Vekslák

Vekslák https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12399/mid_vekslak-vekslak-ohj-12399.jpg 4 318 41

Vekslák série

"Na politiku kašlu. Chci mít klid a chci slušně žít," říká vysokoškolák Míša a má na mysli pouze peníze, neboť nic jiného než hmotný zisk ho ve skutečnosti nezajímá. Je to člověk zcela prázdný, bez vyvinutého citu, bez samostatného vnitřního života. Jeho inteligence neslouží ke kultivaci osobnosti, ale jen k hledání prostředků, jak si "užít života". Až do poslední chvíle mu uniká, že se právě díky honbě za penězi se skutečným, plnohodnotným životem míjí a moc si toho (dokonce ani ve svém primitivním chápání radosti) neužije.... celý text

SSTknihy
04.09.2018 3 z 5

Michal byl ve své době takový prototyp mladíka, co si chtěl především užívat, poctivá práce mu zrovna dvakrát nevoněla, hlavně se ale chtěl mít dobře. Přivydělávat si kšeftováním s valutami a vykrádáním bytů bohatých, kteří stejně ukradené zboží získali nelegální cestou, to byla v jeho očích ta správná cesta. Jenže karta se může kdykoliv lehce obrátit a bláhovým snům je konec jen to zvizdne. Kdo nezažil, mnohé z knihy už asi nepochopí.

Jana283
17.08.2018 4 z 5

Ve své době hodně zajímavé čtení. Dnes něco jako Staré pověsti...

špulo
23.07.2018 4 z 5

Neviem, či dokáže dnes alebo v budúcnosti kniha osloviť tých, ktorí nepoznajú slovo BONY vo význame platidlo. Ja som ju čítal, keď prežívali veksláci svoj zlatý vek a bol som fascinovaný. Nie, že by som chcel byť vekslákom. Len ma zaujalo, čo všetko dokáže človek sám so sebou dorobiť. A v podstate dobrovoľne...

veruskaveve
12.05.2017

Četla jsem ještě za komunistů a považuji ji za snad nejlepší knihu, co jsem kdy četla. Super, super, super.

Petra21
16.12.2016 4 z 5

Hodně mě překvapila. Doba, v níž se odehrává děj, ve mně probouzí šeď a "nudu", ovšem jak vidno, rozhodně nebylo nouze o inspiraci! Román plný napětí a bezmocnosti, ovšem psaný až provokativně stroze... pecka! I 80. léta mohou mé generaci mnoho sdělit.

gargamelka
10.03.2016 5 z 5

Perfektní kniha. Moje nejoblíbenější :)

MP91
20.08.2015 4 z 5

Narodil jsem se krátce po pádu socialismu, přesto (nebo právě proto) mě téma tohoto období láká, jak už ve filmové či knižní podobě. Znám vyprávění předků o této vekslácích i o problémech získat bony a pořídit něco pořádného v tuzexu. Kniha jde až detailně do popisu života veksláka. Nesouhlasím ale s oficiálním popisem knihy, hlavnímu hrdinovi sice jde o peníze, ale přes to všechno se u něj vyskytuje dostatek životně důležitých filozofických myšlenek už během celého příběhu, nejen na konci. Kniha má spád, je plná vtipných i napínavých situací, vykresluje obraz tehdejší doby (nevím jak moc reálně) a svým způsobem vychvaluje a zároveň šíleně paroduje socialismus.

Já si čtení užil, typický příklad člověka, který spadne do průseru a klín vytlouká ještě větším klínem. Ač to mohlo dopadnout dobře, z větší výšky bývá mnohem tvrdší pád na hubu. Jak říkal Michal, ač se považoval za nejchytřejšího, sám byl amatér mezi profíkama..

PočetBook
16.07.2015 5 z 5

Tak nějak na mne zkraje léta lehl splín, takže jsem do čtečky naládoval kompletního Frýborta v akci a začal čím jiným než starým dobrým Vekslákem. Tu knihu jsem poprvé četl ještě za Husáka, a připadala mi jako dobrej nářez. Po čtvtstoletí je to pořád slušnej nářez, akorát myslím že mladší generace už nemá šanci tuhle knihu pochopit. Tedy ne ten úžasnej slang, ale důvody, pro které byl někdo ochoten utratit pět vejplat za VHS přehravač :-) Pro mne je tahle knížka klasika a Míša Najman pro mne navždy zůstane nezapomenutelnou postavou českého podsvětí.

mineralka
09.10.2014 5 z 5

Ve své době parádní knížka.Nevím co by na ní řekla dnešní mládež.

Pawlisman
02.10.2014 5 z 5

Moc hezké a napínavé počtení. Nevidím důvod proč dávat nižší hodnocení, kniha je v některých pasážích skutečně strhující.

pobijecmuch
11.07.2014 5 z 5

Nynější mladý čtenář už ani nezná význam slova "Vekslák". Dokonce jsem se setkal s názorem, že je to asi něco jako pasák. Veksláků je dost i v této době, ale už se jim začalo jinak říkat. Moje první kniha od pana Frýborta,

moonchild
07.03.2014 2 z 5

No nic moc.Myslela jsem,že bude lepší.

danuska
25.08.2013 5 z 5

Citala som to velmi davno, ale pamatam si, ze to bolo super, napinave aj poucne.

Rafa-P
25.07.2013 5 z 5

Zajímavý, napínavý příběh! Určitě mrknu i na pokračování.

Dualmoon
03.05.2013 4 z 5

Nekomplikované a čtivé. Hrdina je naivní a všechno vidí černobíle.

Svojí chamtivost si dokáže vždy jednoduchými argumenty ospravedlnit, občas celkem zábavně.

Nevím nakolik bylo realistické vykreslení socialismu, ale bylo to zajímavé zpestření.

gabrimi
30.03.2013 5 z 5

Román rozhodně nepostrádá napětí. A i když je filmové zpracování velice zdařilé, není nad to, si přečíst dobrou knihu.

kika 13
25.01.2013 3 z 5

Smutný příběh.Dobré i filmové zpracování.

tygrilady
28.10.2012 5 z 5

Moje nej od Frýborta od mého oblíbeného autora :-)

Dandulka
18.05.2012 5 z 5

Moc pěkně zpracovaný film s Martinem Zounarem v hlavní roli.

jprst
23.10.2011 4 z 5

Hlavní hrdina při své cestě " nahoru" mezi veksláky a lidmi bohatnoucími nezákonným obchodem nakonec skončil jako jeden z mála ve vězení. Spousta dalších z té doby je dnes mezi naší elitou. Jinak s ohledem na dobu vzniku románu docela odvážné téma a román nepostrádá napětí.