi to seplo (jen tak mimochodem, skvělá kniha) a stránky jsem už jen hltala do té poslední.
Hodnotím velice kladně, určitě stojí za přečtení, jen to chce této knize přijít na chuť.

moni.ka
29.03.2014 3 z 5

Tahle kniha má jeden problém: anotace je napsaná tak, že asi přiláká jiného čtenáře, než pro kterého je určena.
Podle popisu jsem očekávala spíš moderní historickou detektivku s prolínáním souvislostí v různých časových obdobích, která má spád. Skutečnost je ale úplně jiná.
Je to pomalý historický román, takový kříženec Věčné Ambry, Jacka Rozparovače a románů Julese Verna. Námět je zajímavý, ale tak rozvleklý popisný styl, že jsem dlouhé pasáže přeskakovala - a to dělám opravdu málokdy. Vynechané pasáže mi v ději nijak nechyběly. Původně jsem chtěla dát jen 2 hvězdy, protože jsem chvílemi fakt trpěla :-), ale závěrečná čtvrtina byla překvapivě dobrá a závěr celkem nečekaný.

Lodja
06.03.2014 4 z 5

Škoda, že první příběh je Andrewa Harringtona. Protože tento mladík je ufňukaný, zženštělý a bojí se postavit životu čelem. Navíc mě nijak nenadchnul Jack Rozparovač jako součást příběhu, protože to už tady bylo tolikrát! Zkrátka a dobře, myslela jsem si, že knížku ani nedočtu a kdybych ji nedostala zadarmo, litovala bych snad i cesty do knihovny.
Pak ale, když se první příběh chýlí ke konci a začíná druhý a vy už jste měli čas se do knížky vžít, ten pravý požitek teprve začíná. Druhý příběh je opravdu poutavý (snad jenom postava Claire se mi moc nezamlouvala, ale co už) a třetí příběh, který vyvrcholí celou knihu nemá v mé prázdninové četbě konkurenci. Škoda jen, že v ní bylo málo postavy policisty, co zvrací po každé návštěvě pitevny.
Ovšem celá atmosféra vikroriánského Londýna (a křivdila bych Andrewovi, kdybych to u něj neuvedla) je přímo výborná a doprovází celé dílo bravurně, tak, že se vám ani nechce věřit, že jste vlastně jenom na posedu u chaty na Vysočině a ne někde na Covent garden. Až se skoro nechce věřit, že takto Anglii vystihl Španěl.

Takže pokud se pustíte do Mapy času, nenechte se odradit Andrewem a jeho roztahanou story, protože to, co vás čeká dál, je o tři sta procent lepší. A pokud se vám Andrew zazdával, očekávejte četbu přímo božskou.

MARSgirl
29.01.2014 4 z 5

Jako oddechová literatura jistě potěší. Nehledala bych ale více.

Pihtipudas
27.01.2014 3 z 5

Zhodnotila bych jako velice propracovaný počin, před kterým stojí za to smeknout. Ale! Z mého čtenářského pohledu by mohl být román o třetinu kratší a užila bych si ho mnohem víc - slabší místa mě až odrazovala od dalšího čtení. Trochu čtení uškodil také fakt, že jsem už během druhého příběhu autorovi zkrátka nic nevěřila, jen jsem čekala, jak se z toho zase "vykecá". A závěr mě zklamal na celé čáře. Jinak čtivé a místy opravdu vtipné. Věřím, že spoustu čtenářů nadchne - a objektivně vzato - má čím.

Alee
12.12.2013 5 z 5

Dle mého názoru téměř geniální dílo, které donutí čtenáře přemýšlet, zavede ho do 19. století a poskytne mu pohled do životů desítky postav, které by se mohly zdát všední a nezajímavé, ale podání je tak krásné a čtivé, že vytváří velkou směs pocitů, kdykoliv dojde k nějaké emočně vypjaté scéně. Čtenář chce, aby se v knize cestovalo v čase a autor mu toto přání s téměř šibalskou radostí kazí. Nicméně jsem se naučila neztrácet naději a hlavně nevěřit, nevěřit a nevěřit mu ani slovo, protože nic nemusí být tak jak vypadá, stejně jako že lež může být prospěšná a zachránit nejeden lidský život nebo udělat něčí život výjimečným. Trochu mi připomíná staré romány právě z tohoto období, avšak mnohem moderněji a čtivěji napsané, škoda, že někteří lidé nedokážou ocenit to elegantní podání tak zajímavých myšlenek.

Aimee1
03.12.2013 5 z 5

Výborná a čtivá kniha, která kombinuje fikci s fakty. Zápletka je úžasně posazená do období viktoriánské Anglie a zasahuje do života chudáků i bohatých, slavných i neznámých. Velmi doporučuji každému, kdo má rád dobrodružství typu Julesa Verna nebo obdivuje steampunk :)

Nenu
12.10.2013 5 z 5

Omluvám se spisovateli za můj komentář uvedený níže. Pravdou je, že když jsem si původně představovala úplně něco jiného. Ale příběh je překvapivý, a knížka nakonec získala moje sympatie, vřele doporučuji.

Nenu
05.10.2013 5 z 5

Knihu právě čtu a zklamala, nemohu ji "nějak dotáhnout do konce". Příběh je rozvleklý, ale klobouk dolů před jemným humorem a skvělou schopností popisu prostředí Vypravěče, to celý příběh oživuje.

Silvina
04.10.2013 5 z 5

Já jsem nadšená - možná proto, že jsem předem nic nečekala... Ještě teď vstřebávám, co jsem to vlastně přečetla :-) Nápadité, překvapivé, napínavé, dojemné, smutné... Pro mě jedna z nejlepších knížek letošního roku. Kdo váhá, zda číst, ať přestane a začne! :-)

LiLLu
03.10.2013

Začátek knihy supr, ale pak to postupně začalo upadat a kniha mě přestala v půlce bavit, přesně souhlasím s komentem podemnou. Trochu zklamání. Knihu mam rozečtenou od léta, ale moc mě to k ní netáhne. I když se to četlo svižně, nějak to nenabralo grády. A bohužel co mi hodně vadilo, ty zdlouhavý souvětí. Věta dlouhá na tři řádky - divné. A chvílema jsem se přistihla, že spíše sleduji jak je věta dlouhá a kdy už konečně končí. Přebal knihy nádherný, mam ráda tlusté knihy ale občas to prostě neklapne.
Zatím nehodnotím uvidím až dočtu zatím za ***

kormoran78
29.09.2013 3 z 5

Tři příběhy, které jsou samostatné a přitom spojené. Celkově mě kniha zklamala, čekal jsem napínavý příběh s cestováním v čase. Bohužel (a nechci tu nic prozradit) to není úplně tak, jak jsem si představoval. Poslední příběh vše trochu napravuje, ale pocit zklamání už nerozptýlil.

lisanne
23.09.2013 5 z 5

Luxusní knížka, jedna z nejlepších, co jsem kdy přečetla. Fakt to nemá chybu, vyplatí se dočíst až do konce :o)

BaraO
20.09.2013 5 z 5

Úžasná kniha, psaná poutavým způsobem

Clea6P
25.08.2013 3 z 5

Tady jsem se přesvědčila, že člověk nemá kritizovat, dokud nezná celý příběh. Kniha mě nudila a měla jsem problém ji dočíst. Dlouho si nepamatuji, že bych se musela k něčemu tolikrát vracet a nutit se do čtení. Zachránily to hlubší úvahy samotného Wellse. A po přetrpěných 70 % příběhu, když jsem to nevzdala, vše začalo dávat smysl. Přesto mi přišel autorem zvolený styl à la konec 19. století dost těžko stravitelný. Nakonec ve mě kniha něco hezkého zanechala a ještě po dvou měsících o ní přemýšlím.

Kate84
18.08.2013 2 z 5

Název knihy je dost zavádějící, nečekejte od toho fantastický román o cestování v čase, budete zklamaní. Děj je rozdělen do tří částí, první je docela zajímavá, ale náhle zjistíte, že o klasické cestování časem to není, další epizoda je naprostá katastrofa a poslední se vleče ve stejném duchu, jen poslední dvě kapitoly se snaží z toho udělat šílený zvrat a hlubokomyslnou myšlenku... Jinak je na těchto stránkách naznačeno, jak by román vypadat neměl a bohužel jde přesně o tento případ... aby to nevypadalo, tak autor ještě na závěr dopsal, že se s tím pachtil rok a půl. Jediné co mě docela bavilo byla vypravěčská linie a proto si myslím, že autor má navíc. Vzhledem k tomu, že se jedná o trilogii (druhý román již vyšel El mapa del cielo), tak uvidíme, třeba z toho nakonec něco bude. Jinak je kniha poměrně čtivá a knihy Wellse neznám, takže to mě možná také ochuzuje o požitek z tohoto díla.

mijagi80
24.07.2013 3 z 5

Do děje mne vtáhl až závěr. Neznám bohužel knihy H.G. Wellse a s tím spojenou problematiku cestování v čase, tak jsem si knihu tolik neužil. Navíc je celé cestování časem až na závěrečnou část iluzí jak pro postavy v knize, tak pro čtenáře. Pouze pan Wells a vypravěč vědí, jak se věci mají :) Některé pasáže jako vstupy vypravěče a milostná korespondence působily na mě spíš rušivě a trochu se to "vleklo". Určitá podobnost s knihou Jonathan Strange & pan Norrell tu je, především hmatatelná atmosféra a děj, který plyne velmi rozvážně vpřed nebo vzad ?:)