Veršovaný testament zbojníka Tomáša zo Spiša

Veršovaný testament zbojníka Tomáša zo Spiša https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501592/bmid_versovany-testament-zbojnika-tomasa-6I3-501592.jpg 5 1 1

Podnázov: podľa Protokolu Slobodného Kráľovského Mesta Brezna zo septembra a októbra r.p. MDCCXL skrze Františka Kreutza v roku 250. výročia popravy spísaný. „Básnický epos“ spisovateľa Františka Kreutza (1920 – 2004) predstavuje vzácne literárne spracovanie v slovenskej literatúre frekventovanej zbojníckej tradície, v ktorej ľudoví hrdinovia stelesňovali odveký symbol boja za slobodu, rovnosť a spravodlivosť. Na pozadí historicko-spoločenského diania ešte pred Jánošíkom ponúka netradičné básnické variácie o zbojníkovi Tomášovi Gregušovi, rodom v Kubách (teraz Spišské Bystré). V tejto postave zhromaždil množstvo vzácneho archívneho materiálu a básnickým literárnym spracovaním dotvoril v slovenskej literatúre známu Jánošíkovskú tradíciu. Jedinečnosťou Kreutzovho spracovania je poukázanie na zbojnícku tradíciu pred Jánošíkom, ktorá sa potom zliala do jednej „jánošíkovskej tradície“.... celý text

Ivan53
09.09.2022 5 z 5

Pôvodne som trošku reptal na to, že je to zbásnená povesť, namiesto náučného či odborného spracovania. Ale to iba dovtedy, kým som nezačal čítať! Pán Kreutz dokázal, že slovenskí básnici majú čo povedať čitateľovi aj dnes. Naozaj dokonalé spracovanie. Spisovateľ podal výsledky svojho poctivého archívneho výskumu prostredníctvom veršov s ľahkosťou vlastnou štúrovskému pokoleniu. Klobúk dolu, toto dielo nemá svojim obsahom a spracovaním na Slovensku obdoby.

Bez preháňania sa pri čítaní zamyslíte, zasmejete, zvážniete. Nie iba pre samotný obsah, ale i pre spisovateľom zvolené slová a rýmy. Dokonalý pôžitok.

František Kreutz
slovenská, 1920 - 2004