Včelárova smrť

Včelárova smrť https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84777/vcelarova-smrt-84777.jpg 4 2 1

smazenaryba
19.04.2021 4 z 5

Denník/zápisky, ktorým rytmus udáva bolesť. Bezbolestné dni sprevádzajú dlhšie pasáže, spomienky na detstvo, vzťahy, bolesť naopak zápisky čoraz viac skracuje a stáva sa veličinou, ktorou sa posudzuje úplne všetko.

"Bolesť je ako milovaná žena. Je schopná vymazať z pamäti denné správy, počasie, premeny v prírode, ba aj strach. Je to ríša, v ktorej s konečnou platnosťou vládne pravda."

Súbežne s bojom s bolesťou prebieha ešte jeden, subtílnejší, no rovnako dôležitý boj, o vlastnú identitu, či všeobecne o slobodu človeka. Hrdina ju nachádza v spomienkach, detskej spontánnosti a neviazanosti, naopak, obdobie dospievania a dospelosti posudzuje čoraz viac ako zväzujúce, obmedzujúce.

Na neveľkej ploche tohto románu autor skutočne vie navodiť veľa silných pocitov a predostrieť veľa dôvodov na zamyslenie, často z netradičného uhlu. Prial by som si však, aby bol román aspoň o niečo dlhší. Určite by mu to neubralo na pôsobivosti. Skôr naopak.

Lars Gustafsson
švédská, 1936 - 2016
1987  70%Včelárova smrť
2009  0%Dítě je nemocné! Co mám dělat?
1999  0%Ostrými paprsky