Víchrica

Víchrica https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431867/bmid_vichrica-f4O-431867.jpg 4 10 2

Čítaval som rád príbehy zo starej Šumavy. Mnoho čitateľov zaujíma vtedajší svet drevorubačov, hájnikov a pytliakov dodnes. Ale Šumava s horami, s čistinkami a množstvom bystrín a potokov, zostala. Zostala i práca a s ňou človek v lesoch a údoliach. Napísať túto knihu som sa rozhodol nielen z obavy o Šumavu, do tváre ktorej sa kruto vpisuje pokrok a civilizácia, ale aj z obavy pre obidva krajné názory na prírodu, z ktorých jeden je zaslepený bezohľadnosťou, druhý naopak si želá vytvoriť akési veľké prírodné múzeum. Obe krajnosti sú rovnako nebezpečné. Príroda nás musí živiť, a je našou povinnosťou hľadať k nej také prístupy, aby sa zachovala ona aj človek. Budem rád, keď si čitatelia pripomenú pretrvávajúce šumavské krásy na životných osudoch dnešných obyvateľov Šumavy. A vôbec by som nechcel, aby moje rozprávanie zo súčasnosti bolo pre budúcich čitateľov už len spomienkou na starú Šumavu plnú lesov, šťavnatých lúk a zdravých vôd...... celý text

Romány Literatura česká
Vydáno: , Smena

Vichřice , 1981

ondrej.b
03.11.2023 2 z 5

Bohužel to bylo neskonale nudné. Než se tam semlela ta vichřice, bylo tři čtvrtě knihy pryč. Ani vykreslení krás Šumavy a lidí tam, nějak nefunguje.

Sandalkar
18.12.2018 4 z 5

Výborná novela! Kniha z roku 78/79 a na Šumavě se dodnes řeší stejný okruh problémů i lidských příběhů zatím. Jednu hvězdu jsem ubrala za pomalejší tempo příběhu, ale opravdu stojí za přečtení.

Petr Pavlík
česká, 1933 - 2012