Ve službách Jiříka krále

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Deník panoše Jaroslava o poselstvu Albrechta Kostky z Postupic k Ludvíkovi XI, králi francouzskému, r. 1464 a Deník Václava Šaška z Bířkova o jízdě pana Lva z Rožmitálu po střední a západní Evropě r. 1465-1467, doplněný výňatky ze zápisků Gabriela Tetzla..

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206566/ve-sluzbach-jirika-krale-W5C-206566.jpg 42
Žánr
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy, Historie
Vydáno, ELK - Evropský literární klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Ve službách Jiříka krále

Přidat komentář
Tauriel
23.11.2015

Perfektně zpracované vydání dvou středověkých deníků a musím smeknout před panem Urbánkem, který zde prokázal, že byl jedním z našich předních znalců poděbradské éry. Autor neopomněl přidat dlouhý úvod, kde vysvětluje mnoho okolností vzniku deníků i historický kontext a navíc oba deníky jsou opatřeny spoustou vysvětlivek, které usnadňují orientaci v textu.
Deník panoše Jaroslava popisuje cestu pana Kostky z Postupic k papežské kurii a snahu získat potvrzení basilejských kompaktát (udělených husitům koncilem nikoli papežem - v tom je hlavní problém) a uklidnit situaci mezi papežem a českým králem Jiřím z Poděbrad.
Druhý deník je psán Václavem Šaškem z Bířkova a pojednává o cestě Lva z Rožmitálu (bratr královny Johany) po západních dvorech, kde se Lev snaží získat podporu pro svého švagra od různých králů a knížat v nastávajícím boji s papežskou kurií. Čtení opravdu krásné a dobrodružné. Pro ty, které by zrovna druhý z deníků zaujal mám ještě doporučení podívat se na deník Gabriela Tetzela (nedávno vyšel v českém překladu), což byl norimberský patricij, který se taktéž zúčastnil Lvovy výpravy a zanechal o ní také svůj deník.

Felsenberg
21.12.2014

Deníky dvou středověkých poselstev. První deník panoše Jaroslava je psán starší češtinou a proto méně srozumitelný. Je to taková předehra k mnohem rozsáhlejšímu a barvitějšímu deníku Václava Šaška. Deník je velmi zajímavý, jak popisuje neuvěřitelnou cestu poselstva pana Lva z Rožmitálu kolem západní a jižní Evropy, včetně Anglie. Byla to neuvěřitelně náročná nebezpečná cesta. Jiné národy vyplouvaly objevovat krajiny za mořem, náš národ objel většinu známé Evropy a ve jménu Jiříka krále se snažil sjednotit a usmířit Evropu. Obdivuhodné.


Štítky

cestování cesty a pobyt 15. století

Autoři knihy

Jaroslav Panoš, činný
česká, 1464 - 1467

Kniha Ve službách Jiříka krále je v

Přečtených2x
Knihotéce4x
Chystám se číst1x
Chci si koupit1x