Veľký sen dvoch malých národov: Česko-slovenské légie v Rusku a vznik prvej republiky https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456893/bmid_velky-sen-dvoch-malych-narodov-cesk-Ts9-456893.jpeg 5 1 1

Americký novinár a politológ Kevin J. McNamara sa vo svojej publikácii zaoberá okolnosťami, ktoré za prvej svetovej vojny predchádzali vzniku Česko-Slovenska. Zameriava sa najmä na dva kľúčové, navzájom prepojené faktory - diplomatické úsilie zahraničného odboja pod vedením T. G. Masaryka a dramatickú epopeju česko-slovenských légií v Rusku. Autor sleduje anabázu legionárov z Ukrajiny cez Sibír do Vladivostoku, pričom vyzdvihuje ich hrdinstvo, vojenské umenie a význam pre vznik nového štátu. Pútavo napísané dielo s bohatým odkazovým aparátom približuje udalosti, ktoré sú u nás ešte stále pomerne málo známe.... celý text

Literatura faktu Historie
Vydáno: , Slovart (SK)

Dreams of a Great Small Nation , 2016

martin_aston
04.10.2023 5 z 5

Vynikajúca kniha z pera amerického, regionálnymi vzťahmi nezaťaženého historika o jednej z najlepších chvíľ českého aj slovenského národa, čs. légiách a boji za nezávislý štát.
Z knihy je cítiť, že autor obom našim národom v boji za slobodu fandí. Zároveň však dokáže byť kritický (napr. kritika snahy o implementáciu českej národnej mytológie aj do slovenskej časti nového štátu, kde sa prirodzene nestretávala s veľkým pochopením).
Keby na hodinách dejepisu existovala povinná literatúra, táto kniha by tam nemala chýbať.

Československé legie

Autorovy knížky

2020  100%Velký sen dvou malých národů

Kniha Veľký sen dvoch malých národov: Česko-slovenské légie v Rusku a vznik prvej republiky je v