Velekněz

Learyho průkopnická a provokativní kniha, která podrobně zaznamenává a komentuje dobré a špatné tripy s LSD, jak je zažily vůdčí osobnosti 60. let. Záznamy skupinových tripů a dalších událostí spjatých se začátky psychedelického hnutí na zač. 60. let v USA, jejichž protagonisty byli mj. Aldous Huxley, Robert G. Wasson, Allen Ginsberg, Arthur Koestler, Ram Dass, William Burroughs a další....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/10060/veleknez-10060.jpg 4.421
Literatura světová
Vydáno, DharmaGaia

High priest, 1968

Kniha Velekněz

Radim.01

Je to opravdu průkopník LSD
Celá tehdejší generace byla jiná- myslím, že nikdo v našich končinách nemůže říct že ví jaké to bylo. Beatnici ovlivnění Allanem Ginsbergem a podobně smýšlející autoři zasobovali hippies kulturou, která šla přesně proti proudu..
Pro mne bylo LSD fajn zkušenost mého dospívání a k tomu určitě Timothy Leary přispěl. Jsem upřímný a proto dodávám,myslím, že je štěstí, že u nás není moc známý Schulgin a jeho Pikhal to by byl asi průšvih:-)))

zimela
25.03.2015

Trochu zklamání. Velekněz už dnes místy působí značně naivně, což Leary v revidované předmluvě sám komentuje, horší ale je, že některé popisy tripů nudí. Biblické a I-Ťingovské glosy mi zas často přišly vyloženě na efekt a spíš, než aby toku dodávaly, jej brzdily.
Na stranu druhou je kniha skvělým dokladem překypující nadšením a duchem doby a dává nahlédnout pod pokličku takovým osobnostem jako byli Ginsberg, Huxley, nebo třeba Burroughs (který naprosto suše přišel, zkritizoval a bohorovně přešel zpátky na své morfium a heroin). Také oceňuji autorovo osobní a pocitově velmi upřímné pojetí knihy. Jinak pokud si chce někdo LSD zkusit, toto je velmi informativní, otevřená zpověď posyktující představu jak navodit správný setting ( zamknout se s kompletní diskografií Cannibal corpse ve zhasnuté koupelně a za frenetického blikání stroboskopu na sebe čumět do zrcadla oravdu nepomáhá) a co "od toho" čekat. Průměrné 4****

norbylo
23.01.2012

Nejlepší kniha, kterou jsem zatím od Timothyho četla. Skvělé zpracování textu doprovázený úryvky po stranách knihy (z novin, bible, I-tching, různé záznamy a další knihy). Kniha zaznamenává začátky psychedelického hnutí v 60. letech v USA a různá sezení a zážitky lidí účastnící se těchto seancí.