Včely

Včely https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/266377/bmid_vcely-266377.jpg 4 121 35

Vysoce ceněný román srovnávaný se slavným 1984. Včely jsou výjimečný výtvor představivosti a život včelího úlu zachycují do úchvatných, vzrušujících a brilantních podrobností. Smyslný, niterný miniepos o věčných rituálech a novodobé ekologické katastrofě. Drásavý román Laline Paullové čtenáře uvrhne do zcela nového světa. Flora 717 patří od narození k nejnižší třídě svého společenství a nečeká se od ní nic víc, než že bude uklízet v úle. Přestože má vlohy, které pro její rod nejsou zrovna typické, nepotká ji obvyklý osud všech, co se odlišují – okamžitá likvidace. Nejdřív krmí čerstvě vylíhnuté larvičky, a později má dokonce dovoleno sbírat nektar a pyl a stane se létavkou. Netrvá dlouho a najde si cestu do Královniných střežených komnat, kde objeví vznešená a současně zlověstná tajemství. Flořin vzestup naruší přirozenou hierarchii kolonie a přiláká mocné nepřátele. Když je však přinucena porušit nejposvátnější zákon ze všech, její instinkty přemůže láska, spalující a stejně tak zakázaná… Mrazivý román Laline Paullové s vítězným koncem vtahuje čtenáře do pestrého světa, který je člověku cizí a zároveň povědomý. Včely jsou napínavý a vynalézavý příběh hrdinky, která tváří v tvář zoufalému boji o přežití změní svůj osud i osud svého světa.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Práh

The Bees , 2014

Padla Hvezda
16.05.2018 5 z 5

V životě jsem si nemyslela, že budu fandit a soucítit se včelou. Jsem na pochybách, jestli i ve skutečném úle existují kasty a trubci jsou takoví kreténi. 5*

P.S.: Příště bych chtěla mravence nebo včelí medvídky.

Missynka
27.03.2018 4 z 5

Originálně zpracované téma z prostředí jednoho včelího úlu. Nenapadlo by mě, že budu hltavě číst příběh jedné statečné včely, která se vymanila z předepsaného osudu jejího druhu.

Přijmi, poslouchej, služ!
Vady jsou zlo. Vady jsou nepřípustné!

miuk
08.03.2018 3 z 5

Zajímavé téma, velmi čtivé, doporučuji.

Ťapulka
15.12.2017 4 z 5

Jakožto začínající včelařka jsem se na knihu moc těšila. Určitě mi přinesla hodně zajímavých informací, zopakování toho, co o včelách už vím, i pár trošku mylných informací, které jsou daní za polidšťování včelek v tomto příběhu. Krásná knížka, dojemná, místy napínavá i zarážející

lushi
13.06.2017 4 z 5

Včely mě uchvátily, díky románu toho vím mnohem více o včelách a úlu - ale to samozřejmě není primární hodnota knihy. Jde o příběh neobyčejné včely, které je dovoleno pohybovat se napříč přísným kastovním systémem. Příběh je poutavý a strhující, plyne rychle a přirozeně.

Knihu jsem si v podstatě vybrala kvůli přirovnání k 1984. Ale jak už je napsané níže od jiných uživatelů, k 1984 má daleko. Přesto to nebyla špatná volba, opravdu mile mě překvapila.

alef
25.05.2017 4 z 5

Od prvních řádků tohoto příběhu jste v očekávání ... zlověstného tajemství, které ukrývá jisté včelí společenství jednoho úlu u jednoho sadu. Před očima se Vám začne odvíjet příběh ... jste vtaženi dovnitř, do úlu a zapojeni do věčných, hodně niterných a taky hodně smyslných včelích rituálů ... přitom cítíte, spolu s včelami, v zádech blížící se katastrofu, ... a Vy, na rozdíl od obyvatelek úlu tušíte, že se jedná o rozsáhlou ekologickou katastrofu ... a tak začínáte mít dost špatné svědomí,prostě čistě jako člen společenství lidí, společenství odpovědného za to, co se tam venku děje a čemu včely musí čelit.

Příběhem Vás provází Flora 717, narozená do nejspodnější společenské vrstvy, přinucená porušit ten nejposvátnější zákon, přinucená tváří v tvář zoufalému boji o přežití změnit svůj osud a tak i osud svého světa, přemožená svými instinkty – láskou ... stejně tak spalující jako zakázanou...

„Matně vnímala energii dalších bytostí kolem sebe a uklidňující, neměnný rytmus v podlaze plástu pulzujícího pod jejíma nohama. Prostupoval jí celým tělem až do hlavy. .. Flora se jím nechala vést ...“

Máte tak před sebou příběh, který se moc pěkně čte ... střídá se zde napětí s poetikou včelích rituálů ... a příběh tak příjemně plyne ... a přesto jsem při hodnocení váhala mezi 3 a 4* ... je to čistě subjektivní záležitost, důvodem je, že tahle kniha měla u mě tak trochu smůlu, že se mi dostala do rukou až po přečtení Werberových Mravenců a já se neubránila srovnání, které je hodně subjektivní a založené vlastně na jedné jediné premise –Paullová se ve svém přiběhu na rozdíl od Werbera nevyhnula určité antropomorfizaci včelího společenství ... jejich způsoby chování prostě nesou lidskou stopu, znaky lidské a nám tak hodně blízké, proto se tenhle příběh asi tak pěkně čte (zvlášť v těch smyslně poetických pasážích :-)), pan Werber je ve svém příběhu víc naturalistický, mravenčí společenství je prostě mravenčí společenství a popis jejich rituálů vychází z této perspektivy ... a mně to natolik okouzlilo a zaujalo, že mně způsob popisu včelích rituálů z pera paní Paullové prostě tolik neoslovil ... na druhou stranu, bylo to rozhodnutí autorky, je to její fantazie, její příběh a vy máte možnost rozhodnout se, přijmout ho tak, jak Vám ho autorka představuje, nebo ne, a pak ho nečíst :-) ... a to by byla vážně škoda ... já se rozhodla přijmout příběh tak, jak je ... a nechat se provést včelími chodbičkami a životy jeho obyvatelek :-) ... a proto jsem se nakonec přiklonila k vyššímu hodnocení :-).

„Lesem se linula vůně nového Vzývání, vůně divoké, tmavé a mladé Královny, silné a plodné. Listí se chvělo radostným voláním sester a květy vydávaly svůj nektar...“

Janek
22.04.2017 3 z 5

Po všech komentářích jsem byla asi až moc natěšená - rozumím tomu, že kniha se nesnaží zachytit faktické fungování včel v úlu, ale i jako podobenství o fungování lidské společnosti se mi to zdá slabé. Příliš ukecané, místy chaotické, nenadchl mě ani překlad, ani redakce textu. Nápad je dobrý, ale myslím, že by - vzhledem k tomu, jak ho autorka zpracovává - stačil tak akorát na povídku.

lencin
01.02.2017 4 z 5

Hezké podobenství o životě lidském.
Přijmi,poslouchej,služ!

cora
30.01.2017 5 z 5

Nedá mi to, musím reagovat na předchozí komentující, která píše, že informativní hodnota o životě včel je nulová. Ano, ono jde totiž o román, ne o včelařskou příručku. Myslím, že nikdo by od téhle knihy neměl čekat dokument ze života hmyzu.... To to opravdu není.
1984 v tom tedy také úplně nevidím, určité prvky možná, ale asi bych s tím přirovnáním byla opatrná. Jinak je kniha napínavá, odehrávající se ve zvláštním prostředí a já jsem se u ní hodně bavila. Boj Flory 717 s neměnnou strukturou úlu i venkovním světem byl úžasný.

kadgam
12.01.2017

Kniha o včelách, ale rovnako by mohla byť o ľuďoch v prísne štrukturovanej spoločnosti s pravidlami, ktoré sa dodržiavajú, nikdy neporušujú, pretože jej obyvatelia sú pod prísnym dohľadom. Je to kniha o ktorej možno rozmýšĺať a určite jedna z tých, ktorú si zapamätám.

natalie2171
08.12.2016 5 z 5

Jediné na co se zmůžu je obdivování originality a propracovanosti příběhu. I přes obavu, jak tento nápad bude realizovatelný, musím říct, že autorka to dokázala a dokázala i něco víc. Jen těžko můžu říct svým přátelům, kteří se ptají na tu záhadnou knížku s pěknou obálkou a prostým názvem, že čtu opravdu knížku o životě včely. Ono je to totiž něco mnohem většího. Začátek mě přivedl do transu a než jsem se stačila připravit na bolestné rozloučení, konec tu již dávno byl a já si uvědomila, že jsem přečetla něco úžasného. Je mi tak strašně líto, že si lidská hloupost neuvědomuje své postavení ve světě. Všichni jsou si rovni, ať už lidé, ať už včely, jelikož každý má svůj příběh, svoji minulost a svoji budoucnost.

micha-ella
12.11.2016 1 z 5

Včelka Mája pro dospělé. Podobenství s lidským úlem je trefné, ale jinak...

Elishkad
20.03.2016 5 z 5

Kniha se mi velice líbila. Díky včelám, jako hlavním hrdinkám, je celkem originální, je to zkrátka něco nového a díky tomu se kniha četla moc dobře.

Vědruna
13.03.2016 5 z 5

Doporučuji, kniha mě původně zaujala v svojí obálkou, celkem nic jsem od ní nečekala. Příběh mě pohltil a nikdy bych neřekla, že jedna včela - Flora 717, mi dá tolik podnětů k zamyšlení. O životě včel jsem něco málo věděla, ale tohle pulzující společenství si mě zcela získalo. Autorka napsala román ze života včelího úlu, který člověku připomene, že i on je součástí společenství s určitými pravidly a že jejich porušení může spustit nečekanou lavinu událostí, které zcela změní celé společenství v dobrém i ve zlém.

Tyto
17.11.2015 5 z 5

V dnešní době, kdy na mě dost románu působí, že si je autoři navzájem opisují přes rameno a chrlí jeden příběh podobný druhému, mě vždy potěší kniha vybočující z řady.