Velkovýroba ctností

Velkovýroba ctností https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/199786/bmid_velkovyroba-ctnosti-199786.JPG 3 10 4

nevermore3
17.11.2022 3 z 5

Velkovýroba ctnosti vznikla jako odpověď Továrně na absolutno. Kniha měla velký potenciál ale naplnila se tak způlky. Slušný rozjezd, ale v půlce knize mě to nějak přestalo bavit, některé kapitoly jsem vyloženě prolétával a některé byly zase nacpané výborně absurdním humorem. Prostě pro mě takové nevyrovnané... chvílemi na 4****, chvílemi na 2**. Tak zprůměruju...

matej.kulistak
18.11.2019 3 z 5

Satira je to kousavá, ale ne hloupá. Výborná hra s paralelami a kontrasty, výborně rozehraná partie, překvapující a zábavná. Velice milé překvapení. Jednomu se posteskne, že se Jiří Hausmann noří do propadliště dějin, ale žel, politická satira holt asi ani nemůže mít jiný osud. Příliš podléhá své době. Většinu narážek dnes už málokdo rozklíčuje, i když ví, kde ji má hledat.

vlkcz
30.11.2017 2 z 5

Nevím, nijak mě to nenadchlo. Humor vcelku žádný, satira nadčasová, na druhou stranu zcela zřetelné stranění socialistickým až bolševickým myšlenkám, bylo by zajímavé, jak by na bolševická zvěrstva autor reagoval řekněme o 50 let později.
V druhé polovině už v tom člověk nesmí moc hledat nějakou logiku, děj plyne naprosto nahodile.
Celkově hodně nevyrovnané a rozhárané.
Zajímavé je, že už v tom roce 1922 poměrně přesně diagnostikoval Beneše a věci, které o 15 let později vedly k Mnichovu.

Guarnere
02.08.2015 4 z 5

Skvělá situační i jazyková komika, zároveň perfektní antiutopie. Rozhodně stojí za přečtení, škoda jen, že autor zemřel tak mlád, bylo by zajímavé sledovat jeho literární vývoj.